Srdíčko Mirka

23.3.2020

Pro všechny v první a druhé linii a pro všechny v týlu. Srdíčko se symbolickou rouškou pro radost a pro všechny, co to mají teď těžké, ale nevzdávají to. For English pattern click here.

Na srdíčko jsem zvolila přízi Niťárna Mirka. Mirka je 100% česaná bavlna ekologicky barvená, opalovaná a s atestem Technického zkušebního ústavu (TZÚ) nezávadnosti pro děti do tří let. Mirka se prodává v 50 gramovém klubíčku o návinu 90 metrů, a je tedy vhodná na tvorbu jarních nebo podzimních svetříků, dek, čepiček či bačkůrek. Na první dojem je spíše tvrdší, používáním změkne. Kdo by měl chuť na vyloženě měkčí verzi, může pořídit druhý typ Mirky, což je směs 60% bavlny 40% viskózy, klubíčko je o stejném návinu.

Přízi Mirka poskytl e-shop www.jablicko17.cz, rozbalování balíčku s krásnými barvičkami zde. Moc děkuji. E-shop má výdejní místo ve své prodejně a v současné době můžete zakoupit i látky na výrobu roušek. Zkuste vychytat akci, právě běží dopravné nad 250 Kč zdarma. Já moc děkuji za možnost vyzkoušet klubíčka a navázat spolupráci. Pod názvem jablíčko17 se totiž skrývá galanterie v Koryčanech a s paní majitelkou jsme se domluvily, že jakmile bude „bezpečno“, uděláme pro zlínský kraj v tomto obchůdku VIP akci. Pokocháme se klubíčky, povykládáme, bude slevová akce, upeču buchtu, dáme kávu – prostě takový odpočinkový a relaxační den s klubíčky. Už se moc těším.

Co se týče srdíčka, návod jsem si upravila dle nákresu z pinterestu. Původní nákres srdíčka mi vůbec nevycházel, různě se to kroutilo, vznikal doslova patvar. Proto jsem vytvořila svůj vlastní, který odpovídá mému utahování, použitému háčku 2 mm a síle příze Mirka. Pozor! Pokud použijete jinou přízi, je dost možné, že Vám také bude vycházet jiný tvar a rozhodně jiná velikost! Srdíčko je jinak jednoduché. Uháčkujete dva stejné protikusy, které se sháčkují pomocí KS k sobě. Nezapomeneme vycpat dutým vláknem. Poté stačí uháčkovat roušku a tu přišít na srdíčko. Dozdobíme vyšitým úsměvem a perličkami místo oček. Z jednoho klubíčka jsem vytvořila čtyři srdíčka.

No a my pustíme do tvoření. Věřím, že máte někoho ve svém okolí, kdo je v plném nasazení a zaslouží si dostat malou pozornost.

Srdíčko s rouškou
Příze: Niťárna Mirka, růžová 3444 a smetanová 7104, případně bílá 10, zakoupíte na www.jablicko17.cz, zbytek černé příze na vyšití úsměvu
Spotřeba: 1 klubíčko na čtyři srdíčka
Háček: 2 mm
Rozměry: 8 cm šířka, 6.5 cm výška
Jehla s velkým ouškem, duté vlákno, 2 ks perlička na oči, označovač
Časový rozpočet: 1,5 hodiny
Pro začátečníky (doporučuji kombinaci návod a video!)

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek

Srdíčko začínáme řetízkem. Věnujte pozornost počtu přeskočených oček a naopak přidávaných oček ve špičce srdíčka. Díky tomu získá srdíčko svůj tvar. Háčkujeme po řadách dokola kolem počátečního řetízku. Řada začíná náhradou N, tj. 1 volné nebo 2 ŘO za KS. Náhrada JE součástí počtu. Řady končíme PO. Základy háčkování zde.

Srdíčko, Mirka, háček 2 mm, růžová
1. řada: 19 ŘO
2. řada: do třetího očka od háčku vedeme háček, protáhneme přízi a uháčkujeme KS (vložíme označovač), dále 7 KS, 2 ŘO, 7 KS, na konci řetízku do posledního očka 3 KS (do prostředního můžeme vložit označovač) a pokračujeme na druhé straně 6 KS, 2 ŘO přeskočíme 6 KS a končíme KS v místech označovače, PO do N.
3. řada: N, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme KS, dále 2 KS do následujícího KS, dále 8 KS (poslední KS háčkujeme pod ŘO z předchozí řady), 2 ŘO, 8 KS (první KS háčkujeme pod ŘO, druhý HNED do KS!), ve špičce srdíčka háčkujeme 2 KS do jednoho očka, 2 KS do jednoho očka, 2 KS do jednoho očka a přejdeme na protilehlou stranu, kde háčkujeme 5 KS, 2 očka přeskočíme, 5 KS, ve špičce 2 KS do jednoho očka, PO do N.

4. řada: N, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme KS, dále 2 KS do jednoho očka, 2 KS do jednoho očka, 2 KS do jednoho očka, 9 KS (poslední KS háčkujeme pod ŘO), 2 ŘO, 9 KS (první KS pod ŘO a další hned do prvního sloupku), ve špičce srdíčka háčkujeme 6 x po 2 KS do jednoho očka, dále 4 KS, 2 očka přeskočit, 4 KS, 2 KS do jednoho očka, 2 KS do jednoho očka, PO do N.
5. řada: N, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme KS, dále KS, dále 2 KS, dále KS, dále 2 KS, dále KS, dále 2 KS, dle 11 KS (poslední KS pod ŘO), 2 ŘO, 11 KS, dále KS, 2 KS, KS, 2 KS, KS, 2 KS, KS, 2 KS, KS, 2 KS, KS, dále 4 KS, 2 očka přeskočit, 4 KS, KS, 2 KS, KS, PO do N. Přízi ukončíme.

Uháčkujeme protikus, v poslední řadě přízi neukončíme, přiložíme srdíčka rubem k sobě (lícovou stranou ven) a sháčkujeme pomocí KS. NEZAPOMENEME před ukončením VYCPAT dutým vláknem a protáhnout do rubu všechny volné nitě.

Obháčkování, Mirka, háček 2
Háček provlečeme očkem prvního i druhého srdíčka a uháčkujeme KS. V dolní špičce háčkujeme 3 ks, v horní části na protilehlé straně 4 PO.

Rouška, Mirka, háček 2 mm, smetanová/bílá
1. řada: necháme si dostatečně dlouhý volný konec, řetízek 9 ŘO
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme KS, dále KS do každého očka (7)
3. – 11. řada: N, háček vedeme k náhradě, háčkujeme KS do KS, počítáme, poslední KS háčkujeme do N z předchozí řady.
12. řada: N, háček vedeme k náhradě, háčkujeme KS do KS, počítáme, po poslední KS dále háčkujeme poutko roušky v délce cca 5-6 ŘO.

Dokončení
Počáteční volný konec roušky provlečeme prvním očkem roušky a uháčkujeme druhé poutko – řetízek potřebné délky, cca 5-6 oček, aby poutko dosáhlo až na okraj srdíčka. Na roušku vyšijeme úsměv. Poutka a spodní část roušky přišijeme k srdíčku.  Našijeme perličky místo očí. Zapošijeme volné nitě. Srdíčko vybavíme buď poutkem na zavěšení, nebo přívěškem na klíče.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

VIDEO

You Might Also Like

10 Comments

 • Reply Angie 23.3.2020 at 16:26

  Thank you so much for putting this little heart pattern out there. I think these will lift the spirits of people working diligently with this spreading virus. God Bless you. 💙 Angie

  • Reply Krampolinka 23.3.2020 at 16:31

   Thank you, this is just a little I can do. Have a great day Angie.

 • Reply Lynette 1.4.2020 at 13:59

  I love vows… This is gorgeous… Thank you

 • Reply Kathy 7.4.2020 at 1:30

  Thank you so much, a lovely item. Just what I was looking for. Really appreciate it!!

 • Reply Gift Ideas for Front-Line Workers Free Crochet Patterns 15.9.2020 at 15:14

  […] Heart with a Facemask […]

 • Reply Have a Heart, Give a Heart Free Crochet Patterns 25.1.2022 at 17:15

  […] Heart with a Facemask […]

 • Reply Kytičková čepice na jaro či na podzim - www.krampolinka.cz 24.9.2022 at 7:53

  […] dvě necelá klubíčka, ze zbytku můžete uháčkovat třeba srdíčko s rouškou, návod zde Háček: 4 mm Rozměry: obvod 49-50 cm (3-5 let), délka čepičky 17 cm, šířka v lemu 21 cm a […]

 • Reply Softies with a Facemask Free Crochet Patterns 5.7.2023 at 4:57

  […] Heart with a Facemask […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..