Svetřík šestka

9.4.2022

Něco mezi crop svetrem, bolerkem a kabátkem – to je svetřík z novinkové šestinitkové duhovky Design Yarn.

Kolekce šestinitkových duhovek Design Yarn vyběhla na sezónu podzim – jaro 2021-2022. Jedná se o směsové klubíčko 50% akryl a 50% bavlna a díky šesti nitkám je výrobek teplejší. Hodí se tedy na čepice, nákrčníky, šály či kabátky a svetříky. Šest nitek dovolují hru s barvami, takže jsou klubíčka naprosto ojedinělá, neokoukaná a výrobky zkrátka luxusní a unikátní. Klubíčka šestinitek jsou v provedení 200 g/500 m, 250 g/625 m, 300 g/750 m, 400 g/1000 m, 450 g/1125 m, 500 g/1250 m a k dostání jsou na HravaKlubka.cz.

Rozbalování klubíčka jsme si ukázali v unboxingu zde a článek si můžete přečíst zde. Společně jsme si uháčkovali a máme již video návod na homelesku, kulich či kulíšek pro miminko Šestka a šátko nákrčník Šestka, takže se můžete pustit do tvoření na jarní nebo již další sezónu a šestinitkovou duhovku si vyzkoušet.

Co se týče svetříku, budeme háčkovat stejným vzorem, jako jsou již dva výše uvedené návody. Jednak tento vzor hutnému vláknu sluší a jednak se jedná o velice jednoduchou záležitost, kterou zvládne s označovači i začátečník. Svetřík začínáme od obdélníkového sedla a háčkujeme rozšířený krátký sloupek a krátký sloupek dohromady a řetízkové očko. V rozích sedla háčkujeme jedno nebo dvě řetízková očka, pod které si umístíme označovače. Délku sedla háčkujeme podle velikosti hrudníku. Po spojení předního a zadního dílu a uháčkování první řady svetřík ZKUSÍME. Pokud táhne v oblasti zad, musíme přidat řadu-dvě sedla oproti návodu.  Svetřík můžeme i přiměřovat k svetříku, co máme doma, nebo k mikině. Tělo svetříku háčkujeme do ukončení barevného přechodu. Přízi ukončíme a z nového barevného přechodu háčkujeme rukávy, tj. rozmotáme klubíčko po jednotlivých barevných přechodech.

Z jednoho barevného přechodu háčkujeme nejdříve jeden, poté druhý rukáv. Pokud chceme balónový nebo oversize rukáv, tak háčkujeme pouze dokola a zúžení provedeme těsně před patentem. Pokud chceme zúžený rukáv, tak od barvy číslo dva sháčkujeme v každé třetí řadě v oblasti podpaždí dva sloupky dohromady. Délku rukávů si uzpůsobíme podle toho, kolik máme materiálu, tj. háčkujeme buď dlouhý klasický rukáv, nebo 3/4 rukáv. Jakmile máme hotové rukávy, pokračujeme v háčkování těla svetříku. Na olemování si necháme 1-2 barvy z klubíčka. Svetřík nemá zapínání. Pokud zapínání potřebujete, můžete použít kovovou sponu nebo naháčkovat šňůrky.

Velikost háčku uzpůsobíme vlastnímu utahování. Háčkovala jsem háčkem Prym 4.5 mm a 5 mm. Ti, kteří hodně utahují, použijí háček šestku. Větším háčkem také docílíme krapet větší velikosti. Úskalím tohoto svetříku je přední část rozepínání a rovnost stran. Háčkujeme náhradu za KS a RKS+KS pod ŘO na začátku řady a končíme RKS+KS, ŘO a KS do očka náhrady.  Díky tomuto začátku a konci řady se liší počet sloupců na předním díle. Jednou máme o sloupec vzoru více na pravé části a v další řadě na levé části. Tělo svetříku háčkujeme po řadách tam a zpět. Do očka náhrady doporučuji také vložit označovač.

Návod je zpracován na mé utahování, uvedený materiál a použité háčky. Svetřík odpovídá velikost 40-42, obvod hrudníku 95 cm. Pokud máte chuť se podělit o fotečku výrobku, sdílet rady a úpravy oproti návodu, prosím využijte tento příspěvek v naší FB skupince. Děkuji, že si pomáháte a radíte navzájem. No a my se pustíme do práce. Svetřík unosíme od jara do podzimu.

Svetřík Šestka
Materiál: šestinitková duhovka Design Yarn, dm6007bp, zakoupíte na Hravaklubka.cz
Spotřeba: klubíčko 450 g na svetr 3/4 rukáv
Háček: 4.5 mm a 5 mm
Rozměry:  48 šířka, 31cm délka 3/4 rukáv, 46 cm přední délka
Velikost: 40-42, výška 168 cm, obvod hrudník 95 cm
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, označovače, kovovou sponu

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
RKS – rozšířený krátký sloupek

Postup:
Háčkujeme od obdélníkového sedla. Pružný řetízek háčkujeme menším háčkem. Náhrada za KS je 1 ŘO. Sedlo háčkujeme po řadách tam a zpět. V rozích háčkujeme jedno nebo dvě řetízková očka podle vlastního utahování. VŽDY sem vložíme označovač. Rukávy háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady a tím se vyhneme švu.

Svetřík sedlo, háček 4.5 mm
1. řada: Háčkujeme pružný řetízek v délce 70 ŘO.
2. řada: řetízek si rozdělíme takto: 11 (1/2 přední díl) + roh + 11 (rukáv) + roh + 23 (zadní díl) + roh + 11 (rukáv) + roh + 11 (2/2 přední díl). Uháčkujeme 2/3 ŘO místo prvního PDS, dále háčkujeme 10 PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS (vložíme označovač), dále háčkujeme 11 PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS (vložíme označovač), dále háčkujeme 23 PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS (vložíme označovač), dále háčkujeme 11 PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS (vložíme označovač), a dokončíme 11 PDS do konce řady. Otočíme.

Svetřík sedlo, háček 5 mm
3. řada: N za KS, hned k náhradě háčkujeme RKS+KS, ŘO a očko přeskočíme. Na první polovině předního dílu háčkujeme 6 sloupců vzorku. V rohu háčkujeme RKS+KS – ŘO – RKS+KS, ŘO a očko přeskočíme. Dále pokračujeme vzorem RKS+KS, ŘO na rukávové části a máme základ pro 6 sloupců vzorku. V rohu háčkujeme RKS+KS – ŘO – RKS+KS, ŘO a očko přeskočíme. Dále pokračujeme vzorem RKS+KS, ŘO na zádové části a máme základ pro 12 sloupců vzorku. V rohu háčkujeme RKS+KS – ŘO – RKS+KS, ŘO a očko přeskočíme. Dále pokračujeme vzorem RKS+KS, ŘO na rukávové části a máme základ pro 6 sloupců vzorku. V rohu háčkujeme RKS+KS – ŘO – RKS+KS, ŘO a očko přeskočíme. Dále pokračujeme vzorem RKS+KS, ŘO a na druhé polovině předního dílu máme základ pro 5 sloupců vzorku. Řadu končíme ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme. Do rohů pod ŘO doporučuji vkládat označovače.

4. řada: N za KS, hned pod ŘO háčkujeme RKS+KS, ŘO. Dále pokračujeme vzorem a háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO. V rozích háčkujeme RKS+KS – ŘO – RKS+KS, ŘO a pokračujeme vzorem RKS+KS pod ŘO a ŘO. Máme 6 – roh – 7 – roh – 13 – roh – 7 – roh – 6 sloupců vzorku. Řadu končíme ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme. Do rohů pod ŘO doporučuji vkládat označovače.

5. řada: N za KS, hned pod ŘO háčkujeme RKS+KS, ŘO. Dále pokračujeme vzorem a háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO. V rozích háčkujeme RKS+KS – ŘO – RKS+KS, ŘO a pokračujeme vzorem RKS+KS pod ŘO a ŘO. Máme 7 – roh – 8 – roh – 14- roh – 8 – roh – 6 sloupců vzorku. Řadu končíme ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme. Do rohů pod ŘO doporučuji vkládat označovače.

6. řada: N za KS, hned pod ŘO háčkujeme RKS+KS, ŘO. Dále pokračujeme vzorem a háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO. V rozích háčkujeme RKS+KS – ŘO – RKS+KS, ŘO a pokračujeme vzorem RKS+KS pod ŘO a ŘO. Máme 7 – roh – 9 – roh – 15- roh – 9 – roh – 7 sloupců vzorku. Řadu končíme ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme. Do rohů pod ŘO doporučuji vkládat označovače.

7. řada: N za KS, hned pod ŘO háčkujeme RKS+KS, ŘO. Dále pokračujeme vzorem a háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO. V rozích háčkujeme RKS+KS – ŘO – RKS+KS, ŘO a pokračujeme vzorem RKS+KS pod ŘO a ŘO. Máme 8 – roh – 10 – roh – 16- roh – 10 – roh – 7 sloupců vzorku. Řadu končíme ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme. Do rohů pod ŘO doporučuji vkládat označovače.

8. řada: N za KS, hned pod ŘO háčkujeme RKS+KS, ŘO. Dále pokračujeme vzorem a háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO. V rozích háčkujeme RKS+KS – ŘO – RKS+KS, ŘO a pokračujeme vzorem RKS+KS pod ŘO a ŘO. Máme 8 – roh – 11 – roh – 17- roh – 11 – roh – 8 sloupců vzorku. Řadu končíme ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme. Do rohů pod ŘO doporučuji vkládat označovače.

9. řada: N za KS, hned pod ŘO háčkujeme RKS+KS, ŘO. Dále pokračujeme vzorem a háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO. V rozích háčkujeme RKS+KS – ŘO – RKS+KS, ŘO a pokračujeme vzorem RKS+KS pod ŘO a ŘO. Máme 9 – roh – 12 – roh – 18- roh – 12 – roh – 8 sloupců vzorku. Řadu končíme ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme. Do rohů pod ŘO doporučuji vkládat označovače.

10. – 26. řada: opakujeme schéma vzoru. Řadu končíme ŘO a KS do očka náhrady. V poslední řadě máme 17 – roh – 29 – roh – 34 – roh – 29 – roh – 16 sloupců vzorku.

Pozn. Počet oček v rohu sedla 1-2 přizpůsobíme vlastnímu utahování. Háček přizpůsobíme vlastnímu utahování.

Spojení sedla, háček 5 mm
27. řada: N za KS, hned pod ŘO háčkujeme RKS+KS, ŘO. Dále pokračujeme vzorem a háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO. V rohu sedla háčkujeme RKS+KS a ŘO a dále uháčkujeme 3 očka pružného řetízku a spojíme přední díl a zadní díl. Do rohu sedla uháčkujeme RKS+KS a ŘO a dále pokračujeme vzorem na zadním díle. Na konci řady zadního dílu uháčkujeme RKS+KS a ŘO v rohu sedla a dále 3 očka pružného řetízku. Tím spojíme zadní díl s předním dílem a doháčkujeme vzorem RKS+KS pod ŘO a ŘO do konce řady. Řadu končíme ŘO a KS do očka náhrady. Na předních dílech máme 17+roh sloupců vzoru. Na zadním díle máme roh+35+roh sloupců vzoru. Řadu končíme ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme.

Tělo svetříku, háček 5 mm
28. řada: N za KS, hned pod ŘO háčkujeme RKS+KS, ŘO. Dále pokračujeme vzorem a háčkujeme RKS+ KS pod ŘO a ŘO. V podpaždí háčkujeme RKS+KS a ŘO do každého očka pružného řetízku. Dále pokračujeme vzorem a háčkujeme RKS+ KS pod ŘO a ŘO na zadním díle. V podpaždí háčkujeme RKS+KS a ŘO do každého očka pružného řetízku. Dále vzorem doháčkujeme druhou polovinu předního dílu. Řadu končíme ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme. Přední díl má 17 sloupců + 3 sloupce v podpaždí. Na zadním díle máme 36 sloupců vzoru. Druhou polovinu předního dílu tvoří 3 sloupce v podpaždí a 18 sloupců vzoru. Celkem máme v řadě 77 sloupců vzoru.

HÁČKUJEME DO BAREVNÉHO PŘECHODU, POTÉ POKRAČUJEME RUKÁVY. PO DOKONČENÍ RUKÁVŮ SE VRACÍME K DOHÁČKOVÁNÍ TĚLA SVETŘÍKU.

29. – 63. řada: N za KS, hned pod ŘO háčkujeme RKS+KS, ŘO. Na konci řady háčkujeme ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme.

Pozn. Jeden barevný přechod tvoří cca 7-8 řad. Háčkujeme do potřebné délky tak, aby nám zůstal jeden barevný přechod na olem svetříku.

Rukáv svetříku, háček 5 mm – IDEÁLNÉ HÁČKUJEME OBA RUKÁVY Z ODMOTANÝCH BAREVNÝCH PŘECHODŮ NAJEDNOU
1. řada: Přízi navážeme v podpaždí. ŘO a ŘO do vzoru. Háčkujeme RKS+KS, ŘO do prvního a posledního očka pružného řetízku. Dále pokračujeme vzorem RKS+KS pod ŘO a ŘO po obvodu rukávové části sedla. Do další řady přejdeme vzorem. (36 sloupců vzoru)
2. řada: Háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO.

Rukáv svetříku, háček 4.5 mm
3. – 8. řada: Háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO. V osmé řadě v oblasti podpaždí sháčkujeme ve vzoru, tj. háček vedeme pod ŘO a uháčkujeme RKS, háček vedeme pod sousední ŘO a doháčkujeme KS. ŘO.

Pozn. Cca 8-9 řad tvoří jeden barevný přechod.

9. – 15. řada: Háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO.
16. řada: Háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO. V oblasti podpaždí sháčkujeme ve vzoru.
17. – 18. řada: Háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO.
19. řada: Háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO. V oblasti podpaždí sháčkujeme ve vzoru.
20. – 43. řada: Háčkujeme RKS+KS pod ŘO a ŘO.  V každé třetí řadě v oblasti podpaždí sháčkujeme ve vzoru. V poslední řadě končíme ŘO a PO v oblasti podpaždí.

Rukáv svetříku, háček 4 mm
44. řada: ŘO místo KS, pod následující ŘO háčkujeme vějířek 5 DS, pod následující ŘO háčkujeme KS. Opakujeme do konce řady. Ukončíme PO.

Lem svetříku, háček 5 mm – NECHÁME SI JEDEN BAREVNÝ PŘECHOD NA LEM SVETŘÍKU. Spodní stranu svetru obháčkujeme háčkem 4.5 mm
1. řada: N za KS, RKS+KS pod ŘO, ŘO. Na konci řady háčkujeme ŘO, RKS+KS-2ŘO RKS+KS, ŘO do jednoho očka (roh). Pokračujeme v obháčkování předního dílu, tj. RKS+KS na jednu svislou řadu, ŘO a řadu vynechat. V následujícím rohu (límec) háčkujeme ŘO, RKS+KS – 2ŘO – RKS+KS, ŘO do jednoho očka. Pokračujeme v obháčkování kolem krku vzorem RKS+KS, ŘO, očko vynechat. V protilehlém rohu (límec) háčkujeme ŘO, RKS+KS – 2ŘO – RKS+KS, ŘO do jednoho očka a pokračujeme v obháčkování předního dílu, tj. tj. RKS+KS na jednu svislou řadu, ŘO a řadu vynechat. Ve spodním rohu háčkujeme ŘO, RKS+KS – 2ŘO do očka k náhradě a PO.

Pozn. Pokud máme dostatek materiálu, obháčkujeme stejným způsobem svetřík ještě jednou řadou.

Lem svetříku, háček 4 mm
2. řada: pomocí PO se posuneme pod první ŘO. N za KS, pod následující ŘO háčkujeme vějířek 5 DS, pod následující ŘO háčkujeme KS. Opakujeme do konce řady. Před rohem háčkujeme ŘO, pod ŘO v rozích háčkujeme 7 DS, ŘO a pokračujeme vzorem KS pod ŘO, 5 DS pod následující ŘO. Řadu ukončíme PO. Tímto způsobem olemujeme přední zapínání a výstřih. Na spodní část mi nezůstalo.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Sepneme sponou nebo uháčkujeme šňůrky na zavazování (50-70 ŘO). Dozdobíme třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

7 Comments

 • Reply Monika 10.4.2022 at 8:59

  Dobrý den, můžu hačkovat ze 4 nitky?? Děkuju Monika

 • Reply Kardigan Pálava - www.krampolinka.cz 26.5.2022 at 4:30

  […] Svetřík Šestka […]

 • Reply Dětský svetřík Melír - www.krampolinka.cz 20.7.2022 at 16:15

  […] Svetřík Šestka […]

 • Reply Půlkruhový šátek Lopesan - www.krampolinka.cz 3.9.2022 at 14:54

  […] Svetřík Šestka […]

 • Reply Renáta Vavrová Mgr. 27.2.2023 at 15:39

  Dobrý deň, mohla by som vás poprosiť o informáciu, ktorú šesťnitku ste na tento kabátik (svetr šestka)použila? Tie farby sú veľmi krásne, mohlo by to byť klbko (dm6007bp) ? Ďakujem za odpoveď

 • Reply Hravá klubka a duhové klubíčko Muriwai - www.krampolinka.cz 4.2.2024 at 16:33

  […] a lurexem. Naprosto krásné, jemné a přitom ohnivé. Z klubíčka si můžete vyrobit třeba svetřík šestka podle tohoto návodu. Maják pořídíte […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..