Šaty DesignYarn

17.7.2021

Další z várky letních modelů pro Vaše háčkování. Tentokrát na téma háčkované šaty z duhové klubíčka Design Yarn. 

Hravá klubka a duhovky Design Yarn jsem objevila náhodou na začátku letošního roku. Neodolala jsem a objednala jedno zkouškové klubíčko, které mne v e-shopu nejvíce zaujalo. To jsem ještě netušila, že mě Design Yarn doslova pohltí svou barevností. Klubíčka se prodávají v návinu na přání, ale jinak standardně od 100g do 500g, podle toho, co máte zrovna chuť tvořit, případně jak chcete kombinovat. Na top potřebujete cca 200g, na tuniku 250g a na šaty 300g. Paní Ivanka má duhová klubka, duhová melírovaná klubka, melírovaná klubka a klubíčka s nepravidelným návinem. Můžete vybírat z již připravených kolekcí, nebo zkrátka experimentovat s barvami jako já a nechat si umotat klubíčka na přání.

Unboxing klubíček Desing Yarn si můžete prohlédnout zde a článek s rozhovorem přečíst zde.

Design Yarn jsou duhovky, třínitky – čtyřnitky, ve složení 50% akryl a 50% bavlna, příze má evropský atest OEKOTEX. Z klubíček můžete tvořit cokoliv, co Vás napadne od dek, šatů, sukní, triček, topů, tunik až po svetříky, šátky, plédy, ponča či sety šála s čepicí. Také nošení výrobků je vlastně celoroční, takže proč si neudělat radost.

Co se týče šatů, jedná se o velice jednoduchý model typu pouzdrové šaty. Šaty jsou neprůhledné, tj. můžete je nosit bez spodničky do teplot cca 26-28 stupňů. Háčkujeme od pružného řetízku do čtvercového sedla po řadách. Řada začíná náhradou a končí v rohu sedla dlouhým sloupkem, díky kterému zůstáváme uprostřed obloučku a lépe se „maskuje“ šev. Jakmile máme dostatečně dlouhé sedlo, tj. výšku průramku, spojíme přední a zadní díl v podpaždí pomocí pružného řetízku.  Tělo šatů háčkujeme tzv. dokola, tj. bez ukončení řad, abychom na šatech neměli zbytečně šev. V případě vzorečku hlídáme počet řad nad poslední kytičkou a místo, kde začínáme novou řadu vzorem. Sama jsem musela párat, protože jsem omylem začala vzorem dříve a bylo to opticky vidět.

Pokud potřebujete větší velikost, můžete uháčkovat buď delší sedlo, tj. přidáte více řad v háčkování sedla, nebo můžete přidat filetové čtverečky, tj. základní řetízek zvětšujeme o osm oček, tj. po jednom filetovém čtverečku ve druhé řadě na každé straně sedla. Pro menší velikost háčkujeme buď kratší sedlo nebo naopak ubereme osm oček, tj. každá strana sedla bude mít o jeden čtvereček méně.

Co se týče vzoru, háčkujeme dlouhé sloupky za zadní nitku, dlouhé sloupky nad kytičkou, filetové čtverečky a nahazované sháčkované sloupky.  Při přidávání ve vzoru využíváme přeskakovaná očka před a po kytičce, viz nákres nebo video. Je to velice jednoduché. Tímto způsobem libovolně upravujeme šířku šatů. Výrobek často zkoušíme. Jednak kvůli motivaci a jednak kvůli rozšiřování podle vlastní postavy. Šaty jsem zpracovala pro postavu 40-42, ale jsme různé, je zkrátka potřeba šaty buď přikládat k modelu, co máte doma, nebo zkoušet. Pokud nechcete olem rukávů a  výstřihu poslední barvou, která zůstane v klubíčku, musíte po spojení sedla přízi ukončit, olemovat vrchní část šatů, a poté přízi navázat a pokračovat v háčkování. Na šaty a uvedenou velikost potřebujete klubíčko třínitku 300 g/1500m, na top či tuniku 200-250g/1000-1250m.

No a my se pustíme do práce, ať šaty ještě unosíme.

Inspirace na šaty Design Yarn od Vás
Pokud se Vám šatičky podaří, můžete se pochlubit v příspěvku na FB zde. Vaše výrobky, rady, tipy a zkušenosti určitě pomohou a věřím, že inspirují další tvořilky.

Šaty Desing Yarn
Příze: duhové klubíčko, třínitka Design Yarn č.  dm3001bp zakoupíte/objednáte na Hravá klubka. 
Spotřeba: 1x300g/1500m
Háček: 3 mm, 2 mm
Velikost: 40-42, postava 168 cm výška
Rozměry: výška průramek 21, šířka sháčkovaného sedla 41 cm, přední délka 88 cm
Jehla s velkým ouškem, označovače
Časový rozpočet: cca 25-30 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
DSZN – dlouhý sloupek za zadní nitku
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
pikotka – 3 ŘO, PO

kytička ze tří peciček – 5xpíchneme do očka a 5x nahodíme přízi na háček, s nahozením vše sháčkujeme do jednoho očka, ŘO, 5xpíchneme do stejného očka a 5x nahodíme přízi na háček, s nahozením vše sháčkujeme do jednoho očka, ŘO, 5xpíchneme do stejného očka a 5x nahodíme přízi na háček, s nahozením vše sháčkujeme do jednoho očka

Šaty háčkujeme od sedla od pružného řetízku. Na konci řady háčkujeme náhradu, tj. 3 ŘO místo prvního DS a 2 očka do vzoru, první očko pružného řetízku přeskočíme. Dále pokračujeme filetovými čtverečky, tj. 2 ŘO, DS a očko přeskočit. V rohu háčkujeme 2-3-4 ŘO, podle toho, jak utahujeme. V podpaždí háčkujeme pružný řetízek. Tělo šatů háčkujeme bez ukončení řad, tzv. dokola. Na spodním dolním konci před ukončením háčkování dokola háčkujeme poslední očka jako polodlouhé a krátké sloupky. V posledních řadách háčkujeme náhradu N, tj. 1 ŘO místo KS. Délku šatů přizpůsobíme výšce, šířku šatů, tj. přidávání ve vzoru upravujeme podle vlastní postavy.

Šaty, háček 2 mm, sedlo
1. řada: pro sedlo háčkujeme 4 x 34 oček = 136 ok pružného řetízku plus 5 ŘO na otočení.

Šaty, háček 3 mm, sedlo
2. řada: očko přeskočíme, do následujícího „většího“ očka pružného řetízku uháčkujeme DS, 2 ŘO, očko přeskočíme. Jakmile uháčkujeme 17 filetových čtverečků (zadní díl), háčkujeme roh sedla, tj. 4 ŘO a DS do stejného očka, jako končí poslední filetový čtvereček. Vznikne slzička. Pokračujeme 17 filetových čtverečků (rukáv), háčkujeme roh sedla 4ŘO-DS, háčkujeme 17 filetových čtverečků (přední díl), háčkujeme roh sedla 4ŘO-DS, háčkujeme 17 filetových čtverečků (rukáv). V posledním rohu háčkujeme 2 ŘO a DS, kdy háček vedeme do třetího očka náhrady. Skončíme ve středu rohu sedla.

3. řada: N místo DS, DS pod spojovací DS, dále DS do třetího očka náhrady z předchozí řady (kam jsme háčkovali spojovací DS) a háčkujeme 2 DS pod ŘO, DS do DS. Na konci řady háčkujeme 2 DS – 4 ŘO – 2DS v rohu sedla. Každá část sedla má 56 DS. Řadu končíme 2 DS pod ŘO, 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady.
4. řada: N za DS, DS pod spojovací DS, DS do třetího očka náhrady z předchozí řady (kam jsme háčkovali spojovací DS) a háčkujeme DSZN. Háčkujeme do všech sloupků z předchozí řady. V rohu háčkujeme 2DS-4ŘO-2DS a hned do prvního (!) DS háčkujeme DSZN. V každé části sedla nám počet vzrůstá od 4 sloupky.

5. – 12. řada: stejná jako řada 4, máme sedlo 40x40cm. V poslední řadě máme 92 sloupků na jednu stranu sedla.

13. řada: N za DS, DS pod spojovací DS, DS do třetího očka náhrady z předchozí řady (kam jsme háčkovali spojovací DS) a háčkujeme DSZN po celé délce zadního dílu. V rohu háčkujeme 2 DS pod ŘO, můžeme vyměnit háček za 2 mm, jinak uháčkujeme  2 očka pružného řetízku, vyměníme háček za 3 mm a pokračujeme na předním dílu. V rohu sedla háčkujeme 2 DS, dále DSZN. Na konci předního dílu v rohu háčkujeme 2 DS, můžeme vyměnit háček za 2 mm, jinak uháčkujeme 2 očka pružného řetízku, vyměníme háček za 3 mm a pokračujeme krátký sloupek za zadní nitku do prvního dlouhého sloupku, dále DSZN a háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Do tohoto místa vložíme označovač. V této řadě máme 96 + 2 ŘO + 96 + 2 ŘO.

14. řada: háčkujeme DSZN, do pružného řetízku za zadní nitku háčkujeme po jednom DZSN, v řadě máme 196 sloupků.
15. – 22. řada: háčkujeme DSZN (196)

23. řada: háčkujeme filetové čtverečky, 2 ŘO, dvě očka přeskočíme, DS. Opakujeme. Máme 65 filetových čtverečků.

Pozn. Pokud již zde potřebujeme rozšířit, můžeme využít následující řadu a počet 196 rozšířit na počet dělitelný čtrnácti, tj. cca do každého čtvrtého čtverečku uháčkujeme jeden DS navíc.

24. řada: háčkujeme DS do DS, 2 DS pod ŘO, máme 196 DS (nebo počet ok dělitelný 14-ti), řadu končíme do DS.

25. řada: dvě očka přeskočíme a do třetího uháčkujeme kytičku, tj. 5xpíchneme do očka a 5x nahodíme přízi na háček, s nahozením vše sháčkujeme do jednoho očka, ŘO, 5xpíchneme do stejného očka a 5x nahodíme přízi na háček, s nahozením vše sháčkujeme do jednoho očka, ŘO, 5xpíchneme do stejného očka a 5x nahodíme přízi na háček, s nahozením vše sháčkujeme do jednoho očka, dále 2 očka přeskočíme a háčkujeme 9 DSZN, +dvě očka přeskočit, do následujícího očka kytička ze tří peciček, dvě očka přeskočíme, 9DSZN+ vzor v řadě opakujeme celkem 14x. Řadu končíme na 9 DSZN a ihned pokračujeme další řadou bez vynechání ok

26. řada: +DS do prvního spojovacího očka pecičky, DS pod ŘO, DS do spojovacího očka druhé pecičky, DS pod ŘO, DS do spojovacího očka třetí pecičky (5) dále 9 DSZN+ vzor opakujeme do konce řady. Na konci řady k posledním 9-ti DSZN uháčkujeme ještě 7 DSZN a začínáme novou řadu vzorem

27. řada: +dvě očka přeskočit, do následujícího očka kytička ze tří peciček, dvě očka přeskočíme, 9 DSZN+ vzor v řadě opakujeme celkem 14x. Řadu končíme na 9 DSZN a ihned pokračujeme další řadou bez vynechání ok

28. řada: +DS do prvního spojovacího očka pecičky, DS pod ŘO, DS do spojovacího očka druhé pecičky, DS pod ŘO, DS do spojovacího očka třetí pecičky (5) dále 9DSZN+ vzor opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme 5 DS do kytičky, 2 DSZN a začínáme novou řadu vzorem

29. řada: +dvě očka přeskočit, do následujícího očka kytička ze tří peciček, dvě očka přeskočíme, 9DSZN+ vzor v řadě opakujeme celkem 14x. Řadu končíme na 9 DSZN a ihned pokračujeme další řadou bez vynechání ok

Pozn. Kytičky jsou na přeskáčku šachovnicově, střídáme jednu řadu kytiček a jednu řadu sloupků

30. – 38. řada: opakujeme řady 26. – 29.

Pozn. Mrkněte na poslední foto v galerii na ukázku, kde je potřeba vynechat pouze jedno očko před i za poslední kytičkou, když potřebujeme následně on řadu rozšiřovat ve vzoru.

39. řada: v této řadě budeme rozšiřovat a to tak, že před a za kytičkou vynecháme pouze jedno očko a místo devíti DSZN háčkujeme mezi kytičkami 11 DSZN.

40. – 42. řada: střídáme řadu DSZN+5 DS do kytičky a řadu s kytičkami (mezi kytkami je 11 DSZN)
43. řada: v této řadě budeme rozšiřovat a to tak, že před a za kytičkou vynecháme pouze jedno očko a místo jedenácti DSZN háčkujeme 13 DSZN.
44. řada:  v této řadě háčkujeme DSZN a 5 DS do kytičky
45. řada: v této řadě budeme rozšiřovat a to tak, že před a za kytičkou vynecháme pouze jedno očko a místo třinácti DSZN háčkujeme 15 DSZN.
46. – 63. řada: střídáme řadu DSZN+5 DS do kytičky a řadu s kytičkami (mezi kytkami je 15 DSZN)

64. řada: v této řadě háčkujeme DSZN a 5 DS do kytičky
65. řada: v této řadě háčkujeme pouze DSZN
66. řada: v této řadě háčkujeme vzorek +dvě očka přeskočit, do následujícího očka kytička ze tří peciček, dvě očka přeskočíme, 15 DSZN+
67. řada: v této řadě háčkujeme DSZN a 5 DS do kytičky

68. řada: háčkujeme pouze DSZN
69. řada: v této řadě háčkujeme vzorek +dvě očka přeskočit, do následujícího očka kytička ze tří peciček, dvě očka přeskočíme, 15 DSZN+
70. řada: v této řadě háčkujeme DSZN a 5 DS do kytičky
71. – 72. řada: háčkujeme pouze DSZN

73. řada: v této řadě háčkujeme vzorek +dvě očka přeskočit, do následujícího očka kytička ze tří peciček, dvě očka přeskočíme, 15 DSZN+
74. řada: v této řadě háčkujeme DSZN a 5 DS do kytičky
75. – 78. řada: háčkujeme pouze DSZN
79. řada: v této řadě háčkujeme vzorek +dvě očka přeskočit, do následujícího očka kytička ze tří peciček, dvě očka přeskočíme, 36 DSZN+, tj. vynecháváme celý jeden blok kytiček

80. řada: v této řadě háčkujeme DSZN a 5 DS do kytičky
81. – 83. řada: háčkujeme pouze DSZN. Před koncem poslední řady háčkujeme 3 PDS, 3 KS, PO, PO.

Šaty olem, háček 3 mm
84. řada: háčkujeme filetové čtverečky. Řadu začínáme N za DS, 2 ŘO, 1 očko přeskočit, DS. Opakujeme, řadu končíme PO.
85. řada: N za KS, 1 KS pod ŘO, 1 KS do DS, opakujeme, řadu končíme PO.
86. řada: N za KS, KS do KS, řadu končíme PO.
87. řada: N za KS, KS, KS, pikotka, tj. 3 ŘO spojené PO. V této řadě opakujeme 3 KS, pikotka. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Pozn. Délka šatů je spočítána na výšku postavy 168 cm. Pokud máte jinou výšku, je potřeba upravit počet řad.

Šaty olem rukáv, háček 2/3mm
1. řada: začínáme v zadní části rukávu (zadní část je ta, kde je šev sedla). N za KS, KS do oček pružného řetízku, dále KS do DS. Řadu končíme PO.
2. řada: N za KS, KS, KS, pikotka, tj. 3 ŘO spojené PO. V této řadě opakujeme 3 KS, pikotka. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.
Postup zopakujeme u druhého rukávu. Počet řad olemu rukávu upravíme podle potřeb.

Šaty olem výstřih, háček 3 mm
1. řada: začínáme v zadní části, kde je šev sedla. N za KS, KS do oček pružného řetízku. Řadu končíme PO.
2. řada: N za KS, KS, KS, pikotka, tj. 3 ŘO spojené PO. V této řadě opakujeme 3 KS, pikotka. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Můžeme dozdobit třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

13 Comments

 • Reply Kardigan Pálava - www.krampolinka.cz 26.5.2022 at 4:11

  […] Šaty Design Yarn […]

 • Reply Dětský svetřík Melír - www.krampolinka.cz 20.7.2022 at 15:35

  […] Šaty Design Yarn […]

 • Reply Půlkruhový šátek Lopesan - www.krampolinka.cz 3.9.2022 at 14:54

  […] Šaty Design Yarn […]

 • Reply Andrea Slancová 4.1.2023 at 21:28

  Krásný dobrý den,

  Pokud budu šaty háčkovat 4 nitkou….mám doma klubko 4N 1400m/370g
  Jak musím háčkování upravit pro uvedenou velikost prosím?

  Mockrát děkuji.
  S přáním hezkého dne
  Andrea Slancová

  • Reply Krampolinka 14.2.2023 at 16:53

   Na použití jiné příze a jiné velikosti na stávající návod vzoreček není. Doporučuji zpracovat 10×10 cm vzoreček a podle vlastního utahování vs příze přepočítat. 4 nitkou a stávajícím návodem docílíte větší velikosti.

 • Reply Kateřina Krejčí 13.2.2023 at 17:05

  Dobrý den,
  mám tyto šatky uháčkovat na přání a nemám možnost zkoušení. Mám jen míry a nemohu se dopočítat na kolik oček začít.
  Je na výpočet nějaký vzoreček?
  moc děkuji za radu.
  Mám 4 nitku.
  S přáním hezkého dne Katka

 • Reply Kateřina Podhorská 1.5.2023 at 14:59

  Dobrý den měla bych dotaz chtěla bych tyto šaty uhackovat na 5 letou dceru vel 122 mohla byste mi poradit na kolik cca oček začít a jaké bude rozdělení sedla děkuji moc za radu

  • Reply Krampolinka 2.5.2023 at 16:47

   Dobrý den, je potřeba přiměřovat nebo se podívat na jiné šaty např. Rainbow. Dělala jsem jen tuto velikost. Hezký den. K.

 • Reply TOP 5 návodů za měsíc květen 2023 - www.krampolinka.cz 3.6.2023 at 8:53

  […] Šaty Design Yarn, video návod zde […]

 • Reply Háčkovaná šiška Drahokam - www.krampolinka.cz 5.12.2023 at 16:41

  […] Šaty Design Yarn […]

 • Reply Háčkovaný stromeček Design Yarn - www.krampolinka.cz 9.12.2023 at 19:16

  […] Šaty Design Yarn […]

 • Reply Háčkovaná baňka Hravá klubka - www.krampolinka.cz 16.12.2023 at 17:31

  […] Šaty Design Yarn […]

 • Reply Háčkovaný svetřík čtyřka pro malé slečny - www.krampolinka.cz 22.12.2023 at 17:20

  […] Šaty Design Yarn […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..