Ponožky Best Socks 4 Fach

10.3.2021

Tenké háčkované ponožky z ponožkové příze Vlna-Hep Best Socks 4 Fach unosíte nejen na doma. Jsou krásně měkoučké a zároveň hřejí.

Vlna-Hep Best Socks 4 Fach je 100 gramové klubíčko s návinem 420 metrů. 4 fach znamená čtyř nitka a jedná se klasickou ponožkovou přízi ve složení 75% vlna superwash (do pračky) a 25% polyamid. Léty odzkoušená kombinace i poměr zaručí dlouhou výdrž výrobku a hřejivost. Navíc – Best Socks 4 Fach se rozrostla do poměrně široké barevné palety, takže si určitě vybere každý. Z ponožkovky, kromě ponožek, můžete vyrobit domácí pléd, svetr nebo přehoz na postel.

Pozor, existuje i silnější verze 6 Fach! Best Socks 6 Fach je o třetinu silnější ponožková příze (6-nitka), prodává se ve 150 gramovém klubíčku s návinem 420 metrů. Co do složení je totožná, tj. 75% vlna superwash (do pračky) a 25% polyamid. Barevná škála je krapet menší. Video návod na ponožky televizky z Best Socks 6 Fach naleznete zde, video návod na háčkované retro ťapky Best Socks 6 Fach zde.

Best Socks nám věnoval výrobce Vlna-Hep, moc děkuji. Na rozbalování balíčku se můžete podívat sem a na článek sem. Ponožkovou přízi Best Socks zakoupíte v oblíbeném e-shopu.

Co se týče ponožek, návod na ponožky 6 Fach a 4 Fach je až na drobné rozdíly v počtu řad, totožný. Samotnou mě překvapilo, že byť je příze tenčí, vyšla mi stejná velikost. Čtyřnitkové ponožky mi ale přijdou o poznání měkčí a nebála bych se klasického nošení do bot, byť na túru to asi nebude.

Střih ponožky je celkem jednoduchý. Začínáme od klasického řetízku ve špičce krátkými sloupky. Ty na dvou místech pravidelně rozšiřujeme. Na krátké sloupky navazují polodlouhé sloupky do mezer. Háčkujeme dokola bez ukončení řad na délku nártu. Poté háčkujeme pružný řetízek kolem paty buď čtverkou nebo trojkou háčkem (záleží na výšce nártu, dle toho volíme buď volnější 4 mm nebo utaženější 3 mm variantu). Následují opět čtyři řady polodlouhých sloupků do mezer a teprve poté začíná háčkovaný pružný lem z předních a zadních reliéfních polodlouhých sloupků. Patu háčkujeme nakonec. Patu háčkujeme kolem vzniklého otvoru krátkými sloupky. Na boku paty průběžně sháčkujeme vždy dva krátké sloupky do jednoho oka, čímž patu vytvarujeme. Jakmile máme dostatečný počet řad, v rubu šev paty sháčkujeme pevnými očky.

Věřím, že s videem ponožku zvládne i mírně pokročilý začátečník. Šířku ponožky upravujeme počtem rozšiřování krátkých sloupků ve špičce. Délku si upravíme počtem řad na délku našeho nártu. Výšku pružného lemu si upravíme podle sebe a podle materiálu, který máme k dispozici.

Ponožky Best Socks 4
Příze: Vlna-Hep Best Socks 4 Fach č. 7304
Spotřeba: 1 klubíčko na jeden pár (a zůstane, takže můžete naháčkovat vyšší lem)
Háček: 3 mm, 4 mm
Rozměry: dámská velikost 39-41, délka ponožky od špičky do středu paty měřeno volně rozloženo 22 cm, výška pružného lemu 9 cm, šířka 10.5 cm
Jehla s velkým ouškem, označovače
Časový rozpočet: 3-4 hodiny na celý pár
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Ponožku háčkujeme od základního řetízku. Háčkujeme dokola bez ukončení řad, abychom se vyhnuli švu. Pokud máte možnost, háčkujte obě ponožky najednou. Díky stejnému utahování je větší pravděpodobnost, že docílíte stejné velikosti u celého páru.

Ponožka, háček 4 mm
1. řada: 12 oček řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme KS (vložíme označovač), dále KS do každého očka. Na konci řetízku háčkujeme 5 KS do posledního očka (do prostředního očka z pěti vložíme označovač) a pokračujeme na protilehlé straně řetízku. Zde háčkujeme KS do každého očka. Na konci řady háčkujeme 3 KS do očka s označovačem a do posledního KS vložíme označovač. Celkem máme 29 KS a do další řady pokračujeme pomocí KS, který umístíme mezi náhradu a první KS.

3. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního očka přesuneme označovač. (31)
4. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého očka přesuneme označovač. (33)

Pozn. Střídání rozšiřování je z toho důvodu, aby se nám špička příliš nekroutila.

5. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního očka přesuneme označovač. (35)

6. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého očka přesuneme označovač. (37)
7. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, tento označovač již nepoužijeme. (39)

8. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS až do konce řady. (40)
9. – 10. řada: háčkujeme KS do KS dokola kolem celé špičky (40)
11. řada: na boku ponožky v místech, kde jsme začali háčkovat tzv. dokola přejdeme z KS na PDS. Do každého KS háčkujeme jeden PDS. Do místa přechodu vložíme označovač.
12. – 39. řada: háčkujeme PDS do mezer, tj. háček vedeme mezi sloupky, nikoliv do očka. (40)

Pozn. Počet řad upravíme podle délky našeho nártu. Uděláme si poznámku o počtu řad pro druhou ponožku.

Ponožka – pružný lem, háček 3 mm
40. řada: od místa, kde máme označovač budeme háčkovat PDS do mezer háčkem 3 mm. Budeme háčkovat 22 PDS pro nárt a 18 oček pružného řetízku pro patu.

Pozn. Pokud máte spíše vyšší nárt, háčkujte háčkem 4 mm

41. řada: pružný řetízek připojíme PDS do mezery, dále háčkujeme PDS do mezer v nártové části. Do mezery před začátkem pružného řetízku háčkujeme 2 PDS a do každého očka pružného řetízku jeden PDS, na konci řady háčkujeme 2 PDS. Celkem máme v řadě 42 PDS!
42 – 45. řada: háčkujeme PDS do mezer, tj. háček vedeme mezi sloupky, nikoliv do očka. (42)

46. řada: hned od místa, kde přecházíme z PDS na reliéfní sloupky střídáme PRPDS a ZRPDS, řadu neukončujeme a háčkujeme tzv. dokola

Pozn. Pokud byste začali reliéfní sloupek až od následujícího sloupku, nebude Vám vzorek vycházet!

47.- 65. řada: háčkujeme PRPDS kolem PRPDS a ZRPDS kolem ZRPDS. V poslední řadě čtyři sloupky před koncem háčkujeme PRKS, ZRKS, PO, PO, PO. Přízi ukončíme.

Pozn. Pokud chceme vyšší lem, můžeme na každé ponožce přidat až 10 řad a stále nám vystačí klubíčko

Ponožka – pata, háček 4 mm
1. řada: Pomocí ŘO navážeme přízi v místech, kde končil pružný řetízek, uháčkujeme ŘO. Dále KS do každého očka. Řadu neukončíme. (40)
2. řada: nejdříve háčkujeme KS do KS. Na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka, vložíme označovač a háčkujeme KS do KS, řadu končíme dvěma sháčkovanými KS, vložíme označovač. (38)

3. řada: háčkujeme KS dokola. (38)
4. řada: háčkujeme KS do KS. Na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka (ob řadu máme označovač), přesuneme označovač a háčkujeme KS do KS, na boku paty (ob řadu máme označovač) sháčkujeme 2 KS dohromady, přesuneme označovač. (36)

5. řada: háčkujeme KS dokola. (36)
6. řada: háčkujeme KS do KS, na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka (ob řadu máme označovač), přesuneme označovač a háčkujeme KS do KS, na boku paty (ob řadu máme označovač) sháčkujeme 2 KS dohromady, přesuneme označovač. (34)

7. řada: háčkujeme KS do KS, na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka, přesuneme označovač a háčkujeme KS do KS, na boku paty sháčkujeme 2 KS dohromady, přesuneme označovač. (32)
8. řada: háčkujeme KS do KS, na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka, přesuneme označovač a háčkujeme KS do KS, na boku paty sháčkujeme 2 KS dohromady, přesuneme označovač. (30)

9. řada: háčkujeme KS do KS, na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka, přesuneme označovač a háčkujeme KS do KS, na boku paty sháčkujeme 2 KS dohromady, přesuneme označovač. (28)
10. řada: háčkujeme KS do KS, na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka, přesuneme označovač a háčkujeme KS do KS, na boku paty sháčkujeme 2 KS dohromady, přesuneme označovač. (26)

11. řada: háčkujeme KS do KS, na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka, háčkujeme KS do KS, na boku paty sháčkujeme 2 PO dohromady, končíme PO. (24)

Pozn. pokud potřebujeme hlubší patu, háčkujeme 12. řadu, tj. končíme na 22 KS

Převrátíme ponožku do rubu, ustříhneme si dostatečně volný konec, který použijeme na sháčkování vzniklého otvoru na patě. Pomocí PO sháčkujeme vždy zadní a přední nitku švu dohromady. (sháčkujeme cca 12/11 oček)

Dokončení
Volné konce zapošijeme, případně dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu nebo pro propagaci klubíčka Best Socks 4 Fach. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

 

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply Olga Lindová 29.11.2022 at 12:51

  Dobrý den, ráda bzch uháčkovala ponožky partnerovi, vel 44, můžu požádat o radu na kolik ok mám začít řetízek?
  Šikla by se tu tabulka velikostí.
  Děkuji
  Olga

  • Reply Krampolinka 29.11.2022 at 13:27

   Dobrý den, bohužel mám vyzkoušenou jen velikost v návodu. Zkuste přiměřovat.

 • Reply Jarní klubíčka Vlna Hep - www.krampolinka.cz 14.3.2024 at 18:51

  […] Ponožky Best Socks, video návod zde […]

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.