Sukně Flitrovka

4.7.2022

Po uháčkování šatiček Flitrovky mi zůstalo docela dost materiálu. Vytvořila jsem tedy ještě návod na plážovou sukýnku ze stejné příze ve velikosti dospělák a dítě.

Duhové klubíčko Flitrovka od Klubíčka od srdíčka má návin 1000 metrů třínitky (50% akryl a 50% bavlna), ke které je přidaný příplet opět třínitka s flitry. Svým způsobem se jedná o šest nitek, které vypadají dobře na úplně obyčejných sloupcích nebo filetových očkách. Dá to vyniknout přízi a zdobnosti. Flitry se krásně blyští. Můžete si nechat navinout různé barvičky a klubíčko je typově ombré, tj. barvičky v třínitce se postupně střídají. Z Flitrovky jsme si vyrobili plážové šaty s třásněmi, video návod zde. Kupodivu mi zůstala velká část klubíčka, takže jsem se rozhodla, že pro ty, co nejsou šatové, vyrobím i variantu sukýnky.

Rozbalování balíčku nejen s Flitrovkou můžete zkouknout zde a článek si můžete přečíst zde. Flitrovku pořídíte na e-shopu Klubickaodsrdicka.cz.

Co se týče sukýnky nejdříve si uháčkujeme řetízek. Raději delší než kratší. První řadu tvoří dlouhé sloupky, které délku řetízku zkrátí. Následují filetové čtverečky a jejich postupné rozšiřování přes boky. Háčkujeme dlouhé sloupky a řetízková očka a postupně aplikujeme vzor, kdy se střídá jedna řada prázdných čtverečků a druhá řada, kde se po určité sekvenci objeví plný čtvereček. Háčkujeme po řadách, ale po každé řadě na konci práci otočíme a háčkujeme v protisměru. Ze začátku háčkujeme na první a poslední dlouhý sloupek. Pak toto místo proložíme řetízkovým očkem a vznikne poslední filetový čtvereček.  Sukýnku háčkujeme spíše kratší. Na horní řadu dlouhých sloupků budeme ještě naháčkovávat pružný lem  z reliéfních sloupků a spodní část nastavíme třásněmi.

Do pasu provlečeme uháčkovanou šňůrku zakončenou buď střapci nebo kytičkami. Zavazování dáme buď do středu nebo na bok. Pružný pas háčkujeme spíše menším háčkem, aby sukýnka hezky „přilehla“ k pasu a přesto šla pohodlně obléci. Sukýnka má velikosti 40-42 na výšku postavy 168 cm a dětská je ve velikosti 122, 5-6 let.

Užitečné tipy pro práci s Flitrovkou:

  • třínit a příplet s flitry mají tendenci se do sebe zamotávat. Pokud budete jemně natřepávat, tak se nitky od sebe snáze rozpojí. Určitě neutahovat, třínitka má tendenci se o flitr zachytit.
  • při zapošívání rozdělíme třínitku, tu zapošijeme jehlou a nití. Příplet zasukujeme na několik suků – nejde zapošít díky flitrům.
  • při háčkování pevného oka si očko necháme volné a prsty pomáháme provléknutí nitě s flitry (flitry mají tendence s v očku zachytnout).
  • třásně stříháme ideálně stejné délky. Po přichycení k sukýnce pomocí háčku a liščí smyčky doporučuji celou spodní řadu prošít jehlou a nití v barvě. Tím se třásně zafixují k sukýnce a při praní Vás „neopustí“ odpadem.
  • pro menší-větší velikost sukýnky použijeme háčky od 3.5 mm do 5 mm. Čím větší háček, tím větší velikost. Pětkou háčkem je ale práce dost volná!
  • pro stříhání třásní doporučuji sukýnku rozložit a srovnat na velkém stole. Stříháme hodně ostrými nůžkami.
  • flitry jdou na těle cítit, ale je to jiný druh pocitu, než když Vás škrábe vlna. Na dolní polovině těla to není žádná nepřekonatelná překážka.

Pokud máte chuť se podělit a ukázat své sukýnku Flitrovku podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Sukně Flitrovka
Materiál: duhovka Flitrovka od Klubickaodsrdicka.cz
Spotřeba:  duhovka 1000 metrů třínitka s přípletem flitry
Háček: 4.5 mm, 4 mm,  3 mm
Rozměry: dospělácká šíře boky 51 cm, přední délka vč. třásní 46 cm, pas má 41 cm; dětská velikost šíře 31 cm, přední délka 32 cm vč. třásní (lze zkrátit)
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, ostré nůžky

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek

Postup:
Háčkujeme od základního řetízku. Náhrada za DS jsou 2-3 ŘO, náhrada za KS je 1 ŘO. Řada končí pevným okem. Konečný prázdný filetový čtvereček tvoří DS a 2 ŘO, plný čtvereček tvoří 2 DS pod ŘO a DS do DS. Sukýnku můžeme pohodlně přizpůsobit postavě, záleží od délky počátečního řetízku. Pro délku řetízku se změříme cca 10 cm od pasu směrem dolů. Pozor – řetízek se po první řadě DS krapet zmenší.

Sukýnka v dospělácké velikosti, háček 4 mm
1. řada: řetízek v délce 150 ok.
2. řada: 3 ŘO náhrada za DS, do čtvrtého očka vedeme háček a háčkujeme DS do každého očka. Na konci řady narovnáme proužek a spojíme pevným okem protilehlou stranu (151)

3. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru. Přeskočíme dvě očka a do třetího uháčkujeme DS. Dále háčkujeme 2 ŘO, dvě očka přeskočit, do třetího háčkujeme DS. Vzor háčkujeme do konce řady. Řadu končíme DS a PO (máme dva DS vedle sebe). OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (50 okének)
4. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Prázdný filetový čtvereček tvoří 2 ŘO a DS do DS. V této řadě rozšiřujeme, tj. háčkujeme DS do DS, 1 ŘO a DS do stejného DS. Vznikne jakoby slzička. Dále pokračujeme vzorem a rozšiřujeme každý pátý filetový čtvereček. POZOR první rozšíření provedeme ve třetím filetovém čtverečku. Řadu končíme DS a PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (60 okének)

5. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Háčkujeme prázdné filetové čtverečky. V místě rozšíření háčkujeme DS – 2 ŘO a ze „slzičky“ vznikne klasický filetový čtvereček. Řadu končíme DS a PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (60 okének)
6. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Prázdný filetový čtvereček tvoří 2 ŘO a DS do DS. V této řadě rozšiřujeme, tj. háčkujeme DS do DS, 1 ŘO a DS do stejného DS. Vznikne jakoby slzička. První rozšíření uháčkujeme ve třetím filetovém čtverečku od začátku řady a dále pokračujeme vzorem a rozšiřujeme každý šestý filetový čtvereček. Poslední rozšíření vytvoříme na konci řady, kdy mezi dva poslední DS uháčkujeme 2 ŘO a řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (70 okének + 1 okénko na konci řady)

Pozn. Pokud máme rozšířeno na vlastní obvod boků, aplikujeme vzor. Pokud ne, tak přidáme ještě jednu řadu rozšiřování.

7. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Plný filetový čtvereček tvoří 2 DS pod ŘO a DS do DS. V této řadě háčkujeme vzor, tj. 9 prázdných filetových čtverečků a desátý je plný filetový čtvereček. Řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (71 okének)
8. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Tuto řadu tvoří pouze prázdné filetové čtverečky. Řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (71 okének)

9. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Plný filetový čtvereček tvoří 2 DS pod ŘO a DS do DS. V této řadě háčkujeme vzor, tj. 9 prázdných filetových čtverečků a desátý je plný filetový čtvereček, ale POZOR! První plný filetový čtvereček háčkujeme pátý od začátku řady a od tohoto místa je každý desátý čtvereček plný filetový čtvereček. Plné čtverečky by měli být jakoby šachovnicově oproti řadě sedm. Řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (71 okének)

Sukýnka, háček 4.5 mm
10. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Tuto řadu tvoří pouze prázdné filetové čtverečky. Řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.
11. – 18. řada: háčkujeme řady 7-10, počet řad upravíme na vlastní výšku postavy. Poslední řadu tvoří prázdné filetové čtverečky.

Sukýnka lem, 4 mm
19. řada: ŘO jako náhrada za KS. 2 KS pod ŘO a KS do DS. POKUD se lem VLNÍ, háčkujeme 2 KS pod ŘO a KS do DS a KS pod ŘO a KS do DS v následujícím čtverečku. Opakujeme schéma do konce řady. Řadu končíme PO. Dále pokračujeme ve směru háčkování a neotáčíme.
20. řada: ŘO jako náhrada za KS. Háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Sukýnka pás, 4 mm/4.5 mm podle toho, jak chceme pás „stáhnout“
1. řada: Přízi na vážeme ve švu. Uháčkujeme 2 ŘO jako náhrada za DS. Dále střídáme PRDS a ZRDS a háček vedeme kolem sloupků ze druhé řady.
2. – 7. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS. Háčkujeme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Sukýnka šňůrka, 3 mm
Háčkujeme ze dvou vláken Flitrovky. Uháčkujeme 260 řetízkových ok. Šňůrku protáhneme středem pasu pouze za vystouplé přední reliéfní sloupky. Konce ozdobíme střapci. Pro střapec si na velkou krabičku od zápalek nebo na šířku obalu na mobil namotáme 20 vláken příze. Spodní část prostřihneme a pramen připevníme liščí smyčkou ke koncům šňůrky (viz video).

Třásně
Ustřihneme cca 30 cm příze, kterou pomocí liščí smyčky připevníme do každého očka spodní části sukýnky. Pokud máme málo příze, stačí ob oko.

Sukýnka dětská velikost, háček 4 mm
1. řada: řetízek v délce 91 ok.
2. řada: 3 ŘO náhrada za DS, do čtvrtého očka vedeme háček a háčkujeme DS do každého očka. Na konci řady narovnáme proužek a spojíme pevným okem protilehlou stranu (91)

Sukýnka dětská velikost, háček 4.5 mm

3. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru. Přeskočíme dvě očka a do třetího uháčkujeme DS. Dále háčkujeme 2 ŘO, dvě očka přeskočit, do třetího háčkujeme DS. Vzor háčkujeme do konce řady. Řadu končíme DS a PO (máme dva DS vedle sebe). OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (30 okének)
4. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Prázdný filetový čtvereček tvoří 2 ŘO a DS do DS. V této řadě rozšiřujeme, tj. háčkujeme DS do DS, 1 ŘO a DS do stejného DS. Vznikne jakoby slzička. Dále pokračujeme vzorem a rozšiřujeme každý třetí filetový čtvereček. POZOR první rozšíření provedeme hned ve třetím filetovém čtverečku. Řadu končíme DS a PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (39 okének)

5. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Háčkujeme prázdné filetové čtverečky. V místě rozšíření háčkujeme DS – 2 ŘO a ze „slzičky“ vznikne klasický filetový čtvereček. Řadu končíme DS a PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (39 okének)
6. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Prázdný filetový čtvereček tvoří 2 ŘO a DS do DS. V této řadě rozšiřujeme, tj. háčkujeme DS do DS, 1 ŘO a DS do stejného DS. Vznikne jakoby slzička. První rozšíření uháčkujeme ve druhém filetovém čtverečku od začátku řady a dále pokračujeme vzorem a rozšiřujeme každý čtvrtý filetový čtvereček. Poslední rozšíření vytvoříme na konci řady, kdy mezi dva poslední DS uháčkujeme 2 ŘO a řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (48 okének + 1 okénko na konci řady)

Pozn. Pokud máme rozšířeno na vlastní obvod boků, aplikujeme vzor. Pokud ne, tak přidáme ještě jednu řadu rozšiřování.

7. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Plný filetový čtvereček tvoří 2 DS pod ŘO a DS do DS. V této řadě háčkujeme vzor, tj. 9 prázdných filetových čtverečků a desátý je plný filetový čtvereček. Řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (49 okének)
8. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Tuto řadu tvoří pouze prázdné filetové čtverečky. Řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (49 okének)

9. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Plný filetový čtvereček tvoří 2 DS pod ŘO a DS do DS. V této řadě háčkujeme vzor, tj. 9 prázdných filetových čtverečků a desátý je plný filetový čtvereček, ale POZOR! První plný filetový čtvereček háčkujeme pátý od začátku řady a od tohoto místa je každý desátý čtvereček plný filetový čtvereček. Plné čtverečky by měli být jakoby šachovnicově oproti řadě sedm. Řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. (49 okének)

10. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS. Tuto řadu tvoří pouze prázdné filetové čtverečky. Řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.
11. – 16. řada: háčkujeme řady 7-10, počet řad upravíme na výšku postavy dítěte. Poslední řadu tvoří prázdné filetové čtverečky.

Sukýnka lem, 4 mm
17. řada: ŘO jako náhrada za KS. 2 KS pod ŘO a KS do DS a KS pod ŘO a KS do DS. Opakujeme schéma do konce řady. Řadu končíme PO. Dále pokračujeme ve směru háčkování a neotáčíme.
18. řada: ŘO jako náhrada za KS. Háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Sukýnka pás, 4 mm
1. řada: Přízi na vážeme ve švu. Uháčkujeme 2 ŘO jako náhrada za DS. Dále střídáme PRDS a ZRDS a háček vedeme kolem sloupků ze druhé řady.
2. – 4. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS. Háčkujeme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Sukýnka šňůrka, 3 mm
Háčkujeme ze dvou vláken Flitrovky. Uháčkujeme 170 řetízkových ok. Šňůrku protáhneme středem pasu pouze za vystouplé přední reliéfní sloupky. Konce ozdobíme střapci. Pro střapec si na velkou krabičku od zápalek nebo na šířku obalu na mobil namotáme 20 vláken příze. Spodní část prostřihneme a pramen připevníme liščí smyčkou ke koncům šňůrky (viz video).

Třásně
Ustřihneme cca 30 cm příze, kterou pomocí liščí smyčky připevníme do každého očka spodní části sukýnky. Pokud máme málo příze, stačí ob oko.

Dokončení
Volné konce sukýnek zapošijeme podle tipů viz text.  Třásně a střapce prošijeme jehlou a nití v barvě klubíčka, aby vlákna nevypadávala. Délku třásní zarovnáme ostrými nůžkami.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..