Svetr čtyřka

22.12.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme dětský svetřík do pasu z duhového klubíčka čtyřnitka Design Yarn od Hravá klubka.

Design Yarn jsou duhová klubíčka od Hravá klubka. Z letního srazu v obchůdku v Telči jsem si odvezla čtyřnitkové klubíčko, 50% bavlna a 50% akryl. Původně jsem měla vytvořit čtverec na deku. Místo čtverce vznikl svetřík pro slečny velikost 134-142, 8-9 let. Toto klubíčko nemělo žádný název, ale můžete si nechat namíchat jakoukoliv čtyřnitku v melíru podle barviček zde. Pokud jste mírně pokročilejší, doporučuji jednu nitku nahradit lurexovou a viskózovou. Svetřík dostane úplně jiný šmrnc. Výhodou melírovaných klubíček je to, že nemusíte odmotávat na rukávy. Na uvedenou velikost jsem spotřebovala cca 230g čtyřnitky. Svetřík je spíše crop, tedy kratší.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče svetříku, budeme háčkovat od čtvercového ranglánového sedla po řadách tam a zpět. Končíme a začínáme háčkovat v rohu sedla. Po každé řadě sedla otočíme.  Tělo svetříku háčkujeme dokola, tj. nemáme žádný šev. Rukávy svetříku háčkujeme po řadách tam a zpět a po každé řadě otočíme. Vzniká šikmý šev, kolem kterého postupně rukáv zužujeme. Lemy tvoří přední a zadní reliéfní sloupky.
  • Co se týče vzoru, budeme háčkovat dlouhé sloupky, krátké sloupky a řetízková očka. Na začátku řady v rohu sedla máme dvě možnosti, jak tento roh háčkovat. Ve video návodu si ukážeme oba způsoby. Buď končíme v polovině obloučku nebo uháčkujeme celý roh a do další řady se přesouváme pevným okem. Počítáme počet sloupců vzoru v každé řadě a na každé straně sedla. Takto docílíme rovnoměrnosti a souměrnosti ranglánu. Háčkujeme čtyři řady, které se opakují na celém svetříku. Na začátku videa háčkuji nejdříve prázdnou řadu véček a ob řadu plnou řadu véček. Doporučuji začít plnou řadou véček (viz nákres), aby navazovala i další část videa. Pokud budete upravovat velikost, je jedno, jakou řadou (plná/prázdná véčka) budete začínat.
  • Co se týče úpravy velikosti čtvercového sedla, háčkujeme více ok základního řetízku. Základní řetízek musí být dělitelný čtyřmi. Pro větší dětskou velikost stačí háčkovat více řad sedla. Při háčkování doporučuji přiměřovat ke svetříku nebo oblečení, případně zkoušet přímo na postavě. V návodu háčkujeme velikost 134-140, tj. 8-9 let. Pro menší velikost začínáme na 72 ok (jedna strana má 18 ok), na 80 ok (jedna strana má 20 ok) nebo na 88 ok (jedna strana má 22 ok). Pro dospělou velikost potřebujeme 120 ok (32 ok jedna strana) nebo 132 ok (jedna strana má 34 ok). Důležité je, aby se po spojení řetízku protáhla hlava. V podpaždí doporučuji použít 3 -5 ok, aby základ rukávu nebyl zbytečně široký. Při

TIPY PRO VÁS:
Háčkovala jsem z melírové čtyřnitky. Pokud si troufnete, určitě použijte klasické duhové čtyřnitkové klubíčko. Zde doporučuji buď objednat dvě stejně barevná duhová klubíčka a postupně používat jednu barvu z jednoho klubka a poté druhou barvu z druhého klubka. Po spojení sedla doháčkovat barvu a začít háčkovat rukávy z každého klubka jeden. Nebo háčkovat z jednoho duhového klubíčka, spojit sedlo, doháčkovat barvu a poté odmotat barevné přechody a z jednoho barevného přechodu háčkovat oba rukávy najednou.

A co jsme si ještě uháčkovali z duhových klubíček Hravá klubka?

Ať se Vám svetřík Čtyřka podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním svetříku Čtyřka? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB . Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #svetrikctyrka.

SVETŘÍK ČTYŘKA
Příze: čtyřnitkové duhové melírované klubíčko na míru od Hravá klubka nebo klubíčka do krabičky
Spotřeba: 230g/čtyřnitka na uvedenou velikost
Velikost: 134-140, 8-9 let
Rozměry: 36 cm šířka v podpaždí, 31 cm přední délka, délka rukávu od podpaždí 36 cm
Háček: 2.5 a 3 mm
Jehla s ouškem, štítek
Časový rozpočet: cca 30 hodin
Pro mírně pokročilé

ŘO – řetízkové oko
DS véčko – dlouhý sloupek, řetízkové oko, dlouhý sloupek – vše do jednoho očka. Na těle svetříku háčkujeme dvě řetízková oka.
Plné DS véčko – dlouhý sloupek, kolem kterého háčkujeme 4xnahazovaný a sháčkovaný sloupek a dlouhý sloupek – vše do jednoho očka. Na těle svetříku po sháčkování sloupků háčkujeme ještě ŘO, poté dlouhý sloupek
PO – pevné oko
KS – krátký sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Sedlo, háček 2.5 mm
1. řada: háčkujeme pružný řetízek v délce 96 ok, otočíme a háčkujeme do větších ok pružného řetízku.

Roh sedla na začátku řady varianta 1: háčkujeme ŘO místo KS (vložíme označovač), 3 KS a pokračujeme vzorem. Na konci řady bychom háčkovali KS, očko přeskočit (poslední očko pružného řetízku), 2 ŘO a PDS do očka s označovačem (náhrada za KS). Tímto způsobem zůstanem ve středu obloučku.

Roh sedla na začátku řady varianta 2: háčkujeme ŘO místo KS (vložíme označovač), 3 ŘO a KS do prvního očka pružného řetízku. Na konci řady nám zůstane jedno ŘO pružného řetízku, háčkujeme 3 ŘO a PO do očka s označovačem a dále PO, abychom jsme se dostali do středu obloučku.

2. řada: začínáme háčkovat v rohu sedla, vybereme si pro nás vhodnou variantu (1 nebo 2). Strany sedla háčkujeme stejně, tj. 3 ŘO, očko přeskočit, KS. (11) Roh sedla háčkujeme KS – 3 ŘO – KS do jednoho očka. Pod ŘO vložíme označovač. Řadu končíme podle toho, jakou varinatu (1 nebo 2) jsme zvolili. Práci otočíme.
3. řada: začínáme háčkovat v rohu sedla, 2 ŘO místo DS (vložíme označovač). Strany sedla háčkujeme stejně, tj. DS véčko do KS – dlouhý sloupek, řetízkové oko, dlouhý sloupek – vše do jednoho očka. (13). Roh sedla háčkujeme DS pod oblouček z ŘO z předchozí řady. Do DS vložíme označovač. Řadu končíme PO do DS. Práci otočíme.

4. řada: začínáme háčkovat v rohu sedla, vybereme si pro nás vhodnou variantu (1 nebo 2 viz výše). Strany sedla háčkujeme stejně, tj. 3 ŘO, KS pod ŘO v DS véčku. (13) Roh sedla háčkujeme KS – 3 ŘO – KS do DS. Pod ŘO vložíme označovač. Řadu končíme podle toho, jakou varinatu (1 nebo 2) jsme zvolili. Práci otočíme.
5. řada: začínáme háčkovat v rohu sedla, 2 ŘO místo DS (vložíme označovač). Strany sedla háčkujeme stejně, tj. plné DS véčko do KS – dlouhý sloupek, kolem kterého háčkujeme 4xnahazovaný a sháčkovaný sloupek a dlouhý sloupek – vše do jednoho očka. (15). Roh sedla háčkujeme DS pod oblouček z ŘO z předchozí řady. Do DS vložíme označovač. Řadu končíme PO do DS. Práci otočíme.

6. řada: začínáme háčkovat v rohu sedla, vybereme si pro nás vhodnou variantu (1 nebo 2 viz výše). Strany sedla háčkujeme stejně, tj. 3 ŘO, KS pod ŘO v plném DS véčku. (15) Roh sedla háčkujeme KS – 3 ŘO – KS do DS. Pod ŘO vložíme označovač. Řadu končíme podle toho, jakou varinatu (1 nebo 2) jsme zvolili. Práci otočíme.
7. – 15. řada: háčkujeme stejně jako řadu 3-6. Háčkujeme na rozměr 35×35 cm základní čtverec sedla. Končíme řadou DS véček.

Sháčkování sedla, háček 3 mm
16. řada: Čtvercové sedlo přeložíme na polovinu. Lícovou stranou k sobě. Sháčkováváme v té řadě, ve které budeme háčkovat krátké sloupky a řetízková očka. Pomocné ŘO a KS do DS v rohu sedla. Dále háčkujeme na předním díle svetříku 3 ŘO a KS do středu DS véčka. (ve videu mám řadu plných DS véček).  Na konci řady háčkujeme 3 ŘO a KS do DS a pomocí 2 oček pružného řetízku spojíme přední díl se zadním dílem. Uháčkujeme KS do DS na zadním díle a doháčkujeme řadu, tj. 3 ŘO a KS do středu véčka. Na konci řady háčkujeme KS do DS a pomocí 2 oček pružného řetízku spojíme zadní díl s předním dílem. Do další řady přejdeme vzorem a od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady.

Tělo svetříku, háček 3 mm
17. řada: první véčko v řadě tvoří KS, 2 ŘO a DS do KS z předchozí řady, vložíme sem označovač. Dále háčkujeme plná DS véčka – dlouhý sloupek, kolem kterého háčkujeme 4xnahazovaný a sháčkovaný sloupek, ŘO a dlouhý sloupek – vše do KS po celé délce předního dílu. V podpaždí háčkujeme plné DS véčko do prvního očka a plné DS véčko do druhého očka pružného řetízku. Na zadním díle háčkujeme plné DS véčka. V podpaždí háčkujeme plné DS véčko do prvního očka a plné DS véčko do druhého očka pružného řetízku. (ve videu v této řadě háčkuji prázdná DS véčka jak mi vycházelo opakování).

18. řada: Pod ŘO ve véčku (máme tam označovač) háčkujeme KS a 3 ŘO. Do KS vložíme označovač. Dále háčkujeme vzor KS pod ŘO ve véčku a 3 ŘO po celém obvodu svetříku. Končíme KS, ŘO.
19. řada: Do KS s označovačem háčkujeme DS véčko – dlouhý sloupek, 2 řetízková oka, dlouhý sloupek – vše do jednoho očka. Pod ŘO vložíme označovač. Dále háčkujeme vzor DS véčko do KS po celém obvodu svetříku.

20. řada: Pod ŘO ve véčku (máme tam označovač) háčkujeme KS a 3 ŘO. Do KS vložíme označovač. Dále háčkujeme vzor KS pod ŘO ve véčku a 3 ŘO po celém obvodu svetříku. Končíme KS, ŘO.
21. řada: Do KS s označovačem háčkujeme plné DS véčko. Pod Řo vložíme označovač. Dále háčkujeme vzor plné DS véčko do KS po celém obvodu svetříku.

22. – 31. řada: opakujeme řady 18-21. Pokud chceme svetřík delší, háčkujeme více řad dle potřeby. Končíme řadou véček. Dle návodu vychází DS véčka, ve videu háčkuji plná DS véčka. V poslední řadě poslední véčko do očka s označovačem háčkujeme PDS, ŘO, PO.

Spodní lem, háček 2,5-3 mm
32. řada: 2 ŘO místo DS. Dále háčkujeme DS do DS, DS do středu véčka. Opakujeme do konce řady. Končíme PO.
33. – 38. řada: 2 ŘO místo DS. Střídáme 2 PRDS a 2 ZRDS. Končíme PO.

Rukáv, háček 2.5 mm
1. řada: Navážeme se v podpaždí do očka pružného řetízku. ŘO místo KS, 3 ŘO a KS do středu véčka. Háčkujeme 3 ŘO a KS do středu véčka po celém obvodu rukávu. Končíme PO. Otočíme.
2. řada: 2 ŘO jako náhrada za první DS. Plné DS véčko a dále plná DS véčka do KS po celém obvodu rukávu. (ve videu háčkuji pouze DS véčka, jelikož mi takto vycházelo opakování vzoru podle vzorování na sedle svetříku). Řadu končíme PO do očka náhrady. Otočíme.

3. řada: PO do středu véčka, ŘO jako náhrada za první KS, dále 3 ŘO. Háčkujeme KS do středu véčka a 3 ŘO po celém obvodu rukávu. Řadu končíme PO do očka náhrady. Otočíme.
4. řada: 2 ŘO jako náhrada za první DS, ŘO, DS do očka k náhradě. Dále háčkujeme DS véčka do KS po celém obvodu rukávu. (ve videu v této řadě háčkuji plná DS véčka). Řadu končíme PO do očka náhrady. Otočíme.

5. řada: Ujímáme v pouze v řadě, ve které háčkujeme KS a ŘO. ŘO místo KS. Dále 4 ŘO a přeskočíme jeden sloupec vzoru a háčkujeme KS do středu véčka. Dále 3 ŘO a KS do středu véčka po celém obvodu rukávu. Řadu končíme 4 ŘO a PO do očka náhrady. Otočíme.
6. – 8. řada: háčkujeme stejně jako řady 2 až 4. Končíme PO. Otočíme.

9. řada: háčkujeme stejně jako řadu 5. Řadu končíme 4 ŘO a PO do očka náhrady. Otočíme.
10. -48. řada: háčkujeme stejně jako řady 2 až 4. V každé čtvrté řadě ujímáme jako v řadě 5. Končíme PO. Otočíme.

Lem rukáv, háček 2.5 mm
49. řada: 2 ŘO místo DS, DS do středu véčka, DS do DS. Opakujeme do konce řady. Končíme PO.
50. – 53. řada: 2 ŘO místo DS. Střídáme 2 PRDS a 2 ZRDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Lem výstřih, háček 2,5-3 mm (podle toho, jak moc potřebujeme výstřih stáhnout)
1. řada: Přízi navedeme do druhého očka pružného řetízku. Uháčkujeme 2 ŘO místo DS. Dále DS do každého očka pružného řetízku.
2. řada: 2 ŘO místo DS. Střídáme 2 PRDS a 2 ZRDS. Řadu končíme PO. Počet řad výstřihu upravíme podle potřeby. Přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volný konec.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Adventní kalendář Krampolinka ročník 2023 - www.krampolinka.cz 22.12.2023 at 17:40

    […] na Vás čeká vánoční a pohádkový projekt. Podle video návodu si můžete uháčkovat SVETŘÍK ČTYŘKA z duhového čtyřnitkového klubíčka Design Yarn od Hravá Klubka. Video návod na svetřík má […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..