Deka Hravá klubka

15.10.2023

Dnešní video návod je prvním dílem k celoročnímu projektu. V roce 2024 si společně uháčkujeme deku z duhových klubíček Hravá klubka.

Nápad na deku vznikl při prázdninovém sektání Hravá klubka v Telči. Háčkovali jsme teplotní čtverec. No a napadlo mne, že by nebylo špatné vytvořit deku ne podle teplot, ale podle ročních období. Vytvořila jsem tedy první háčkovaný čtverec ze třínitkového klubíčka s návinem 100g/500 m. Cílem tohoto projektu je uháčkovat 12 stejných čtverců z předchystaných nebo vlastních barevných kombinací Design Yarn od Hravá Klubka. Barvy čtverců ladíme podle měsíců nebo řady čtverců podle sezón. Dále budeme potřebovat jedno menší klubíčko na sháčkování a jedno větší klubíčko na lemování deky.

Na háčkování deky můžete využít předchystané sety od paní Ivanky v několika variantách. Temperature, Home Dekor s alpakouPastelky jsou sady 12x100g čtyřnitky.  U čtyřnitek háčkujeme podle tohoto návodu, ale upravíme počet řad tak, aby nám na jeden čtverec vyšlo jedno předchystané čtyřnitkové klubíčko. U paní Ivanky si můžete nechat namotat sadu na deku v barvách na přání a případně sadu pouze ze třínitkových klubíček, tj. 12x100g/500m. Věřím, že sada je i skvělý tip na vánoční dárek. Druhou variantou tvoření této celoroční deky je to, že si koupíte v průběhu roku 6 x 1000 metrů nebo 4 x 1500 metrů třínitková klubíčka Design Yarn. Takto lze krásně rozložit náklady na výrobu deky.

Pro teplotní deku využijeme předchystané sady Hravá klubka a před začátkem háčkování si určíme teplotní škálu. Například teplota 0-5 stupňů nad nulou bude bledě modrá, 5-10 stupňů bude světle fialová, 10-15 bude tmavě fialová atd. Nezapomeneme určit barvy i pro mínusové teploty. Každý den si zapisujeme teplotu a podle stupňů zvolíme správnou barvu a uháčkujeme jednu řadu čtverce příslušnou barvou podle teploty. Archiv teplot naleznete zde. Teplotní deky se používají k zaznamenání významného roku v životě, například narození dítěte, svatba, výročí, atd. Pro milovníky teplotních dek mám dobrou zprávu. Tento čtverec lze JEDNODUŠE upravit i na teplotní. V tomto případě háčkujeme oproti návodu pouze 31 řad, tj. 1 řada = teplota jednoho dne v měsíci. U měsíců, které mají 28 – 30 dnů háčkujeme poslední řady čtverce tou teplotní barvou, kterou měl poslední den v daném měsíci. Čtverce musí mít vždy 31 řad. Sada na teplotní deku by měla být třínitka.

Ukázky Vašich krásných čtverců můžete sdílet v tomto vláknu na FB. Protože vím, že každá utahujeme jinak, může se čtverec i konečná velikost deky lišit. U sdílených fotek proto prosím uvádějte i rozměr čtverce, druh vlákna (čtyřnitka/třínitka) a velikost háčku. Výroba čtverce mi trvala cca 6 hodin a spotřebovala jsem přesně 500 m třínitky háčkem 2.5 mm, poslední řada 2.2 mm. Rozměr třínitkového čtverce je cca 45×45 cm.

Až budeme mít vyrobených 12 čtverců, vytvořím samostatné video, jak čtverce sháčkovat a jak deku lemovat a video doplním do tohoto článku. Nákres deka hrava klubka v PDF.

VIDEO NÁVOD

 • Co se týče čtverce, háčkujeme od středu po řadách. Konec řady je schválně veden středem jednoho z rohů. Po každé řadě doporučuji práci otáčet. Tímto způsobem nebudete mít z rohů tzv. větrník. Podle prvního čtverce a vlastního utahování si prosím upravte počet řad tak, aby Vám opravdu vyšlo 500 metrů i za cenu menšího čtverce u třínitky. U čtyřnitky budete mít rozhodně méně řad – přesný počet doplním, jak budu mít uháčkovaný základní čtverec i ze čtyřnitky. Pokud mne někdo předběhne, poprosím údaje doplnit do sdíleného vlákna sem.
 • Co se týče vzoru, upravila jsem vzorek z pinterestu. Nákres vzoru na čtverec naleznete pod článkem. Vystačíte si s řetízkovými očky, krátkými a dlouhými sloupky. Doporučuji používat označovače a občas přepočítat počet sloupců vzoru v řadě. Vyhnete se párání.

TIPY PRO VÁS:
Jestli se Vám podaří sehnat polysteren většího rozměru, můžete ho použít na blokování a „úložiště“ čtverců, tj. budeme skládat čtverce jeden na druhý po celou dobu tvoření. Tak budou mít čtverce stejný tvar a budou se lépe sháčkovávat. Tento hustý vzor se hodí i na háčkovaný polštář. Na ten bych zvolila klidně šestinitku.

Ať se Vám čtverce na celoroční deku podaří. Bude to dlouhý projekt, ale jsme v tom všichni spolu a já se moc těším, až to dotáhneme do zdárného konce. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním deky čtyři roční období? Fotečky čtverců i dek vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB a do CHLUBÍCÍHO VLÁKNA sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #dekahravaklubka

Další video návody z duhových klubíček Design Yarn:

Deka Hravá klubka 
Příze: Set na deku Hravá Klubka, pořídíte zde, já háčkuji z klubíčka dm3040bp, 1500m/300g, třínitka
Spotřeba: 12 x 500 metrů/100g, 3 nitka + příze na sháčkování a lemy
Háček: 2.2 mm a 2,5 mm
Rozměry čtverec: 45×45 cm
Rozměry deky: doplním až po dokončení projektu
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 12×6 hodin na čtverce, čas na sháčkování a lemy doplním po skončení projektu
Pro odvážné a vytrvalé začátečníky

PO – pevné oko
MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
3SDS – tři sháčkované dlouhé sloupky
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DSZN – dlouhý sloupek za zadní nitku.

Čtverec třínitka, háček 2.5 mm

1. řada: do magického kroužku háčkujeme náhradu 3 ŘO místo prvního DS, DS, DS, 3 ŘO, 3 DS, 3 ŘO, 3 DS, 3 ŘO, 3 DS. Končíme ŘO a PDS, přičemž vedeme háček do třetího očka náhrady. Řadu končíme ve středu obloučku v rohu čtverce. OTOČÍME!

2. řada: ŘO a KS pod oblouk v rohu, ŘO. +Do prostředního ze tří DS z předchozí řady háčkujeme kytičku, kterou tvoří 3SDS, 2 ŘO, 3SDS, 2 ŘO, 3SDS. V rohu háčkujeme ŘO, KS pod ŘO, ŘO. + Vzor mezi znaménky opakujeme. Řadu končíme ŘO a PO do KS. OTOČÍME!

3. řada: Háčkujeme polovinu vzoru v rozích čtverce. Háčkujeme náhradu 3 ŘO místo prvního DS, dále DS a DS do KS v rohu čtverce. +5 ŘO nad kytičkou. V rohu háčkujeme 3 DS do KS, 3 ŘO a 3 DS do KS.+ Vzor mezi znaménky opakujeme. Řadu končíme druhou polovinou rohu, tj. háčkujeme 3 DS do KS, ŘO a PDS do třetího očka náhrady. Řadu končíme ve středu obloučku v rohu čtverce. OTOČÍME!

4. řada: ŘO a KS pod oblouk v rohu, ŘO. +Do prostředního ze tří DS z předchozí řady háčkujeme kytičku, kterou tvoří 3SDS, 2 ŘO, 3SDS, 2 ŘO, 3SDS. ŘO a KS, který háčkujeme ob řadu do středu kytičky, ŘO. Do prostředního ze tří DS z předchozí řady háčkujeme kytičku, kterou tvoří 3SDS, 2 ŘO, 3SDS, 2 ŘO, 3SDS. V rohu háčkujeme ŘO, KS pod ŘO, ŘO. Vzor mezi znaménky opakujeme. Řadu končíme ŘO a PO do KS. OTOČÍME!

5. řada: Háčkujeme polovinu vzoru v rozích čtverce. Háčkujeme náhradu 3 ŘO místo prvního DS, dále DS a DS do KS v rohu čtverce. +5 ŘO nad kytičkou. 3 DS do KS. 5 ŘO nad kytičkou. V rohu háčkujeme 3 DS do KS, 3 ŘO a 3 DS do KS.+ Vzor mezi znaménky opakujeme. Řadu končíme druhou polovinou rohu, tj. háčkujeme 3 DS do KS, ŘO a PDS do třetího očka náhrady. Řadu končíme ve středu obloučku v rohu čtverce. OTOČÍME!

6. – 31. řada: Opakujeme řadu 4 a 5. V lícové straně háčkujeme vějířky, v rubové straně háčkujeme krátké sloupky a řetízková oka nad kytičkami. Doporučuji po každé druhé řadě přepočítat množství kytiček na jednotlivých stranách čtverce. Největší úskalí bývá při háčkování první a poslední kytičky v rohu čtverce. Končíme řadou, ve které háčkujeme KS a řetízková oka nad kytičkami. V poslední řadě máme rozměr čtverce cca 42x42cm na mé utahování.

Pozn. Pokud utahujete jinak než já, dochází Vám příze NEBO HÁČKUJETE TEPLOTNÍ DEKU PO JEDNOTLIVÝCH DNECH, tak čtverce háčkujte jen do řady 29 a pokračujte lemem. U měsíců, které mají 28 – 30 dnů háčkujeme poslední řady do třicáté první řady barvou poslední řady (podle poslední teploty).

Lem čtverce, háček 2.5 mm
32. řada: Háčkujeme v lícové straně čtverce. Háčkujeme polovinu vzoru v rozích čtverce. Uháčkujeme náhradu 3 ŘO místo prvního DS, dále DS pod oblouk v rohu. Háčkujeme DS do prvního DS, DS do následujícího DS. Dále 2 DS po ŘO, DS, který háčkujeme ob řadu do středu kytičky, 2 DS pod ŘO. Toto schéma opakujeme dokud nedoháčkujeme k dalšímu rohu. V rozích čtverce háčkujeme 2DS-ŘO-2DS. Pokračujeme v háčkování DS do prvního DS, DS do druhého DS, 2 DS pod ŘO, DS, který háčkujeme ob řadu do středu kytičky, 2 DS pod ŘO. Jakmile doháčkujeme na konec řady, v posledním rohu háčkujeme 2 DS a KS do třetího očka náhrady.

Lem čtverce, háček 2.2 mm
33. řada: Háčkujeme v lícové straně čtverce. Háčkujeme polovinu vzoru v rozích čtverce. Uháčkujeme náhradu 3 ŘO místo prvního DS, dále DS pod oblouk (KS) v rohu. Dále háčkujeme DSZN. V rohu čtverce háčkujeme 2DS-ŘO-2DS a pokračujeme DSZN. Řadu končíme ŘO a PO. Přízi ukončíme.

ČTVEREC čtyřnitka, háček 3mm

Háčkujeme stejně viz výše, ale pouze řady 1-23. Poté háčkujeme LEM.

Rozměr čtverce cca 35×35 cm.

Háčkujeme 12 stejných čtverců. Návod bude pokračovat druhou částí, a to bude sháčkování deky a lem deky.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

Nákres deka hrava klubka v PDF.

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Podcast z obchůdku Hravá klubka - www.krampolinka.cz 17.10.2023 at 18:54

  […] čtyřnitka nebo třínitka a tato sada ve třínitce se parádně hodí na háčkování deky Hravá klubka. Z každého klubíčka 500m/100g si uháčkujeme jeden čtverec. Barvy volíme podle jednotlivých […]

 • Reply Háčkovaný stromeček Design Yarn - www.krampolinka.cz 9.12.2023 at 19:16

  […] Deka Hravá klubka […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..