Háčkovaná retro síťovka

1.3.2020

Klasickou síťovku na webu ještě nemáme. Proč si tedy síťovku neuháčkovat, a to rovnou z retro materiálu – chemlonu.

Proč chemlon, říkáte si? Protože díky chemlonu síťovka získá hned několik vlastností, které Vám například bavlna nenabídne. Například, že se síťovka z chemlonu po zatížení vrátí zpátky do původního tvaru. Materiál je lehoučký, takže celá taška je skladná. Největší výhodu shledávám ve vodě odolnosti. Jednak chemlon nedrží vlhkost, takže nedává příčinu vzniku nejrůznějším mikroorganismům, navíc, když zmokne, rychle uschne. Pokud byste ze síťovkou náhodou spadli do vody, tak chemlon i plave a chvíli trvá, než klesne ke dnu. Za předpokladu, že síťovka neobsahuje pětikilový meloun.

Na síťovku jsem použila přízi Chemlonka českého výrobce Ariadne s.r.o. Chemlonka se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 120 metrů – silnější vlákno nebo 180 metrů – tenčí vlákno v zajímavé barevné škále. Chemlon je vstupní materiál pro výrobu koberců a jedná se o 100% polypropylen.  V současné době se dá sehnat již jen v Belgii, Číně a Saúdské Arábii. V dnešní době zažívá Chemlonka comeback v podobě háčkovaných tašek, přípletů a materiálu na afrocopánky či dredy.

Podobný tvar, jako má tato síťovka má i tzv. čepicovník (videonávod zde). Střih této háčkované síťovky je nezvyklý. Začínáme háčkovat dlouhým řetízkem.  Počet oček rozdělíme na třetiny. První třetinu tvoří první ručka, druhou třetinu tvoří tělo tašky a třetí třetinu tvoří druhá ručka. Ručky háčkujeme krátkými sloupky za zadní nitku, tělo tašky háčkujeme vzorem. Pokud chceme mít tašku spíše delší, ve druhé třetině základního řetízku přidáme řetízková oka. Samozřejmě tak, aby nám vycházelo opakování vzoru. První a poslední třetina však musí mít vždy stejný počet ok, aby ručky byly stejné.  Na tašku jsem spotřebovala necelá tři klubíčka příze Chemlonka. Pokud použijete jiný materiál, výsledek se může lišit.

Rozbalování balíčku přízí od firmy Ariadne naleznete zde. Více o této české firmě s velkým srdcem a znalostmi o klubíčcích naleznete zde.

Retro síťovka Chemlonka
Příze: Chemlonka od firmy Ariadne, spotřeba 3 klubíčka, k zakoupení na www.chemlonka.cz
Háček: 5 mm
Rozměry: šířka 37 cm spodní okraj, výška 48 cm včetně ruček
2 ks označovače, cedulka na ozdobení, jehla a nit
Hodinový rozpočet: cca 5 hodin včetně úprav
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
KS ZN – krátký sloupek za zadní nit
DS – dlouhý sloupek

Začínáme řetízkem, který uháčkujeme spíše volněji. Tašku háčkujeme jakoby od středu, od základního řetízku, který postupně obháčkujeme až do požadované šíře tašky. V předposlední řadě sháčkujeme ucha tašky. V poslední řadě přeložíme tašku napůl a sháčkujeme postupně jeden i druhý bok tašky.  Tašku háčkujeme po řadách. Řada končí PO a začíná náhradou „N“, tj. 1 ŘO místo prvního KS, 2 ŘO místo prvního DS.
Videonávody, jak háčkovat jednotlivé sloupky, naleznete zde.

Chemlonka, háček 5 mm
1. řada: uháčkujeme 80 ŘO a do očka vložíme označovač č. 1 (první ručka). Dále pokračujeme a uháčkujeme 91 ŘO a do očka vložíme označovač č. 2 (tělo tašky). Nakonec uháčkujeme 80 ŘO (druhá ručka) a pomocí PO spojíme v místě označovače č. 2.

2. řada: N za KS, +dále 3 ŘO a do pátého očka od KS uháčkujeme DS, 3 ŘO a DS, dále 3 ŘO a do pátého očka od DS uháčkujeme KS+, vzor mezi znaménky plus opakujeme. Končíme KS do očka s označovačem č. 1 a dále pokračujeme krátkými sloupky, tj. 80 KS. Konec přiháčkujeme pomocí KS do očka s označovačem č. 1, pokračujeme v háčkování a zrcadlíme vzor tak, abychom dosáhli stejného efektu. Končíme KS v očku označovače č. 2 a dále háčkujeme 80 KS. Řadu končíme PO.

3. řada: N za DS, 3 ŘO, DS do stejného očka, jako je náhrada, +3 ŘO, KS pod ŘO mezi DS z předchozí řady, 3 ŘO, DS, 3 ŘO a DS do KS z předchozí řady+, vzor mezi znaménky plus opakujeme. POZOR – vzor končíme 3 ŘO, přeskočíme dva KS, které tvoří rukojeť a končíme KSZN. Pokračujeme v háčkování KSZN. Celkem máme 74 KSZN, končíme 3 ŘO. Dále pokračujeme v háčkování na druhé straně a zrcadlíme vzor tak, abychom dosáhli stejného efektu. Řadu opět končíme 3 ŘO, přeskočíme dva KS, které tvoří rukojeť a končíme KSZN, pokračujeme v háčkování KSZN. Celkem uháčkujeme 74 KSZN a končíme 3 ŘO a PO.

4. – 6. řada: háčkujeme stejně jako řadu tři, hlídáme provedení vzoru, tj. v jedné řadě začínáme KS a v následující začínáme DS, 3 ŘO a DS do jednoho očka. Dále háčkujeme, jak se vzor jeví. Před háčkováním rukojeti končíme 3 ŘO, dva KS přeskočíme a končíme KSZN. V šesté řadě ručku tvoří pouze 56 KSZN.

7. – 13. řada: háčkujeme stejně jako řadu 3, hlídáme provedení vzoru, tj. v jedné řadě začínáme KS do DS z předchozí řady a v následující začínáme DS, 3 ŘO a DS do KS z předchozí řady. Dále háčkujeme, jak se vzor jeví. V rukojeti již nepřeskakujeme žádná očka, ale háčkujeme 56 KSZN.

14. řada: háčkujeme stejně jako řadu 3, hlídáme provedení vzoru. Jakmile doháčkujeme k rukojeti, tu přeložíme napůl a pomocí KS sháčkujeme protilehlé strany ručky dohromady. Pokračujeme v háčkování vzoru na protilehlé straně. Postup se sháčkováním rukojeti zopakujeme. Přízi neukončíme, ale pomocí 12-ti KS obháčkujeme i vnitřní část rukojeti. Tašku přeložíme napůl, tj. držadla jsou na sobě, uháčkujeme tři opakování vzoru, a teprve poté pomocí KS, 4 ŘO sháčkujeme boční strany tašky. Přízi ukončíme. Přízi navážeme ve vnitřní části druhého držadla, které obháčkujeme pomocí 12-ti KS, přízi neukončíme, uháčkujeme 3 opakování vzoru, a teprve poté pomocí KS, 4 ŘO sháčkujeme i druhou boční stranu tašky. Přízi ukončíme.

DOKONČENÍ
Zapošijeme volné konce. Přišijeme cedulku nebo knoflík.

TIP: Návod je zpracován tak, aby bylo co nejméně volných konců k zapošití, které by se případným zatížením mohly uvolnit. V případě, že si nejste jistí postupem v návodu, přízi ukončete a proveďte krok k  dokončení tašky s novým navázáním příze.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..