Před Vánoci jsem dostala zakázku na domácí bačkůrky. Dostala jsem i jednu prapraprastarou botičku jako vzor a k tomu igelitku přízí. Páraných, ale vůbec jsem se s tím nepárala a poprala jsem se s nimi, co to šlo.
„Jéé, tohle jsme dělali v pracovní výchově na základce,“ okomentovala moje dílko drahocenná sestra. Tento typ tvoření mne tedy na základní škole úplně minul. Pamatuji si, že jsem měla asi čtverku ze zatloukání hřebíků a měla jsem z toho docela dost dlouho trauma. Každopádně, jakmile jsem měla páranou objednávku za sebou, vrhla jsem se na tvorbu tak nějak po svém. A vznikly Vánoční bačkůrky a Mašličkové bačkůrky, návod zde. Ale stejně jsem si slíbila, že se k tomu retro návodu zase s žinylkou vrátím. A taky, že ano. Vznikly tyto retro bačkůrky a musím přiznat, že v jednoduchosti je síla. Takže pokud se Vám nepovedly výše zmiňované domácí ťapky, tady stoprocentně uspějete. Jdeme na to.
UŽITEČNÉ TIPY
- návod je úžasný v tom, že si sami uzpůsobíte nejen délku, ale i šířku bačkůrky, u žinylky mi to vychází cca 1 PDS = 0,8 cm, ale záleží od háčku a jak utahujete
- na olem bačkůrky je lepší vzít o půl čísla nebo o číslo menší háček, hezky botičku dotvaruje
- pokud si netroufáte na boční pásky na knoflíky, vůbec si s tím nelamte hlavu, zkrátka tam nebudou a našijte jen ozdobný knoflíček
- na velikost 39-40 jsem použila jedno skoro celé klubíčko
- jakoby šev botičky je na boku nohy, buď jakoby od palce nebo od malíčku a je to tak správně, pokud byste chtěli šev na spodek botičky, návod by se musel poopravit (skrz vzorek na nártu) a při háčkování boků napojit nová příze
- protiskluzové tečky vytvoříte tavnou pistolkou nebo speciální hmotou v tubičce, vytvořenou k těmto účelům
Retro bačkůrky Barefootky, návod pro velikost 39-40
Příze: YarnArt Dolce starorůžová (751) a smetanová (745) zakoupíte zde, lze nahradit Himalaya Baby Dolphin
4 knoflíčky dle vlastní volby, já použila mandalové, průměr cca 2cm a více
Háček číslo 4.5 a 5
Jehla a nit
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro mírně pokročilé
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
PR PDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZR PDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
Řady začínáme náhradou 1 ŘO = 1 KS, 2 ŘO = PDS a končíme PO.
Starorůžová, háček číslo 5, háčkujeme dokola
1. řada: 11 KS do magického kroužku
2. řada: 2 PDS do každého KS z předchozí řady, do druhého a desátého KS uděláme 3 PDS (24 PDS)
3. řada: 14 x háčkujeme vždy 1 PDS do mezery, POZOR! od patnácté mezery začínáme se vzorkem na nártu a uháčkujeme PRPDS a ZRPDS 5 x (24 PDS)
4. – 9. řada: 14 PDS do mezer, u vzorku střídáme PRPDS a ZRPDS jak se jeví (24 PDS)
10. řada: 14 PDS do mezer, ale do čtrnácté 2 PDS (tj. 15 PDS), poté jak se vzorek jeví střídáme PRPDS a ZPRDS, u posledního uděláme ještě jeden ZRPDS (26 PDS)
11. řada: 15 PDS do mezer, poté jak se vzorek jeví, ALE nově začneme s ZRPDS a končíme dvěma ZRPDS (ve vzorku budeme mít zadní, přední, zadní, přední, zadní, přední, zadní, přední, zadní, přední, zadní a zadní reliéfní sloupek) =) rozšířili jsme si botičku, tj. na každé straně před i po vzorku jsme přidali (26 PDS)
12. řada: 15 PDS do mezer, u vzorku háčkujeme jak se jeví, viz závorka (26 PDS)
13. řada – odtud už NEHÁČKUJEME DOKOLA, ALE TAM A ZPĚT, vždy 16 PDS do mezer. POZOR na poslední PDS u dalších řad, ten jde jakoby do ŘO z předchozí řady. Stačí počítat jednu – dvě řady, a přijdete na to
14. – 26. řada: 16 PDS do mezer
Přízi neukončíme. Jakoby obdélník přepůlíme a pevnými očky sešijeme. Dáváme pozor, aby šev byl vevnitř botičky.
Ozdobný pásek pro knoflík
7 ŘO, píchneme do 2 ŘO a uděláme DS, dále 4 DS (6 DS) napojíme na botičku, uháčkujeme 12 DS, dále 7 ŘO otočíme, píchneme do 2 ŘO a uděláme DS, dále 4 DS (zase 6 DS) spojíme s páskem na bačkůrce a přízi ukončíme. Vznikne nám ozdobný pásek, který je naháčkovaný na botičce a ten má jakoby dva volné konce mimo botičku. Mezery mezi DS slouží jako knoflíková dírka.
Obháčkování botičky
Smetanová příze, háček 4.5. Botičku obháčkujeme PDS.
Dokončení
Na každou stranu botičky našijeme knoflíky.
A to je vše. Už jen druhou bačkůrku, která se háčkuje stejně. Hodně zdaru při tvoření retro bačkůrek.
Jestli se Vám návody na této stránce líbí, můžete se přihlásit k odběru novinek. Radost mi uděláte, když budete návod šířit po sociálních sítích se jménem autora, ať může zkoušet více lidiček a stránku mohou lépe najít.
Mou další tvorbu můžete dále sledovat na facebookové stránce Krampolinka – Háčkování nejen na focení.
V případě dotazů se na mne obraťte cestou kontaktního formuláře, chatboxu nebo zprávou na FB stránce.
Hezký den
Katka
No Comments