Vesta Zebra

12.3.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchou vestu do pasu. Budeme háčkovat z příze Vlnika Zebra.

Vlnika Zebra je klubíčko 100 gramů s návinem 195 metrů. Co do složení je to 100% polyakryl.  Příze je seskaná z jednobarevného vlákna a bílého vlákna, takže výsledný výrobek vypadá jako melírovaný. Zebra se hodí na háčkované svetříky, deky či homedekor od podzimu do jara. Příze je měkká a je k dostání v zajímavé barevné škále za velice příznivou cenu.

Klubíčka Vlnika Zebra jsme si rozbalili v balíčku firmy Vlnika. Video s klubíčky si můžete prohlédnout zde a článek si můžete přečíst zde. A co jsme si už vyrobili z přízí značky Vlnika? Co třeba top, tuniku či letní šaty Rainbow Spago, video návod zde nebo zimní sněhulky pro miminko Dája, video návod zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče vesty, jedná se o jednoduchý střih i provedení. Vesta je navržena tzv. do pasu. Přední i zadní díl tvoří dva samostatné pruhy. Poslední řada pruhu tvoří současně přední lem výstřihu. V zádové části pruhy sháčkujeme cca do jedné třetiny délky pruhu a nesháčkované části překlopíme do přední části. Na bocích se pruhy sháčkují a vzniknou otvory pro ruce. Při háčkování spodního lemu vestu spojíme v přední části přední díly a tím vytvoříme dlouhý výstřih do “V”. Čím více řad spodního pružného lemu, tím delší vesta bude.  Nakonec obháčkujeme rukávovou část. Pokud jste raději svetříkoví, stačí doháčkovat celou nebo 3/4 délku rukávu. Spotřeba na vestu jsou tři klubíčka příze Vlnika Zebra, barva 423.
  • Co se týče vzoru, budeme začínat řetízkem, na který vystavíme vzor.  Potřebujeme počet oček dělitelný čtyřmi. Opakují se tři řady vzoru, kdy střídáme dva dlouhé sloupky za přední nebo zadní nitku, podle toho jestli háčkujeme v lícové nebo rubové straně, a dvě řetízková oka. Další řada je totožná a následuje řada dlouhých sloupků, které opět háčkujeme za přední nitku v rubové části nebo za zadní nitku v lícové části. Vzor vypadá jako kostkovaný a na vestu se báječně hodí.
  • Co se týče úpravy velikosti, pro delší vestu háčkujeme více ok základního řetízku viz potřebný počet oček. Pro užší vestu háčkujeme méně řad vzoru na jednotlivých pruzích, pro širší vestu háčkujeme více řad vzoru na jednotlivých pruzích. Délka spodního lemu závisí na počtu řad. Pokud budeme háčkovat více řad, doporučuji cca v polovině změnu háčku za větší, aby se spodní lem přirozeně tvaroval na postavu.

TIPY PRO VÁS:
Po každé řadě háčkování těla vestičky kontrolujte, zda-li jste neudělali chybku ve vzoru a máte správný počet sloupců vzoru. Při sháčkování, obháčkování a háčkování spodního lemu kontrastní barvou vždy doporučuji nejdříve použít barvu vestičky, poté vystřídat za kontrastní.

Ať se Vám svetřík nebo vesta podaří.  Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním tohoto svetříku či vestičky? Fotečky můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #vestazebra nebo #svetrzebra.

Vesta Zebra
Příze: Vlnika Zebra, barva 423, pořídíte na Vlnika.cz
Spotřeba: 3 x klubíčko Zebra
Háček: 6 a 7 mm
Rozměry: 43 cm šířka, 51 cm přední délka
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 6 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
DSZN – dlouhý sloupek za zadní nitku (háčkujeme v lícové straně)
DSPN – dlouhý sloupek za zadní nitku (háčkujeme v rubové straně)
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek

Vestu (2xpruh) háčkujeme po řadách tam a zpět. Kontrolujeme vzor. Náhrada za DS jsou 2 řetízková očka, jedno řetízkové očko za KS.

Vesta Zebra, 2 x pruh, háček 6 mm
1. řada: 119+2 oka základního řetízku (Doporučuji uháčkovat delší řetízek a přebytek vypárat)
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme DS, dále DS do následujícího očka. +2 ŘO, 2 očka vynechat, DS do očka, DS do očka+ Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí na dva DS do vzoru a jeden krajní DS. Otočíme. 28 sloupců
3. řada: N za DS. +DSPN, DSPN, 2 ŘO. + Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí DSPN, DSPN a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
4. řada: N za DS. +Háčkujeme DSZN, DSZN. Dále DSZN za zadní nitku řetízkového očka, DSZN za zadní nitku řetízkového očka.+ Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí DSZN, DSZN a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.

5. řada: N za DS. +DSPN, DSPN, 2 ŘO. + Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí DSPN, DSPN a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
6. řada: N za DS. +DSZN, DSZN, 2 ŘO. + Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí DSZN, DSZN a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
7. řada: N za DS. +Háčkujeme DSPN, DSPN. Dále DSPN za přední nitku řetízkového očka, DSPN za přední nitku řetízkového očka.+ Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí DSPN, DSPN a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.

8. řada: N za DS. +DSZN, DSZN, 2 ŘO. + Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí DSZN, DSZN a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
9. řada: N za DS. +DSPN, DSPN, 2 ŘO. + Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí DSPN, DSPN a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
10. řada: N za DS. +Háčkujeme DSZN, DSZN. Dále DSZN za zadní nitku řetízkového očka, DSZN za zadní nitku řetízkového očka.+ Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí DSZN, DSZN a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.

11. – 13. řada: háčkujeme stejně jako řadu 5-7
14. – 16. řada: háčkujeme stejně jako řadu 8-10. Končíme plnou řadou dlouhých sloupků. Přízi neukončíme a z druhého klubíčka uháčkujeme druhý díl.
Pozn. Pokud potřebujeme širší vestu, háčkujeme další opakování 5-7 řada, případně 8-10 řada.

Sháčkování vesty v zádové části, háček 6 mm
Oba pruhy rozložíme před sebe. Dbáme na to, abychom před sebou měli rubovou stranu obou dílů. Neukončeným koncem jednoho z dílů sháčkujeme vestu do výše 10 sloupců/okének vzoru. Přízi ukončíme.

Sháčkování vesty na bocích a obháčkování rukávů, háček 6 mm
V rubové části sháčkujeme vestu pomocí pevných ok, které háčkujeme skrz řetízková očka do výšky 8 sloupců vzoru. Přízi neukončíme a pokračujeme v obháčkování rukávové části.
1. řada: Přetočíme vestu na lícovou stranu. N za KS. Rukáv obháčkujeme pomocí KS, přičemž háčkujeme KS do ŘO, KS do ŘO, KS do DS, KS do DS. Řada končí PO.
2. – 3. řada: N za DS. Střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme. Postup zopakujeme na druhém boku vesty

Lem výstřih, háček 5 mm
1. řada: Neukončeným koncem druhého dílu obháčkujeme výstřihovou část. POZOR, pokud háčkujeme v rubové části, háčkujeme PRKS. Pokud navážete přízi znovu v lícové části, budete háčkovat ZRKS. N za KS. Po celém obvodu výstřihu háčkujeme PRKS do oček nikoliv kolem celých sloupků. Řadu končíme KS a přízi ukončíme.

Spodní lem vesty, háček 6 mm
1. řada: Přízi navážeme v bočním švu. Háčkujeme schéma 2 DS na vodorovnou řadu. Řadu končíme PO.
2. – 7. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO.

Spodní lem vesty, háček 7 mm
7. – 14. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Vestu dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply TOP 5 návodů za měsíc květen 2023 - www.krampolinka.cz 3.6.2023 at 8:53

    […] Vesta Zebra, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.