Kulišanka kárová. S návodem

Ani kulíšek, ani ušanka, prostě kulišanka. Tak přesně takto říkám této čepulce a za svůj název vděčí paní Evě Přichystalové z Facebookové skupinky Háčkování.

Vznikla opravdu nedávno, je tomu ani ne týden. A to bych to nebyla já, abych ji neustále nevylepšovala. Káro jsem ještě nezkoušela, ale vzorek paní Bethany Dearden mne nadchl. (naleznete zde) Tak jsem sedla a začala tvořit.

V originálním návodu autorka začíná od lemu, ale já chtěla károvanou kulišanku a potřebovala jsem začít klasickou plackou. Myslela jsem, že kámen úrazu bude křížení barev, ale omyl. Nejvíce času mi zabralo počítání. Kdybych tak bývala byla více matematicky nadaná. No co se dá dělat. Metoda pokus-omyl také funguje a třeba při další kárované kulišance v jiné velikosti to už půjde lépe.

A abyste se nemusely mořit a mohly tvořit, přináším Vám návod. Jen Vás poprosím, pokud budete háčkovat podle tohoto návodu, abyste zachovaly název Kulišanka, ať se nám všem pak lépe na internetu hledá :-). Jdeme na to:

Kulišanka kárová

Velikost: 45-47 cm
Příze: Himalaya Baby Dolphin tmavě šedá (80320), světle šedá (80325) a bílá (80301), koupíte třeba zde
Bambuli lze vyrobit z Alize Decofur nebo Kartopu Simli Tavsan nebo můžete pořídit bambuli hotovou
Háček: číslo 6 a 5 (ale hodně utahuji, klidně vezměte menší)
Cedulku nebo knoflíček, jehlu a nit
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek

Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 1 ŘO = KS, 2 ŘO = DS/PDS a končíme PO.

Bílá (háček číslo 6)
1. řada: 10 KS do magického kroužku, PO
2. řada: 2 DS do každého KS z předchozí řady, PO (20 DS)

Tuto řadu střídáme bílou a světle šedou vždy po dvou DS. TIP: Uděláme první DS a druhý do poloviny, při konečném protažení už protahujeme druhou přízi. Tu, kterou nepoužíváme vedeme za prací a při nahazování podebíráme včetně „volné“ příze, tj. z vnitřní strany nebudeme mít přetahované nitky.
3. řada: háčkujeme takto 2 DS, 1 DS, 2 DS, 1 DS, 2 DS, 1 DS, 2 DS, 1 DS, 2 DS, 2 DS, 2 DS, 1 DS, 2 DS, 1 DS, 2 DS, 1 DS, 2 DS, 1 DS, 2 DS, 2 DS (32 DS). Tak tato pasáž mi přišla asi nejhorší. Je totiž potřeba dodržet vždy dva DS bílou a dva DS světle šedou, takže někdy budete mít v DS z předchozí řady dvě stejné barvy, jindy DS kombinované, tak se nelekejte a vydržte. Jen si na konci řady prosím zkontrolujte, že máte opravdu vždy dva bílé DS a dva světle šedé DS.

Střídáme světle šedou a tmavě šedou, přičemž nad bílou je světle šedá a nad světle šedou z předchozí řady je tmavě šedá.
4. řada: tuto řadu háčkujeme podle schématu 2 DS ,1 DS jednou barvou a 2 DS, 1 DS druhou barvou, tj. na konci řady máme vždy 3 DS světle šedé nad bílou z předchozí řady a 3 DS tmavě šedé nad světle šedou z předchozí řady. (48 DS). Odtud už je to pohoda.

Střídáme bílou a světle šedou, přičemž nad světle šedou je bílá a nad tmavě šedou je světle šedá.
5. řada: 3 DS bílá, 3 DS světle šedá. Opakujeme. (48 DS)

Střídáme světle šedou a tmavě šedou.
6. řada: 3 DS světle šedá, 3 DS tmavě šedá. Opakujeme. (48 DS)

Střídáme bílou a světle šedou.
7. řada: 3 DS bílá, 3 DS světle šedá. Opakujeme. (48 DS)

Střídáme světle šedou a tmavě šedou.
8. řada: 3 DS světle šedá, 3 DS tmavě šedá. Opakujeme. (48 DS)

Háček číslo 5, tmavě šedá
Přízi neukončujeme a začneme na střídačku háčkovat ZRPDS a PRPDS. Háčkujeme celkem jen 40 ZRPDS/PRPDS lemu. Otočíme a háčkujeme zpět. Do ZRPDS háčkujeme PRPDS a naopak. Vznikne nám žebrovaný lem. Takto háčkujeme celkem 4 řady. Nakonec lem obháčkujeme KS a tam kde se sbíhá s čepičkou (zůstane nám 8 DS) háčkujeme PDS. Proto má tato čepička svůj název. Z kulíšku plynule přecházíme na ušanku.

Dokončení
Do špiček lemu, jakoby u oušek, uděláme copánkové cancoury, na které vyrobíme/přišijeme hotové bambule. Jak na bambule jsme si ukazovali zde. Vyrobíme/přišijeme jednu větší bambuli na špičku čepice a už jen vybrat, zda-li dozdobíme knoflíkem „handmade“ nebo cedulkou.

Hodně zdaru při tvoření kulišanky.

Jestli se Vám návody na této stránce líbí, můžete se přihlásit k odběru novinek. Radost mi uděláte, když budete návod šířit po sociálních sítích, ať může zkoušet více lidiček.

Mou další tvorbu můžete dále sledovat na facebookové stránce Krampolinka – Háčkování nejen na focení.

V případě dotazů se na mne obraťte cestou kontaktního formuláře, chatboxu nebo zprávou na FB stránce.

Hezký den

Katka

%d bloggers like this: