Kardigan Pálava

26.5.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme parádní kardigan z duhovky Design Yarn Pálava.

Duhovka Design Yarn Pálava je klubíčko třínitka, 50% akryl a 50% bavlna. Klubíčko má 1500 metrů a jednalo se o speciální edici a současně charitativní projekt e-shopu Hravá klubka na podporu obcí zasažených loňským tornádem. Výtěžek z prodeje zaslala paní Ivanka na transparentní účty a po skončení projektu již nebylo možno si klubíčka Pálava zakoupit. Design Yarn Pálava byla vydána ve dvou barevných provedeních, přičemž barvy byly inspirovány fotografiemi moravské pálavské lokality. Měla jsem příležitost vlastnit obě klubíčka a musím říct, že bylo jedno krásnější než druhé. Na kardigan jsem použila klubíčka obě a různě jsem kombinovala barvičky, takže nejenže již neseženete stejné klubíčko, ale v podstatě mám jistotu, že “nepotkám” ani stejný svetřík.

Klubíčka podle vlastního nápadu nebo již předchystaná zakoupíte na HravaKlubka.cz. Ukázku klubíček v rozbalování můžete shlédnout zde a článek o paní majitelce e-shopu si můžete přečíst zde. Musím říct, že takovou škálu barev, ze kterých můžete vybírat pro vlastní klubíčko, jsem ještě jinde neviděla. Navíc prozradím, že je paní Ivanka grafička, takže má neuvěřitelný cit pro barvy a troufám si říct, že její edice, ať už jakákoliv, má nápad, originalitu a styl. Jsou to zkrátka duhovky s nápadem, což je mi velice sympatické. Duhovky Design Yarn mají pomalé přechody a může pořídit tří nitku, čtyř nitku a dokonce i šestinitku na chladnější období. Čekací lhůty na výrobu jsou sice delší, ale počkat si se vyplatí. Jak Design Yarn vypadají ve výrobku se můžete podívat na tyto video návody:

Co se týče kardiganu, vzor je jednoduchý, byť má krapet větší spotřebu. Budeme háčkovat po řadách tam a zpět od základního obdélníkového sedla. Rozšiřování ve vzoru probíhá v rozích sedla a opakují se čtyři řady. Použila jsem háček číslo 2,5, 3 mm a 4 mm a musím přiznat, že je to krásný vzor, jednoduchý a přitom dá krásně vyniknout duhovce. Háčkujeme nejdříve sedlo, po jeho spojení doháčkujeme poslední barvu a přízi ukončíme. Na rukávy si odmotáme 7 barevných přechodů a z každého přechodu uháčkujeme sedm-osm řad na levém a dále pravém rukávu. Je možné háčkovat i oba rukávy najednou z jednoho odmotaného klubíčka, tj. háčkujeme z vnitřní části a současně z vnější části klubíčka. Na odmotání barev doporučuji použít navíjecí strojek, pořídíte zde, video jak na to zde. Rukávy jsem mírně zužovala. Lemy rukávů tvoří přední a zadní reliéfní sloupky. Na lemy jsem použila druhé klubíčko Pálavy.

Co se týče těla kardiganu, háčkujeme rovně po řadách tam a zpět. Pokud potřebujeme tvarovat na postavu, v oblasti žeber-pasu (podle vlastní výšky) rozšíříme v oblasti boků/podpaždí. Já jsem svůj kardigan nerozšiřovala a dělala jsem širší přední lemy. Spodní lem, horní lem a boční lem tvoří opět přední a zadní reliéfní sloupky. Kardigan nemá knoflíky. Pokud někdo knoflíky vyloženě vyžaduje, je potřeba na správné straně zapínání v reliéfech vytvořit knoflíkovou dírku. Jak na knoflíkovou dírku jsme si ukázali například v dětském svetříku Mimi Batik. Na těle svetříku jsem různě kombinovala Pálavu I a Pálavu II. Počet řad závisí na požadované délce kardiganu, případně si návod přizpůsobíte výšce postavy. Pokud budete potřebovat větší základ pro sedlo, kvůli opakování vzoru musíte mít lichý počet filetových čtverečků na všech částech sedla.

Jelikož mi ještě zbylo pár barevných přechodů a cca 10dkg, už mám pro Vás nachystaný jednoduchý cípatý šátek na léto, ze kterého jednoduše vyrobíte šaty. Nechejte se překvapit. Doufám, že se Vám svetřík povede a budete ho mít i rychle hotový. Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se kardiganem Pálava podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Kardigan Pálava
Materiál: duhovka Design Yarn, 500g
Spotřeba: 2500 metrů třínitka na tuto velikost
Háček: 3 mm
Rozměry: 51 cm šírka, 70 cm přední délka, 50 cm délka rukávu od podpaždí
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, kožený štítek případně spona na svetr

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhé sloupky
PRDS – přední reliéfní dlouhé sloupky
ZRDS – zadní reliéfní dlouhé sloupky
PO – pevné oko
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
KS – krátký sloupek
3NPDS – 3xnahazovaný PDS sháčkovaný do jednoho očka
Véčko 3NPDS – 3xnahazovaný PDS sháčkovaný do jednoho očka-ŘO-3xnahazovaný PDS sháčkovaný do jednoho očka

Postup:
Háčkujeme od pružného řetízku obdélníkové sedlo po řadách tam a zpět. Řada začíná náhradou N, tj. 2/3 ŘO místo DS. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Véčko 3NPDS háčkujeme pod ŘO z předchozí řady. Patent na rukávu a lemy na svetru háčkujeme reliéfními sloupky. Náhrada tvoří 2 ŘO místo prvního sloupku. V případě lemu rukávu řada končí PO.

Kardigan, háček 2,5 mm
1. řada: pružný řetízek v délce 106 ok (17 (1/2 přední díl) – 1 roh – 17 (rukáv) – 1 roh – 33 (záda) – 1 roh – 17 (rukáv) – 1 roh – 17 (2/2 přední díl) – 1 krajové).  Otočíme a háčkujeme za větší oka pružného řetízku.

2. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO, očko přeskočit. V rohu do jednoho očka háčkujeme DS-2ŘO-DS. Háčkujeme filetové čtverečky, tj. 9 (1/2) přední díl – roh – 9 (rukáv) – roh – 17 (záda) – roh – 9 (rukáv) – roh – 9.

Kardigan, háček 3 mm (háček uzpůsobíme vlastnímu utahování)
3. řada: N za DS, 3NPDS-ŘO-3NPDS do prvního filetového čtverečku pod ŘO, 2 DS do následujícího filetového čtverečku pod ŘO. V rohu háčkujeme DS-2ŘO-DS pod ŘO. Řada končí do očka náhrady. Otočíme.

4. řada: N za DS, véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. V rohu háčkujeme DS do DS v rohu, DS-2ŘO-DS pod ŘO a DS do DS v rohu. Řada končí do očka náhrady. Otočíme.
5. řada: N za DS, véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. V rohu háčkujeme DS do DS, DS do DS v rohu, véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS v rohu , DS do DS. Řada končí do očka náhrady. Otočíme.

6. řada: N za DS, véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. V rohu háčkujeme 3NPDS do 3NPDS v rohu, véčko 3NPDS pod ŘO, 3NPDS do 3 NPDS v rohu. Před a za rohem háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS, DS do DS. Řada končí do očka náhrady. Otočíme.
7. řada: N za DS, véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. V rohu háčkujeme DS-2ŘO-DS pod ŘO. Před a za rohem háčkujeme jak se vzor jeví, tj. véčko 3NPDS pod ŘO. Řada končí do očka náhrady. Otočíme.

8. -18. řada: N za DS, háčkujeme vzor véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. Rozšiřování v rohu opakujeme podle řad 4-7.

Kardigan, spojení sedla, háček 3 mm
19. řada: N za DS, háčkujeme vzor véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. V rohu háčkujeme 2 DS pod ŘO, 3 očka pružného řetízku a pomocí dvou DS pod ŘO v následujícím rohu spojíme přední a zadní díl. V zádové části opakujeme vzor. Na konci řady zádového dílu háčkujeme 2 DS pod ŘO v rohu, 3 očka pružného řetízku a pomocí dvou DS pod ŘO v následujícím rohu spojíme zadní díl a přední díl. Na předním díle doháčkujeme vzor. Řada končí do očka náhrady. Otočíme.

20. řada: háčkujeme vzor, tj. N za DS, véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. V podpaždí háčkujeme DS do DS, DS do DS, do prostředního očka řetízku háčkujeme véčko 3NPDS, dále DS do DS a DS do DS. Dále pokračujeme vzorem. Postup zopakujeme na protilehlém podpaždí. Doháčkujeme barevný přechod z klubíčka, ideálně končíme na konci řady. Nejdříve uháčkujeme rukávy, poté se vrátíme k háčkování těla kardiganu.

Kardigan, rukávy, háček 3 mm
Odmotáme 7 barevných přechodů na jednotlivá klubíčka (od suku k suku). Háčkujeme oba rukávy najednou. Doporučuji uháčkovat sedm řad jednou barvou ze středu klubíčka, přízi neukončíme. Uháčkujeme sedm řad druhou barvou vně stejného klubíčka, přízi neukončíme. Jakmile máme stejný počet řad, rozmotáme klubíčko, najdeme střed a doháčkujeme zbytek řad zbytkem barvy. Poté navážeme druhou a postup zopakujeme.

1. řada: háček vedeme do DS v rohu a uháčkujeme 2 ŘO, dále DS do DS, do prostředního očka řetízku háčkujeme véčko 3NPDS a pokračujeme DS do DS, DS do DS. Pokračujeme vzorem a háčkujeme véčko 3NPDS mezi dvě pecičky. Na konci řady háčkujeme DS pod DS, mezi náhradu a první sloupek háčkujeme KS, řadu neukončíme PO a pokračujeme v háčkování tzv. dokola.

2. – 25. řada: háčkujeme vzor, tj. véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. Změnu barvy provádíme při háčkování první pecičky, přičemž při sháčkování pecičky protahujeme novou barvu. Druhou pecičku již háčkujeme druhou barvou.

26. řada: zužujeme v oblasti podpaždí, kde v jednom místě háčkujeme véčko 3NPDS pod ŘO, dva DS sháčkujeme do jednoho sloupku a pokračujeme véčko 3NPDS pod ŘO, dále navazuje opakování vzoru.
27. řada: zužujeme ve stejném místě, tj. háčkujeme véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, véčko 3NPDS pod ŘO. Pokračujeme vzorem.

28. řada: zužujeme ve stejném místě, tj. háčkujeme véčko 3NPDS  přeskočíme DS a háčkujeme véčko 3NPDS pod ŘO. Pokračujeme vzorem.
29. řada: zužujeme ve stejném místě, tj. háčkujeme 3NPDS pod ŘO v prvním véčku, 3PNDS mezi sloupce a 3NPDS pod ŘO ve druhém véčku. Dále pokračujeme vzorem.

30. řada: zužujeme ve stejném místě, tj. háčkujeme 3NPDS mezi sloupce, ŘO, 3NPDS mezi sloupce. Dále pokračujeme vzorem.
31. – 55. řada: háčkujeme DS do DS, DS do DS, véčko 3NPDS pod ŘO.

Rukáv lem, háček 3 mm
56. řada: sháčkujeme 2 DS do jednoho sloupku a dále háčkujeme 2 DS pod ŘO ve véčku.
57. řada: háčkujeme PRDS a ZRDS. Dáváme pozor, abychom háčkovali reliéfní sloupky kolem sháčkovaných DS a omylem je nerozháčkovali. Háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady pevným okem.

58. – 62. řada: háčkujeme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS.
63. řada: háčkujeme PRKS do PRDS a ZRKS do ZRDS. Na konci řady tři očka dokonce háčkujeme pevná oka. Přízi ukončíme.

Tělo kardiganu, háček 3 mm
20. – 74. řada: N za DS, háčkujeme vzor véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS.

Pozn. Pro šiřší boky rozšiřujeme v oblasti spodní hrany žeber a pasu přidáváme na boční části svetru v prodloužené přímce podpaždí.

Spodní lem, háček 3 mm
75. řada: N za DS, na mé utahování jsem háčkovala 3 DS pod ŘO ve véčku a DS do DS, DS do DS. Opakujeme do konce řady. Končíme DS do očka náhrady a připojíme novou barvu.

76. řada: N za DS, háčkujeme PRDS a ZRDS. Končíme DS do očka náhrady.
77. – 85. řada: N za DS, háčkujeme jak se vzor jeví, opakujeme PRDS a ZRDS. Končíme DS do očka náhrady.

Kardigan lem výstřih, háček 3 mm
1. řada: Začínáme v prvním očku pružného řetízku. N za DS, háčkujeme DS do každého očka pružného řetízku. Otočíme.

2. řada: N za DS. střídáme PRDS a ZRDS. Končíme DS do očka náhrady.
3. – 10. řada: N za DS, háčkujeme jak se vzor jeví, opakujeme PRDS a ZRDS. Končíme DS do očka náhrady.

Kardigan boční lem, háček 4 mm
Boční lemy háčkujeme z odmotané barvy, oba lemy z jednoho klubíčka, přičemž háčkujeme z vnitřní části a druhý lem z vnější části klubíčka. Ti, co nerozšiřovali, budou potřebovat širší lemy. Pokud chcete knoflíkové dírky, zkuste mrknout na zapínání svetříku Mimi Batik.

1. řada: Navážeme přízi ve spodním lemu do očka. N za DS. Háčkujeme v místě lemu co řada, to jeden DS. Jakmile přejdeme na vzorovanou část, budeme střídat 2 DS do prvního okénka, DS do druhého okénka. Toto schéma přizpůsobíme podle vlastního utahování/háčku. Na horním lemu háčkujeme co řada, to jeden DS. Otočíme.

Kardigan boční lem, háček 3 mm
2. – 14. řada: N za DS, háčkujeme PRDS a ZRDS, podle toho jak se vzor jeví. Řadu končíme DS do očka náhrady.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, svetr dozdobíme štítkem, můžeme použít sponu na svetr.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Dětský svetřík Melír - www.krampolinka.cz 20.7.2022 at 15:35

    […] se týče svetříku, vzor je jednoduchý a ano, začátek je stejný jako u kardiganu Pálava, jen v menší velikosti. Můžete si vybrat, zda-li budete háčkovat svetřík na rozepínání […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.