Kulišanka Joyfull pro dospěláky

Tentokrát mám návod pro dospěláky. Do třeskutého mrazu můžeme vyrazit v kulišance z Himalaya Joyfull Colors.

Himalaya Joyfull Colors je jemná melírová příze, která se vyrábí v klubíčku 100g/100m. Je to 100% akryl a hodí se vyloženě na zimní sezónu. Kromě čepic a kulichů se hodí s velkým háčkem i na oversize tunely či svetry. Seženete ji i v jednobarevném provedení.

A co že je to kulišanka? Kulišanka je kombinace kulíška a ušanky. Háčkuje se tradičně od placky avšak cca někde u hrany uší už neháčkujeme dokola, ale tam a zpět s tím, že máme na zátylku vykrojení. To proto, aby čepička hezky sedla na krk, současně kryla uši a nepadala do očí. Většinou u klasických kulichů, pokud chcete mít zakryté uši, musíte čepičku hodně narazit do čela a většinou na zátylku už se lehce krabatí. S tímto typem čepule jste tak říkajíc v suchu, tedy v teple :).

Čepička je velice jednoduchá. Je háčkována z PDS do mezer a lem je háčkovaný v kombinaci s PDS a KS. Pokud nevíte, jak na PDS do mezer, jukněte na video zde (kulíšek Joyfull).

Kulišanku jsem do tvořila háčkovanou bambulí z příze Vlnika Furie. Jak na háčkovanou bambulku se dozvíte ve videu zde. Furie je ale už bohužel těžko k sehnání. Ale jde samozřejmě nahradit krásnými ručně vyráběnými kožešinovými bambulkami třeba z dílny Mia Handmade Design nebo Katky tvoření.

Tak jdeme na to, ať ji do zimy stihneme.

Kulišanka Joyfull, obvod 55-57 cm, hloubka 20 cm
Příze: Himalaya Joyfull Colors (80202 a 80208) zakoupíte na www.levnepletaciprize.cz, případně můžete nahradit Vlna Hep Joy zakoupíte na www.mojegalanterka.cz, na bambuli Vlnika Furie (pokud máte v zásobách)
Háček: číslo 8 mm, 7 mm na poslední řadu
Označovač nebo kousek příze
Háčkovaná bambule různých typů, zde na stránce v záložce „Bambule„, knoflík nebo cedulka
Hodinový rozpočet: cca 3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 1 volné ŘO = PDS/KS pokud končíme PO. Doporučuji háčkovat čepičku dokola. Lem je háčkovaný tam a zpět. Zde začínáme vždy náhradou.

Kulišanka Joyfull, háček 8 mm
1. řada: 9 PDS do MK
2. řada: zdvojíme PDS, tj. 18 PDS, PO
3. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS, tj. 27 PDS, PDS do MEZER!, háčkujeme dokola, do další řady přejdeme KS, který počítáme do konečného součtu v další řadě
4. řada: háčkujeme PDS do mezer (27 PDS)
5. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, háčkujeme do mezer (36 PDS)
6. řada: háčkujeme PDS do mezer (36PDS)
7. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, háčkujeme do mezer (48 PDS)
8. – 15. řada: PDS do mezer (48 PDS)
16. řada: PDS do mezer, končíme KS do mezery a PO

LEM, kulišanka Joyfull, háček 8 mm
17. řada: volné ŘO (náhrada za první PDS), dále háčkujeme 5 PDS do mezer, pokračujeme 29 KS, dále 6 PDS, OTOČÍME (kontrola – mezi jedním a druhým koncem musíme mít osm oček, které nebudeme háčkovat)
18. řada: náhrada za první PDS, dále háčkujeme 5 PDS do mezer, pokračujeme 29 KS, dále 6 PDS, OTOČÍME
19. řada: náhrada za první PDS, dále háčkujeme 5 PDS do mezer, pokračujeme 29 KS, dále 6 PDS, OTOČÍME

LEM, kulišanka Joyfull, háček 7 mm
20. řada: háčkujeme pouze KS, POZOR! kolem celé čepičky, tj. olemujeme i zátylek. U uší (hrana, kde budeme provlékat šňůrky), děláme tři KS do jednoho očka. Přízi ukončíme.

Pozn. Pokud háčkujete volněji, háčkujte sedmičkou háčkem celý lem.

Ukončíme a zapošijeme volné konce. Šňůrky vytvoříme tak, že ustřihneme 6 stejně dlouhých provázků, přepůlíme, provlečeme rohem kulišanky (jakoby špička klapky u uší) a upleteme pletýnku. A můžeme se vrhnout na háčkovanou bambulku.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme, kulišanku dozdobíme knoflíky nebo látkovou cedulkou a našijeme bambulku.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

%d bloggers like this: