Deka DolDol pro Dítě v srdci

11.8.2018

„Dobrý den, mohly bychom požádat o uveřejnění informace ve Vaší skupince ohledně dek a hraček pro perinatální hospic Dítě v srdci?“ Takto začal jeden nedávný charitativní projekt. Teda – nejdříve jsem skákla na Google pro slovíčko perinatální a hned vzápětí na stránku ditevsrdci.cz. Zamrazilo mě a následovaly slzy.

Dítě v srdci, z.s., je organizací, která poskytuje maximální možnou podporu rodinám, které se dostanou do nelehké situace, kdy mají rozhodovat o ukončení či pokračování těhotenství v případě, kdy byla  děťátku diagnostikována život limitující vada. Poskytují informace o diagnóze dítěte, možných prognózách, pomáhají ženám po potratech a indukovaných porodech. Primárním cílem je poskytovat perinatální paliativní péče i při nečekaném porodu mrtvého miminka. Jsou zde pro rodiče ještě i dlouho po ztrátě děťátka, což žádné zdravotnické zařízení bohužel neposkytuje. Dítě v srdci přišlo s myšlenkou tzv. Memory Boxů, které mohou (ale nemusejí) maminky využít při poslední péči o jejich miminko. Memory Box mimo jiné obsahuje dečku a dvě stejné hračky. Jedna doprovází děťátko a druhá zůstává rodičům. Deka zůstává na památku. Mnohdy si v ní děťátko naposledy pochovají.

Upřímně, doslova jsem probrečela celou stránkou a hodně zadržovala slzy i když jsme pak s jednou z koordinátorek řešily detaily případného „projektu“. Musím říci, že je to hodně citlivé a mírně tabuizované téma a většinou se každá z nás s tímto popere vnitřně sama. Některé ženy projekt Memory Boxů odsuzují, že by z vlastní zkušenosti nemohly přijmout nic, jiné tvrdí, že je dodnes mrzí, že nemohly svému miminku poskytnout vůbec žádnou péči. Tak či tak, s paní koordinátorkou jsem se dohodla, že připravím sadu návodů/videonávodů na podporu tohoto projektu. Bude se jednat o dva typy dek, rozměr je stanoven na cca 60×60 cm, a o dva typy andílků.

Dnes tedy přináším návod na první deku. Jedná se o žinylkovou měkoučkou deku, na kterou jsem použila tzv. basket stitch – košíkový vzor, byť je mírně upravený. Díky tomu, že je vzorek dělitelný pěti očky + dvě na obrácení na každé straně, můžete si vyrobit i jinou velikost dle potřeby. Pro pravidelný čtverec je potřeba zachovat počet čtverců na šířku i na výšku.

Jestli se pustíte do výroby deky pro Dítě v srdci, na uvedených kontaktech zde se můžete domluvit na adrese doručení. Užitečné informace a inspiraci naleznete také na sociální síti Tvoříme pro Dítě v srdci nebo Perinatální hospic Dítě v srdci nebo Jihočeské Dítě v srdci.

Deka DolDol, 61 x 61 cm
Příze: YarnArt Dolce bílá a Himalaya Dolphin Baby světle šedá, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz, spotřeba na tuto velikost 2 a 1/4 světle šedé, 1 klubíčko bílé
Háček: číslo 7 mm
Hodinový rozpočet: cca 5 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
PR PDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZR PDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PDS3 – polodlouhý sloupek za třetí nitku
DS – dlouhý sloupek
Mrkněte na výuková videa sem
Začínáme tzv. náhradou „N“, tentokrát dělám 2 ŘO = PDS. Háčkujeme po řadách tam a zpět. Jak začistit žinylku naleznete v tomto článku zde.

TIP: Pro rozměr 80 x 80 cm budete potřebovat 15 čtverců na výšku i na šířku, tj. budete začínat na 76 ŘO. Spotřebu odhaduji na 4-5 klubíček od jedné barvy a 1 a 1/2 klubíčka na olem. Řada bude mít 75 oček vzorku plus 1 PDS na začátku řady (náhrada) a 1 PDS na konci řady.

Deka DolDol, světle šedá, háček 7 mm
Vytvoříme řetízek o 58 ŘO, píchneme do 2 očka od háčku a háčkujeme PDS zpět. Celkem máme 57 PDS včetně náhrady. O jeden PDS zahákneme označovač. Bude se jednat o lícovou stranu deky.

1. řada: N, 5 x PR PDS, 5 x PDS3, střídáme, na konci uděláme jeden obyčejný PDS, otočíme (máme základ pro 11 čtverců)
TIP: pokud se nám nedaří PDS3, můžeme ho nahradit ZR PDS, bude to mít lehce upravenou strukturu, ale vypadá to také hezky

2. řada: N, háčkujeme jak se vzorek jeví, tj. nad PR PDS z předchozí řady háčkujeme 5 x ZR PDS, nad PDS3 z předchozí řady pícháme háček 5 x opět jakoby za třetí nitku, ale tentokrát zrcadlově blíž k nám. Pokud se nedaří, lze nahradit 5 x PR PDS, na konci řady uděláme jeden obyčejný PDS, otočíme
3. řada: N, 5 x PR PDS, 5 x PDS3, střídáme, na konci uděláme jeden obyčejný PDS, otočíme
4. řada: N, 5 x ZR PDS, 5 x PDS3 nitka blíž k nám, střídáme, na konci uděláme jeden obyčejný PDS, otočíme
5. řada: N, 5 x PR PDS, 5 x PDS3, střídáme, na konci uděláme jeden obyčejný PDS, otočíme
6. řada: N, POZOR změna vzorku, nad PR PDS z předchozí řady budeme háčkovat 5 x PDS3, nad PDS3 z předchozí řady budeme háčkovat 5 x ZR PDS, na konci uděláme jeden obyčejný PDS, otočíme
7. – 10. řada: N, střídáme vzorky jak se jeví, na konci řady jeden obyčejný PDS, otočíme
11. – 55. řada: střídáme vzorek po pěti řadách. Abychom se v počtu neztratili, pomohou nám náhradní PDS na konci řad.

OLEM, bílá, háček 7
1. řada: deku olemujeme PDS, po bočních stranách přidávám dle toho jak moc utahujeme, tj. jestli se nám deka po bocích kroutí nebo ne (pokud se kroutí, přidáváme více PDS, pokud se vlní, musíme PDS ubrat), snažíme se dodržet počet oček dělitelný pěti, v rohu deky uděláme 3 x PDS.
2. řada: v rohu deky uděláme 6 nebo 7 DS (záleží, jak utahujete), očko vynecháme, KS, dvě očka vynecháme, dále uděláme vějířek z 5-ti DS, 2 očka vynecháme a uděláme KS, dvě očka vynecháme a následuje vějířek, před rohem deky vynecháme po KS jen jedno očko, opakujeme dokola.

Dokončení
Necháme si dostatečně dlouhé konce, které nejdříve zapošijeme do rubové části deky a dále postupujeme viz článek „jak zakončit žinylku“. Našijeme knoflík nebo cedulku a máme hotovo.

Líbí se Vám návod zdarma? Můžete mne až do 3.9.2018 podpořit hlasem v soutěži Maminka-blogerka roku 2018 zde. Hlasovat lze každý den od 5 – 24 hodin každou hodinu

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Háčkovaný andílek pro Dítě v srdci - www.krampolinka.cz 5.9.2022 at 13:47

    […] charitativní projektu pro Dítě v srdci, z.s. jsem se zmiňovala již v návodu na deku DolDol. Dnes tedy doplňuji další návod pro Memory Boxy – […]

  • Reply Deka C2C Mink · Háčkování návody Krampolinka 26.9.2022 at 6:57

    […] pro Dítě v srdci máme na webovce již videonávod na deku DolDol z žinylkové příze YarnArt Dolce a Himalaya Dolphin Baby a videonávod na andílka. Dnes tedy […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..