Šátek Dipinto

10.8.2019

Podzimní barvičky klubíčka Lang Dipinto mne doslova nakoply k tvorbě šátku na krk. Není divu. Když mrknete na vzorník, věřím, že Vás tato příze inspiruje k dalším projektům.

Lang Dipinto nám věnoval e-shop Nemravka.cz a moc děkuji za možnost Dipinto vyzkoušet (unboxing a novinky na zimu video zde). Příze se prodává ve 100 gramovém klubíčku, návin 360 metrů a složení je 50% nejjemnější vlna a 50% polyakryl/akryl. Má nádherné a zajímavé přechody a jak jsem již zmínila, dle vzorníku sami budete váhat, kterou si vybrat. Svým složením se hodí na tvorbu šátků, kardiganů, plédů, čepic, baretků či šál na podzim a jaro. Dipinto je příjemný na omak a na krku nekouše.

Na šátek jsem zvolila tzv. Turkish Stitch, který jsem upravila do požadovaného tvaru trojúhelníku a díky háčkování od spodního cípu můžete pohodlně šátek rozšiřovat na jakoukoliv velikost. Z jednoho klubíčka háčkem 7 mm uháčkujete velikost 63x63x90 cm. Není to žádný obr, ale když jsem ho doplnila o šňůrky a střapec, je to akorát velikost na tričko nebo vestu od dítka po dospěláka – zkrátka do podzimního nebo jarního počasí jak dělaný. Další dobrá zpráva je, že vzorek, asi díky velkému háčku, hodně rychle přibývá, takže šátek oproti duhovce máte za pár hodin hotový.

Tak šup, jdeme na něj.

Šátek Dipinto
Příze: Lang Dipinto, 1 klubíčko, k dostání na www.nemravka.cz, barva 048
Rozměry: 63x63x90 cm
Háček: 7 mm
Štítek nebo cedulka na dozdobení
Hodinový rozpočet: cca 5 hodin včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
DDS – dvakrát nahozený dlouhý sloupek
véčko z PDS4 – 4xnahazovaný polodlouhý sloupek vedený pod ŘO před vějířkem a 4xnahazovaný polodlouhý sloupek vedený pod ŘO za vějířkem sháčkovaný do pecičky

Šátek je háčkovaný po řadách tam a zpět. Náhrada N za DS jsou v tomto případě 3 volná ŘO.
Základy háčkování naleznete zde.

POZOR ve videu háčkuji háčkem 5 mm, návod je ale zpracován pro háček 7 mm!!!!

TĚLO šátku, Dipinto, háček 7 mm
1. řada: MK, do kterého uháčkujeme 3 ŘO jako N za DS (sem dáme označovač), dále 2 ŘO, 4 DS do MK, dále 2 ŘO a DDS do MK. Stáhneme MK. Otočíme.
2. řada: 3 ŘO jako N za DS, 2 ŘO, pod ŘO z předchozí řady háčkujeme 4 DS, ŘO, pod ŘO z předchozí řady háčkujeme 4 DS, dále 2 ŘO a DDS do třetího očka náhrady (máme tam označovač). Otočíme.
3. řada: viz video nebo viz nákres, 3 ŘO jako N za DS, 2 ŘO, pod ŘO z předchozí řady háčkujeme 2 DS, dále ŘO, dále véčko z PDS4 (tj. 4xnahazovaný polodlouhý sloupek, přičemž háček vedeme pod ŘO tam, kde již máme 2 DS a dále 4xnahazovaný polodlouhý sloupek, přičemž háček vedeme pod následující ŘO, teprve pak vše s nahozením stáhneme do očka), ŘO, 2 DS, které háčkujeme pod ŘO (již je zde část PDS4), ŘO a véčko PDS4, ŘO, 2 DS pod poslední ŘO, končíme 2 ŘO a DDS do třetího očka náhrady předchozí řady. Otočíme.

4. řada:  3 ŘO jako N za DS, 2 ŘO, pod ŘO z předchozí řady háčkujeme 4 DS, ŘO, do spojovacího očka PDS4 háčkujeme 4 DS, ŘO, do spojovacího očka PDS4 háčkujeme 4 DS, ŘO, pod ŘO háčkujeme 4 DS, 2 ŘO a DDS do třetího očka náhrady. Otočíme.
5. řada: 3 ŘO jako N za DS, 2 ŘO, pod ŘO z předchozí řady háčkujeme 2 DS, dále ŘO, dále véčko z PDS4, ŘO, 2 DS, ŘO, véčko PDS4, ŘO, 2 DS, ŘO, véčko PDS4, ŘO, 2 DS, ŘO, véčko PDS4, ŘO, 2 DS, 2 ŘO, DDS do třetího očka náhrady. Otočíme.
6. – 30. řada: opakujeme řadu 4 a 5. Končíme obloučkovou řadou, tj. řada, kdy háčkujeme 4 DS do spojovacího očka PDS4. Přízi neukončíme a pokračujeme lemem.

LEM šátku, Dipinto, háček 7 mm
1. řada: 3 ŘO jako N za DS, do stejného očka 6 DS (vždy v rohu a špici je vějířek ze 7-mi DS), pokračujeme po kratší straně šátku, přičemž střídáme KS a vějířek z 5-ti DS. Háček vedeme do spojovacích oček (viz video/nákres).

STŘAPEC
Ustřihneme cca deset stejně dlouhých provázků, které přepůlíme a pomocí liščí smyčky připevníme v dolním cípu šátku, protáhneme smyčkou a zastřihneme přebytečné konce, viz foto galerie.

ŠŇŮRKA
Zbytek klubíčka si rozstříháme na stejně dlouhé šňůrky, které rozdělíme na dvě poloviny (dva cípy = dvě šňůrky), které pomocí liščí smyčky připevníme v cípu šátku a zapleteme do pletýnky. Zopakujeme na protilehlém konci, viz foto galerie. Z klubíčka mi nezůstalo vůbec nic :).

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Šátek dozdobíme třeba štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..