Ušanka Patty

12.12.2019

A další návod z krásné novinkové příze Vlna-Hep Patty. Tentokrát velice zajímavý vzoreček, který je jednoduchý, ale velice efektní. Zkrátka jedna alternativka z vlastní „kuchyně“. Vlna-Hep Patty je 98% prémiový akryl a 2% metalického polyesteru a prodává se ve 100 gramovém klubíčku s návinem 185 metrů (video z rozbalování balíčku zde) Složením i silou příze je určena pro podzim a jaro a ve zdvojeném provedení na zimu. Kromě svetříků, čepic, šál, plédů, šátků, rukavic (bezprstové rukavice návod zde) by z ní šla vytvořit i krásná deka třeba do kočárku. My si vyrobíme praktickou ušanku s pořádnými copánky.

Návod zvládnou s videem i začátečníci. Pro zvětšení zkuste nakoukat způsob rozšiřování a případně přidejte jednu rozšiřovací řadu. Vzorek tvoří pouze dva sháčkované DS a PO, a to vše je háčkováno do největšího očka, takže to vytváří úžasný plastický efekt. Kupodivu je vzor krásně hustý a příze hřejivá, takže s ušankou překonáte městskou zimu jako nic.

Přízi Patty nám věnoval český výrobce Vlna-Hep. Moc děkuji. A my se pustíme do práce. Malá mi tady totiž ťuká na rameno, že kromě fialové ušanky nutně potřebuje k bundě i tu růžovou.

Ušanka Patty, obvod 50-51 cm
Příze: Vlna-Hep Patty, spotřeba jedno klubíčko, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Háček: 6 mm, 5 mm a 4 mm
Rozměry: volně rozložená ušanka šířka 22 cm, výška 17 cm
Jehla s velkým ouškem, cedulka/knoflík, bambule
Časový rozpočet: 3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
DS2 – dva sháčkované DS do jednoho očka
PO – pevné oko
MK – magický kroužek

Ušanku háčkujeme po řadách, tj. končíme PO a začínáme náhradou N, tj. 2 ŘO za DS, 1 ŘO za KS. Šev se mírně stáčí, ale není vidět.

Patty, háček 6 mm
1. řada: N za DS, 10 DS do MK, PO (11)
2. řada: N za DS, zdvojíme každý DS, PO (22)
3. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do jednoho očka, opakujeme ve schématu 3 x DS2 a PO a jedno očko vynechat, máme základ pro 16 sloupců, PO
4. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do největšího očka z předchozí řady, opakujeme, končíme PO (16 sloupců)
5. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do největšího očka z předchozí řady, rozšiřujeme ve schématu 1-2, tj. jednou háčkujeme vzor normálně, podruhé v rámci jednoho sloupce z předchozí řady rozšíříme na dva sloupce, k rozšíření využijeme mezeru u PO z předchozí řady, poslední rozšíření neprovedeme (23 sloupců)

6. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do největšího očka z předchozí řady, opakujeme, končíme PO (23 sloupců), POZN. pozor čepici se zajímavě kroutí okraje mírně nahoru, ale je to vzorem, nelekejte se a pokračujte 🙂
7. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do největšího očka z předchozí řady, rozšiřujeme ve schématu 1-1-1-2, tj. třikrát háčkujeme klasický vzor, poté jeden sloupec rozšíříme na dva, k rozšíření využijeme mezeru u PO z předchozí řady, opakujeme, končíme PO (30 sloupců)
8. – 16. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do největšího očka z předchozí řady, opakujeme, končíme PO (30 sloupců)

Patty, háček 5 mm
17. – 18. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do největšího očka z předchozí řady, opakujeme, končíme PO (30 sloupců)

Klapky, háček 4 mm
Ušanku si rozdělíme na 7 sloupců (klapka) – 11 sloupců (čelo) – 7 sloupců (klapka) – 5 sloupců (zátylek)
1. řada: N za DS, DS2 a PO, dále vzorek opakujeme 6x (tj. 7 sloupců), otočíme
2. řada: háček vedeme do sousedního DS2 z předchozí řady DO MENŠÍHO OČKA, N za DS, DS2 a PO, dále vzorek opakujeme 5x (tj. 6 sloupců), otočíme
3. řada: háček vedeme do sousedního DS2 z předchozí řady, N za DS, DS2  a PO, dále vzorek opakujeme 4x (tj. 5 sloupců), otočíme

4. řada: háček vedeme do sousedního DS2 z předchozí řady DO MENŠÍHO OČKA, N za DS, DS2 a PO, dále vzorek opakujeme 3x (tj. 4 sloupce), otočíme
5. řada: háček vedeme do sousedního DS2 z předchozí řady, N za DS, DS2  a PO, dále vzorek opakujeme 2x (tj. 3 sloupců), přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti (volný konec bude zapletený do copánku).

Postup zopakujeme na druhé straně a necháme si dostatečně dlouhou přízi na začátku řady. Na konci háčkování klapičky přízi neukončíme, vyměníme háček za háček 4 mm.

Olem, háček 4 mm
Ušanku olemujeme třemi řadami KS.

Copánky

Zbytek příze nastříháme na stejně dlouhé konce a vytvoříme dvě hromádky. Přízi přepůlíme a pomocí liščí smyčky připevníme ke klapičce, nezapomeneme přidat i volné konce z čepičky, které jsme si pomocí jehly „přesunuly“ do středu klapičky. Zapleteme do copánky.

Dokončení
Zapošijeme ostatní volné konce. Čepici dozdobíme bambulí, knoflíkem, nebo přiháčkujeme uši. Jak uháčkovat uši naleznete v tomto videonávodu.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: