Top Cotton Soft

20.8.2019

A YarnArt Cotton Soft po druhé, tentokrát ve variantě topu i se zádovou částí, takže s elegancí nám vlastní maskujeme, co se dá.

YarnArt Cotton Soft, 100 gramové klubíčko, návin 600 metrů, směsová příze 55% bavlny a 45% polyakrylu je super příze od podzimu do jara, jelikož se díky síle dá zdvojovat a ztrojovat. Každopádně, já u tohoto topu použila opět velký háček, takže jsem z příze doslova “vytáhla” všechnu nadýchanost a jemnost. Top je nositelný od podzimu do jara na tričku s dlouhým rukávem, v létě na plavky nebo nátělník, jak kdo potřebuje.

VIDEO NÁVOD 

Střihově je tento top podobný topu  s “vodou”, akorát přední i zadní část tohoto typu musí mít méně řad (jinak to zbytečně plandá) a přední díl kvůli výstřihu musí mít o jeden sloupec více než zadní výstřihová část. V podstatě háčkujeme dva samostatné čtverce od bederní části, přední díl je užší, zádová část o sloupec širší, a nakonec se ramenní části prošijí jehlou a nití a před zapošitím se ještě “ramínko” omotá (zmenší se). V podpaždí přední a zadní díl buď sháčkujeme pomocí 3-4 pevných ok nebo také sešijeme. Pokud by někomu boční rozparek příliš vadil, může přední i zadní díl pohodlně sešít do klasické vesty. V galerii se můžete mrknout na to, jak by top vypadal se spadeným výstřihem na rameno, kdyby se sešila jen jedna ramenní část a druhá se jen sháčkovala nebo svázala v jednom bodě a “rukáv” by byl jakoby s rozparkem.

Za mne je tento typ modernější a více stylovka, ale každý to třeba nemusí. Nákres vzoru naleznete pod článkem. Pokud byste měnili velikost, je potřeba mít počet ok dělitelný 5-ti.

Přízi YarnArt Cotton Soft pro tento a předchozí projekt věnovalo www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce přízí YarnArt do České republiky. Moc děkuji. No a my se pustíme do dílka.

Top Cotton Soft s lodičkovým výstřihem, velikost 38-40
Příze: YarnArt Cotton Soft, 2 necelá klubíčka, www.pletemesi.cz (po balících)
Rozměry: top měřený na volno položený – 40 cm šíře předního bederního dílu, cca 50 cm šíře předních dílů a celková délka cca 53 cm.
Háček: 7 a 8 mm
Štítek nebo cedulka na dozdobení, jehla s velkým ouškem
Hodinový rozpočet: cca 6 hodin včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek

Top je háčkovaný po řadách tam a zpět. Náhrada N za KS je jedno volné ŘO, za DS je v tomto případě 3 volná ŘO.
Základy háčkování naleznete zde.

Spodní lem, Cotton Soft, háček 7 mm, DVOJMO
1. řada: pružný řetízek, 89 oček plus 2 ŘO na otočení, otočíme.

Spodní lem, Cotton Soft, háček 8 mm, DVOJMO
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme KS, dále KS do každého očka. Celkem včetně N máme 90 KS. Pruh si narovnáme a pomocí PO spojíme s protilehlým koncem. Odtud háčkujeme dokola, tj. řadu neukončujeme PO.
3. – 12. řada: háčkujeme KS do KS, háčkujeme dokola, 90 KS, končíme dvěmi PO za sebou.

Vzorovaná část, přední díl, Cotton Soft, háček 8 mm, JEDNODUCHÁ příze, nákres pod článkem
13. řada: N za DS (3 ŘO), ŘO, dvě očka vynechat, do třetího očka háčkujeme jakoby véčko, které se skládá z 2DS-ŘO-2DS, ŘO, dvě očka vynechat, do třetího očka háčkujeme opět “véčko”, tj. 2DS-ŘO-2DS, ŘO, dvě očka vynechat, opakujeme, až máme celkem 13 “véček”/sloupců. Končíme ŘO a DS. Vzorek se opakuje na 42 očkách celkem.

14. řada: N za DS (3 ŘO), 2 ŘO, KS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, háčkujeme jakoby “véčko”, kdy háček vedeme pod ŘO “véčka” z předchozí řady, zde opět háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, dále 2 ŘO, KS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO a zopakujeme “véčko”, které háčkujeme do “véčka” z předchozí řady. Na konci řady háčkujeme 2 ŘO, KS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady z předchozí řady (mrkněte na video, případně nákres vzorku v galerii).

15. řada: N za DS (3 ŘO), ŘO, “véčko” 2DS-ŘO-2DS do “véčka” z předchozí řady, dále ŘO a opět “véčko”. Končíme ŘO a DS do třetího očka náhrady z předchozí řady.
16. – 36. řada: opakujeme řady 14. a 15., končíme typově řadou 14 (tj. řada, kde se střídá 2 ŘO, KS, 2 ŘO a “véčko”). Přízi ukončíme, ale necháme si dostatečně dlouhý volný konec, kterým při dokončení sháčkujeme přední a zadní díl v oblasti ramen.

Vzorovaná část, zadní díl, Cotton Soft, háček 8 mm, JEDNODUCHÁ příze
Přízi naháčkujeme ob jedno očko od předního dílu přímo do spodního lemu a háčkujeme po řadách tam a zpět výše uvedený vzor, tj. od 13. řady do 37. řady. Zadní díl má 14 “véček/sloupců! Po skončení budeme mít dva čtverce přiháčkované ke spodnímu lemu.

Lem, Cotton Soft, háček 8 mm, DVOJMO
Spodní okraj lemu obháčkujeme pomocí KS, dvě očka vynechat, do třetího očka háčkujeme vějířek, který se skládá z 5-ti DS, dvě očka vynechat, do třetího očka háčkujeme KS. Opakujeme.

Výstřih
Rozložíme top před sebe. Na zádové části odpočítáme od kraje 5 sloupců na každé straně. Vložíme označovač. Na předním dílu odpočítáme od kraje 4 sloupce na každé straně a vložíme označovač. Navážeme přízi do jehly s velkým ouškem. Od označovače ke kraji nabíráme předním stehem pouze poslední řady dílů a prošijeme směrem od výstřihu k okraji. Stáhneme, omotáme volným koncem (ramínko se ještě více zúží) a v rubové části zapošijeme volné konce. Postup zopakujeme na druhé straně. Výstřihová část má o jeden sloupec více než zádová.

Podpaždí
Od bederního pásu (tvoří ho KS) odpočítáme na předním i zadním dílu na levé i pravé straně 11 řad. Přední a zadní díl buď sháčkujeme pomocí 3-4 PO dohromady nebo sešijeme v délce cca 1-2 cm.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Dozdobíme knoflíkem nebo cedulkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Letní vzdušný top třeba na plavky - www.krampolinka.cz 20.5.2022 at 9:52

    […] partiemi v oblasti zad a boků, tak doporučuji počkat na top č. 2, návod zde, který tuto záležitost jednoznačně […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.