Svetřík Nebe

24.6.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme svetřík ze čtverců a řetízkových ok. Zvolila jsem krásný a lesklý materiál z kolekce Klubíčka do krabičky NEBE od Hravá klubka.

Klubíčka do krabičky s názvem NEBE jsou čtyři klubíčka s přidanou viskózovou a lurexovou nitkou v barevném provedení tón v tónu. Klubíčko má 63g/250m a má 2 nitky lurexu, 2 nitky hebké viskózy a 2 nitky 50% bavlna a 50% akryl. Celkem je v krabičce 1000m krásného materiálu, což by stačilo na crop top v dospělácké velikosti nebo tílko. Na svetřík potřebujeme krabičku a půl pro velikost 40-42.

Klubíčka do krabičky s názvem NEBE pořídíte pouze v e-shopu HraváKlubka.cz. Můžete si však zvolit i vlastní barevnou kombinaci. Krabičku NEBE jsme si rozbalili v tomto videu a více jsme si napsali v tomto článku.

VIDEO NÁVOD

 • Co se týče svetříku NEBE, háčkujeme nejdříve čtverce na sedlo svetříku. Použijeme buď z každé krabičky stejnou barvu nebo můžeme barvy kombinovat. Na sedlo potřebujeme uháčkovat 22 čtverců plus 2 čtverce, kterými rozšíříme podpaždí a obvod sedla. Jakmile čtverce sháčkujeme pomocí pevných ok, začneme háčkovat tělo svetříku. U sháčkování čtverců doporučuji použít o dvě čísla větší háček než jakou velikostí jsme háčkovali čtverce a volnou ruku. Na sedlo ze čtverců, které nejdříve vyzkoušíme, naháčkujeme tělo svetříku. Při háčkování těla svetříku v oblasti žeber postupně přidáváme a svetřík tím pádem hezky tzv. vypasujeme. Než začneme háčkovat rukávy, uháčkujeme si dva čtverce/rukáv. Na čtverečcích na rukávy přidáme jednu – dvě řady oproti velikosti čtverců, které jsme použili na sedlo. Je to z toho důvodu, abychom vzniklým otvorem protáhli zápěstí. Čtverce sháčkujeme do tunýlku. Dále háčkujeme rukávy na sedlo svetříku, na které naháčkujeme tento patent ze čtverců.
 • Co se týče vzoru, budeme háčkovat čtverce, které jsem postupně ukládala na blokovač čtverců. Blokovač slouží k tomu, aby čtverce byly po celou dobu vypnuté do stejné velikosti. Lépe se nám pak budou spojovat. Co se týče těla a rukávů svetříku, použila jsem řetízková očka a krátké sloupky. Lemy tvoří krátké sloupky a pikotky. Tělo svetříku i rukávy jsem háčkovala tzv. dokola bez ukončení řady. Svetřík tedy nemá švy.
 • Co se týče úpravy velikosti, sedlo je na obvod 96 cm přes prsa a na výšku 168 cm, velikost 40-42. Pokud máte jiný obvod, musíte buď uháčkovat více čtverců nebo každý čtvereček obháčkovat více řadami řetízkových ok. Tím získáte širší-větší čtverce a tím pádem i větší velikost sedla svetříku. Stejně můžete rozšířit i čtverce v podpaždí. Zde ale háčkujeme pouze na jedné a protilehlé straně, tj. aby výška čtverce byla zachována a obháčkováním by vznikl obdélník. Délku svetříku a délku rukávu nastavíme tak, že budeme pouze háčkovat více řad vzoru. Vzorek je vzdušný, ale současně ne tolik průhledný. Svetřík lze nosit jen tak na prádlo nebo na nátělník.

TIPY PRO VÁS:
Pokud chcete crop svetřík v této velikosti, uháčkujeme čtverce na sedlo, naháčkujeme nejdříve rukávy a zbytkem příze lemujeme výstřih a spodní část. Crop svetřík je módním doplňkem třeba na šaty na ramínka nebo nátělník.

Ať se Vám svetřík NEBE podaří. Osobně z něj mám velice dobrý pocit. Je to vyloženě butiqový kousek.  Moc děkuji paní Ivance, že je tak nápaditá a tyto novinky pro nás chystá. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním svetříku NEBE? Fotečky můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #svetriknebe.

Další video návody z duhových klubíček Design Yarn:

Svetřík Nebe
Příze: Klubíčka do krabičky NEBE od Hravá Klubka
Spotřeba: 1+1/2 krabička, 1500 m
Háček: 3 mm, 5 mm na sháčkování
Rozměry: přední délka 59 cm, šířka sedla 96 cm
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 40 hodin
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
MK – magický kroužek
N – náhrada, tj. počet řetízkových ok místo prvního sloupku v řadě, tj. 2 ŘO místo DS, ŘO místo KS. Náhrada je součástí vzoru.
5DS – 5 sháčkovaných DS do jednoho očka
3DS – 3 sháčkované DS do jednoho očka
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Čvereček, háček 3 mm, háčkujeme 24 čtverců na sedlo
1. řada: do MK háčkujeme 3 ŘO místo DS, 2 ŘO do vzoru. Dále DS, 2 ŘO (7x). Řadu končíme PO.
2. řada: 3 ŘO místo DS, dále pod ŘO háčkujeme 4 DS a vše sháčkujeme do jednoho očka, 4DS. Pod ŘO háčkujeme 5DS, 3 ŘO (7x). Řadu končíme PO.
3. řada: 3 ŘO místo DS, dále pod ŘO háčkujeme 2 DS a vše sháčkujeme do jednoho očka. Háčkujeme +3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO, KS do DS. 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO. Háčkujeme roh, který tvoří 3DS-2ŘO-3DS do DS.+ Vzor mezi znaménky plus opakujeme do konce řady. Řadu končíme 3DS pod ŘO, ŘO a KS do třetího očka náhrady. Skončíme ve středu obloučku v prvním rohu čtverce.

4. řada: 3 ŘO místo DS, dále pod ŘO háčkujeme 2 DS a vše sháčkujeme do jednoho očka. Háčkujeme +3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO. Háčkujeme roh, který tvoří 3DS-2ŘO-3DS pod ŘO.+ Vzor mezi znaménky plus opakujeme do konce řady. Řadu končíme 3DS pod ŘO, ŘO a KS do třetího očka náhrady. Skončíme ve středu obloučku v prvním rohu čtverce.

5. řada: 3 ŘO místo DS, dále pod ŘO háčkujeme 2 DS a vše sháčkujeme do jednoho očka. Háčkujeme +3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO. Háčkujeme roh, který tvoří 3DS-2ŘO-3DS pod ŘO.+ Vzor mezi znaménky plus opakujeme do konce řady. Řadu končíme 3DS pod ŘO, ŘO a KS do třetího očka náhrady. Skončíme ve středu obloučku v prvním rohu čtverce.

6. řada: 2-3 ŘO místo DS, dále 6 DS pod oblouček. +KS pod ŘO. 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 ŘO, KS pod ŘO. KS pod ŘO. Háčkujeme roh, který tvoří 7 DS pod ŘO. +Vzor mezi znaménky plus opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO do očka náhrady.

7. řada: ŘO místo KS, KS do očka k náhradě. Dále háčkujeme KS do DS, KS do DS, KS-ŘO-KS do čtvrtého DS z obloučku. Dále KS do DS, KS do DS, KS do DS. +KS do KS a KS pod oblouček po celé straně. V rohu háčkujeme KS do DS, KS do DS, KS do DS, KS-ŘO-KS, KS do DS, KS do DS, KS do DS.+Vzor mezi znaménky plus opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO do očka náhrady.

Pozn. Pokud se čtvereček stáhne, můžeme na bočních stranách uzpůsobit schéma KS do KS, 2 KS pod ŘO, KS do KS, KS pod ŘO. Tento postup však musíme zachovat u všech stran čtverce a u všech čtverců na celém sedle svetříku. Vždy přepočítáme, že strany mají STEJNÝ počet KS.

ČTVEREČEK MÁ ŠÍŘKU 9.5 x 9.5 cm před vypnutím! Z jednoho malého klubíčka uháčkujeme cca 14 čtverců.

Sháčkování čtverců, háček 5 mm
Poskládáme si tvar sedla, viz nákres pod textem. Háček vedeme pod ŘO v rohu jednoho čtverečku a pod ŘO v rohu druhého čtverečku. Uháčkujeme PO. Dále nabíráme zadní nitku u prvního čtverečku a přední nitku u druhého čtverečku a háčkujeme volná pevná oka. Sháčkujeme nejdříve osm čtverečků k sobě na přední díle (vodorovně), poté sháčkujeme čtverečky svisle. Sháčkujeme zadní díl. Přiložíme čtverečky 7 a 12 a změříme obvod. Pokud je sedlo malé, můžeme čtverečky 7 a 12 po stranách rozšířit. Pokud je i tak sedlo malé, musíme buď přiháčkovat čtverčky (hodně se sedlo rozšíří) nebo vypárat a každý jednotlivý čtvereček obháčkovat. V posledním kroku přiháčkujeme čtverečky 7 a 12 na přední díl a spojíme čtvereček 7 a 21 a 12 a 24 pomocí pevných ok.

Sháčkování ramenou, háček 4mm na KS a 5 mm na PO
Pro tvarování zádového výstřihu naháčkujeme na zadním díle na krajní čtverečky tři řady krátkých sloupků, tj. ŘO místo prvního KS, dále KS do KS. Na konci řady KS do rohu čtverečku, otočíme a háčkujeme zpět. Jakmile máme naháčkované řady, sháčkujeme přední a zadní díl stejným způsobem, jako ostatní čtverečky, tj. nabíráme zadní nitku jednoho dílu a přední nitku druhého dílu. Sedlo vyzkoušíme.

Lem výstřih, háček 4 mm
1. řada: Přízi navážeme v zadní části výstřihu. Háčkujeme ks do KS po celém obvodu výstřihu. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO místo KS, KS do sousedního očka. +Pikotka 3 ŘO, PO. 3 KS.+ Vzor mezi znaménky opakujeme do konce řady, končíme PO.

Patent rukávu, háček 3 mm
Uháčkujeme si 4 čtverečky viz návod na čtverce. Dva čtverečky sháčkujeme k sobě pomocí pevných ok – stejným způsobem, jako jsme sháčkovali čtverčky na sedle. Horní otvor patentu obháčkujeme pomocí KS.

Rukávy, háček 3 mm
Nejdříve oba rukávové otvory obháčkujeme řadou krátkých sloupků.

1. řada: Přízi navážeme v rohu čtverečku. Háčkujem ŘO místo KS, 3 ŘO, 2 ŘO přeskočíme. Na konci řady háček vedeme pod ŘO obloučku, vložíme označovač a od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad.
2. řada: u pravého rukávu na konci řady, u levého rukávu na začátku řady budeme v podpaždí a na rameni přeskakovat obloučky, čímž zúžíme rukávy. Po obvodu rukávu háčkujeme KS pod ŘO a 3 ŘO. V podpaždí háčkujeme 4 ŘO, oblouček přeskočíme, KS pod ŘO, 4 ŘO a oblouček přeskočíme.

3. – 6. řada: háčkujeme 3 ŘO a KS pod ŘO.
7. řada: v oblasti podpaždí háčkujeme 4 ŘO, KS pod ŘO a jeden oblouček přeskočíme. Dále pokračujeme vzorem 3 ŘO a KS pod ŘO.
8. – 11. řada: háčkujeme 3 ŘO a KS pod ŘO.

12. řada: v oblasti podpaždí háčkujeme 4 ŘO, KS pod ŘO a jeden oblouček přeskočíme. Dále pokračujeme vzorem 3 ŘO a KS pod ŘO.
13. – 70. řada: háčkujeme KS pod ŘO, háčkujeme 3 ŘO. Rukáv jsem po celé délce nezužovala.
71. řada: háčkujeme KS do KS, KS pod ŘO, KS do KS, oblouk přeskočíme, KS do KS. Schéma opakujeme do konce řady. Cílem tohoto zúžení je, abychom měli stejný počet krátkých sloupků jako má obvod našeho patentu ze čtverečků, cca 37.

Přiháčkování patentu, háček 4-5 mm
Položíme a vyrovnáme rukáv a přiložíme patent k rukávu. V lícové straně sháčkujeme oba díly pomocí krátkých sloupků dohromady. Krátké sloupky háčkujeme do oček.

Tělo svetříku, háček 3 mm
1. řada: Přízi navážeme v podpaždí. ŘO místo KS do očka čtverečku, 3 ŘO. Dvě očka přeskočíme a háčkujeme KS, 3 ŘO, 2 očka přeskočíme. Pokud nám schéma nevyhovuje, háčkujeme KS, 3 ŘO, očko přeskočíme, KS, 3 ŘO, dvě očka přeskočíme. Na konci řady háček vedeme pod ŘO obloučku, vložíme označovač a od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad.

Pozn. Pokud chcete plnější vzor, můžete háčkovat KS, pikotka – 2 ŘO, PO, 3 ŘO, KS, 3 ŘO.  Další řada pouze KS pod ŘO, 3 ŘO. Další řada s pikotkami, akorát pikotky háčkujeme šachovnicově oproti první řadě.

2. – 32. řada: KS pod ŘO, dále 3 ŘO.
33. řada: Rozšíření provedeme tak, že pod každý desátý oblouček háčkujeme KS-ŘO-KS. Dále KS pod ŘO, 3 ŘO.
34. řada: Háčkujeme KS pod ŘO, 3 ŘO, a to i v místě rozšíření.
35. řada: KS pod ŘO, 3 ŘO.
36. řada: Rozšíření provedeme tak, že pod každý patnáctý oblouček háčkujeme KS-ŘO-KS. Dále KS pod ŘO, 3 ŘO. V řadě máme 83 obloučků (+/-).
37. – 59. řada: KS pod ŘO, pokračujeme 3 ŘO. V poslední řadě háčkujeme KS pod ŘO, 2 ŘO a PO do KS. Tím řadu ukončíme.

Spodní lem, háček 3 mm
60. řada: ŘO místo KS, dále háčkujeme PDS do KS, 2 KS pod ŘO.
61. – 63. řada: háčkujeme KS do KS nebo PDS. Na konci řady končíme PO.
64. řada: ŘO místo KS, dále 3 KS do následujících třech KS a pikotka, tj. KS – 3 ŘO – PO. Opakujeme schéma do konce řady. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Svetřík můžeme dozdobit štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Top 5 video návodů Krampolinka za červen - www.krampolinka.cz 3.7.2023 at 18:32

  […] Svetřík Nebe, video návod zde […]

 • Reply Novinky a charitativní klubíčka Design Yarn - www.krampolinka.cz 10.12.2023 at 17:17

  […] Dále jsme si ukázali úžasný vánoční nápad – klubíčka do krabičky s názvem DRAHOKAM. Paní Ivanka si pro Vás přichystala lákadlo v nadílce osmnácti barevných nejen Vánočních kombinací. Každá krabička obsahuje 4 klubíčka tón v tónu. Jedná se o tenčí třínitky. Jedna nitka je 50%bavlna a 50% akryl, druhá nitka je viskóza a třetí nitka je lurexová nitka omotaná okolo viskózového vlákna. Takto tenké příze se úžasně hodí na větší projekty typu šaty, dlouhé sukně či kardigany, protože výsledný výrobek bude lehoučký a splývavý. Drahokamy se perfektně hodí na vánoční ozdoby a vánočí dečky a ubrusy kvůli zdobnosti a lesku. Pokud dvě vlákna zdvojíte, získáte složení, jako je v krabičce NEBE, ze kterého jsme háčkovali svetřík Nebe. […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..