Věneček Patty

11.12.2022

V dnešním video návodu si společně vyrobíme jednouchý háčkovaný věneček z příze Vlna Hep Patty.

Vlna Hep Patty je klubíčko 100g/185 metrů. Složením se jedná o 98% premium akryl se 2% metalického polyesteru, takže se příze nádherně, ale decentně třpytí. V barevnici si určitě vyberete svou oblíbenou barvičku. Patty se hodí od podzimu do jara na výrobky všeho druhu. Je krásná na háčku a dobře se s ní pracuje. Navíc dodává nitka slavnostní ráz.

Z Vlna Hep Patty na webu naleznete tyto video návody:

 • ušanka Patty pro děti, video návod zde
 • maxi šála Patty, video návod zde
 • bezprstové rukavice Patty pro dospělé, video návod zde
 • bezprstové rukavice Patty pro děti, video návod zde
 • čelenka Patty pro miminka, video návod zde

Letos jsem Vlna Hep Patty zařadila do adventního kalendáře a vyrobila jsem jednoduchý háčkovaný věneček. Co se týče věnečku, budeme obháčkovávat polystyrenový korpus o celkovém průměru 22 cm. Budeme háčkovat polodlouhé sloupků za nitky po řadách tam a zpět. Díky tomu vznikne na lícové straně vzhled pleteniny. Uháčkujeme pruh o celkové délce cca 52 cm, kterým věnec obalíme. Postup naleznete ve video návodu. Vnější část věnce jsem po spojení obháčkovala řadou krátkých sloupků a dvěma řadami pevných ok.

Pro dozdobení věnce použijeme přírodniny, knoflíky či baňky. K Vánocům mi nejvíce ladí světlé tóny a zvolila jsem slavnostní bílou. Třpytky dodávají lehce mrazivý vzhled. No a my se pustíme do háčkování, ať věneček Patty letos ještě užijeme. Poslouží jistě i jako krásný dárek na poslední chvíli pro kolegyni do práce.

Hotovými věnečky Patty se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #venecekpatty.

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se věnečky podaří a dělají doma parádu.

Věneček Patty
Příze: Vlna Hep Patty, barva bílá č. 4002, klubíčko pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: jedno klubíčko
Háček: 4 mm
Rozměry: průměr cca 23 cm, šířka pruhu cca 15-16 cm
Nůžky, polystyrenový věnec – korpus, špendlíky, ozdobičky
Časový rozpočet: cca 180 minut
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PDS3N – polodlouhý sloupek za třetí nitku
PDS PN – polodlouhý sloupek za přední nitku

Věnec háčkujeme od základního řetízku po řadách tam a zpět. Náhrada za PDS jsou 2 ŘO, náhrada za KS je ŘO. Řadu pruhu končíme PDS do druhého očka náhrady. Řadu lemu končíme PO. Pro háčkování základního pruhu doporučuji používat dva označovače na konec a začátek řady.

Háčkovaný obal věnec z polodlouhých sloupků, háček 4 mm
1. řada: uháčkujeme si řetízek 24+2 ŘO
2. řada: háčkujeme PDS za jednu nitku základního řetízku. Otočíme. (25 PDS včetně náhrady)
3. řada: 2 ŘO místo prvního PDS, háčkujeme PDS3. Počítáme. Poslední sloupek háčkujeme PDS do druhé nitky náhrady. Otočíme.

4. řada: 2 ŘO místo prvního PDS, háčkujeme polodlouhé sloupky za přední nitku (PDS PN), kterou podebíráme ze spodu směrem nahoru. Poslední sloupek háčkujeme PDS do druhé nitky náhrady. Otočíme.
5. – 60. řada: opakujeme řady 3 (lícová) a 4 (rubová). Poslední sloupek háčkujeme PDS do druhé nitky náhrady. Otočíme.

Pozn. V poslední řadě přeměříme pruh. Potřebujeme délku minimálně 50-52 cm. Pokud utahujete jinak než já a máte méně centimetrů, klidně háčkujte víc řad na potřebný rozměr.

Sháčkování obalu na věnec, háček 4 mm
Jakmile máme dostatečnou délku pruhu (vyzkoušeno na korpusu věnce), přeložíme pruh krátkou stranou na sebe a pomocí 25 PO sháčkujeme oba konce k sobě. Vznikne tunel. Tunel vložíme do středu věnce a ze středu směrem ven korpus obalíme. Vnější strany sešpendlíme, aby se nám lépe pracovalo při sháčkování.

1. řada: Věnec sháčkujeme pomocí krátkých sloupků. Jedna vodorovná řada = dva krátké sloupky. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO místo KS. Háčkujeme dva KS do jednoho očka a KS do následujícího. Schéma opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
3. řada: ŘO místo prvního PO. Věnec obháčkujeme pomocí PO za zadní nitku. Háčkujeme volněji. Řadu neukončíme a pokračujeme v obháčkování druhou řadou PO.
4. řada: Háček vedeme do prostoru mezi KS a PO (řada 2-3) a věnec obháčkujeme druhou řadou PO – VIZ OBRÁZEK POD TEXTEM, kam vést háček. Díky tomu vznikne jakoby zaoblený tvar lemu vzhledem připomínající šňůrku. Na konci řady končíme PO a přízi ukončíme a zapošijeme.

Dokončení
Obal věnce si přizpůsobíme buď na střed nebo směrem k podložce. Dozdobíme.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Vánoční koule Patty - www.krampolinka.cz 23.12.2023 at 15:34

  […] Vánoční věnec Patty, video návod zde […]

 • Reply Velikonoční slepička Patty - www.krampolinka.cz 25.2.2024 at 17:43

  […] Vánoční věnec Patty, video návod zde […]

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.