Ptáček Twist

19.12.2022

V dnešním video návodu si vyrobíme jednoduchého ptáčka z příze Vlna Hep Twist.

Vlna Hep Twist je cívka 500g/150 metrů, 100% recyklovaná bavlna. Vlákno má nulový zákrut, takže se dá parádně rozčesat. Z tohoto důvodu se hodí na techniku macramé/drhání a díky rozčesávání lze vyrobit třásně a střapce.  Šňůra je nabízena v pestré barevné škále, která se dále rozrostla o nové odstíny.

Rozbalování balíčku s Vlna Hep Twist můžete shlédnout ve videu zde, nebo si přečíst více v článku zde.

V dnešním návodu si vyrobíme ptáčka, kterého využijeme jak na Vánoce, tak na Velikonoce. Pro výrobu budeme potřebovat papírový kapesník nebo ubrousek v barvě příze, kousek tvrdého papíru nebo filcu na zobáček, dvě černá očička (volitelná), lepidlo/tavnou pistoli, jehlu a nit v barvě příze, ostré nůžky a pánský hřebínek. Pro vytvoření tělíčka potřebujeme buď obal od mobilu na šířku nebo papírový karton výška 9-10 cm. Výrobu s trochou šikovnosti zvládnou i starší děti.

Hotovými Ptáčky Twist se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #ptacektwist.

Ptáček Twist
Příze: Vlna Hep Twist, smetanová č. 8171, krásné jsou i dvě barvy buď kontrastní nebo tón v tónu, pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: zbytky příze od každého druhu
Rozměry: malý ptáček 11 cm, větší ptáček 16 cm (záleží od délky ustřižené příze a zkrácení ocásku)
Jehla s velkým ouškem, nit, lepidlo/tavná pistole, papír/filc, nůžky, hřebínek, černé korálky, papírový kapesník nebo ubrousek
Časový rozpočet: cca 30 minut
Pro začátečníky

POSTUP: 

 • Karton/obal od mobilu výška cca 17 cm (větší ptáček) nebo šířka mobilu cca 9 cm (menší ptáček) omotáme 4 x přízí VlnaHep Twist, spodní konec rozstřihneme a střed svážeme tenčím pramenem příze stejné barvy a druhu.
 • Postup zopakujeme a vytvoříme druhý pramen.
 • Chytneme si středy a prameny rozčešeme hřebínkem.
 • Středy svázaných pramenů položíme na sebe do tvaru kříže. Nejdříve položíme svislou část, na ni vodorovnou část, přesně suky na sebe. Doporučuji mrknout na video, jakou stranou na sebe prameny přiložit.
 • Svislý pramen přeložíme přes vodorovný pramen a hned za překladem svážeme tenčím pramenem příze stejné barvy. Pootočíme (viz video).
 • Přeložíme na sebe vodorovné prameny a svážeme tenčíme pramenem příze stejné barvy a druhu hned za překladem. Pro složení ptáčka je správná poloha pramenů tak, že máme suk, který směřuje doleva a poslední suk směřuje směrem vzhůru.
 • Zmačkáme kousíček papírový kapesník nebo ubrousek v barvě příze do kuličky.
 • Spodní pramen rozdělíme na tři části. Kuličku vložíme na prostřední pramen pod střed kříže a překlopíme vrchní částí rozčesaného pramenu přes papírovou kuličku. Suky a svázaná místa pramenů tvoří výraz ptáčka.
 • Ptáčka vezmeme do dlaně a přes papírovou kuličku přeložíme pravou a levou stranu pramenů, které jsme si rozdělili v předchozím kroku.
 • Upravíme tak, aby kulička nebyla vidět, suky byly směrem ven. V jedné třetině ptáčka všechny prameny svážeme a oddělíme tělíčko a ocásek.
 • Ocásek opatrně rozčešeme hřebínkem.
 • Vystřihneme zobáček (kosočtverec), který přeložíme na polovinu a hranou nalepíme na přední část ptáčka.
 • Našijeme nebo nalepíme černé korálky jako očička.
 • Jehlou a nití vytvoříme poutko za krkem ptáčka. Ptáčka vyvážíme, aby nepadal váhou hlavičky dolů.
 • Ostrými nůžkami zarovnáme ptačí ocásek.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..