Šaty Vasanta

6.9.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme šaty z duhového klubíčka Design Yarn Vasanta.

Duhové klubíčko Design Yarn Vasanta (jaro) jsem si nechala namotat dle vlastního barevného návrhu. Jedná se o duhovku o váze 325g a návinem 1625m, směs 50% bavlna a 50% akryl. Klubíčko přechází z čistě bílé přes meruňkovou do modro šedé barvičky. Klubíčka Design Yarn zakoupíte na e-shopu Hravá Klubka. E-shop má i kamennou prodejnu v Telči. Duhovky jsou jedna krásnější než druhá a kromě již namíchaných barviček si můžete nechat vytvořit klubíčko podle vlastních návrhů nebo fotek. Paní Ivanka je velice šikovná.

Klubíčko Vasanta jsme si ukázali v Povídání u klubíčka č. 57 a hned od prvopočátku jsem plánovala, že si vyrobím šatičky na léto. Sice máme téměř po sezóně, ovšem kdo začne s háčkováním šatů již v zimě, může šatičky využít hned při prvním jaroletním sluníčku v následující sezóně.

VIDEO NÁVOD

 • Co se týče střihu šatů, háčkujeme totožný přední i zadní díl dírkovým krajkovým vzorem. Existují dvě varianty háčkování. Buď odmotáte cca dva barevné přechody a z každého barevného přechodu háčkujete současně přední i zadní díl. Po spotřebování pokračujete dalším odmotaným přechodem. Tímto způsobem docílíte stejné barevnosti na předním i zadním díle. Další variantou je, že se zkrátka smíříte s tím, že uháčkujete nejdříve z jedné barvy přední díl a přízi ukončíte. Z druhého barevného přechodu uháčkujete zadní díl. Každý díl bude tedy jinak barevný. Poté ať u varianty první nebo druhé následujícím barevným přechodem přední i zadní díl nejdříve spojíte, poté přízi ukončíte a zbytek použijete na lemy. Po vypracování lemů a horního tunýlku pokračujete v háčkování těla šatů. Pro mne bylo však nejlepší háčkovat přední i zadní díl ze stejné barvy, jako je střed duhového klubíčka, tj. nechala jsem si namotat cca 50-75g středové barvy navíc. Je to pohodlnějí a určitě tento způsob doporučuji začátečníkům.
 • Jakmile máme spojené oba díly, obháčkované podpaždí a vytvořený tunýlek, tunýlkem protáhneme pomocnou přízi nebo stuhu a začátek šatů vyzkoušíme nebo přiměřujeme. Pokud je vše v pořádku, pokračujeme v háčkování těla šatů a postupně rozšiřujeme. Jakmile šaty dosáhnou délky minišatů, přejdeme na háčkování stejného vzoru, který jsme použili na předním a zadním díle. Takto doháčkujeme do požadované délky šatů.
 • Co se týče vzoru, vystačíte si s dlouhým sloupkem, krátkým sloupkem a řetízkovými oky. Horní část a spodní část šatů tvoří véčka z dlouhých sloupků prokladané řadou krátkých sloupků a řetízkových ok. Vzor je poměrně hustý a i vzhledem k menšímu háčku prádlo prosvítá minimálně, takže šaty lze nosit na holém těle.
 • Co se týče úpravy velikosti šatů, pokud máte větší poprsí než já, pro přední díl raději začněte na více ok počátečního řetízku. Pro vzor potřebujeme počet ok dělitelný třemi plus dvě očka. Pro vyšší průramek háčkujeme více řad krajkovým vzorem. Pro širší nebo volnější šaty rozšiřujeme častěji než je uvedeno v návodu. Šaty často zkoušíme nebo přiměřujeme k modelu, který máme doma.

TIPY PRO VÁS:
Při háčkování šatů doporučuji tunýlkem provléct pomocnou stuhu nebo přízi. Krajku jsem provlékla až po dokončení šatů. Tunýlek slouží k tomu, že si upravíte a nařasíte přední díl podle potřeby. Pokud nenosíte šaty, návod můžete upravit na délku topu nebo tuniky podle vlastní preference.

Ať se Vám šaty podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním těchto šatů? Fotečky šatiček vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB a do CHLUBÍCÍHO VLÁKNA sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #satyvasanta #topvasanta #tunikavasanta.

Další video návody z duhových klubíček Design Yarn:

Šaty Vasanta
Příze: Design Yarn Vasanta, pořídíte na Hravá Klubka
Spotřeba: 1700-1800 metrů
Háček: 2 mm a 2,5 mm a 3 mm
Rozměry: 80 cm přední délka, 43 cm pod prsy, 64 cm ve spodním lemu
Velikost: 42, výška 168 cm, obvod hrudníku 96 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, krajka šíře 1 cm, délka 1 metr (použila jsem 75 cm)
Časový rozpočet: cca 50 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
DS véčko – dlouhý sloupek – řetízkové očko – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Přední a zadní díl šatů, háček 2 mm
1. řada: 81 ok pružného řetízku + 2 oka pružného řetízku, celkem 83 ok

Přední a zadní díl šatů, háček 2.5 mm
2. řada: pružný řetízek si otočíme tak, že velká oka směřují dolů (využijeme je později) a háčkujeme do druhé strany řetízku. ŘO místo prvního KS, a KS do stejného místa, ŘO, očko vynecháme, KS. Vzor tvoří 3 ŘO, 2 oka vynecháme, KS do následujícího. Vzor opakujeme do konce řady. Na konci řady volné ŘO, oko vynechámáme a KS do posledního očka řetízku. Otočíme.

Přední a zadní díl šatů, háček 2 mm
3. řada: 3 ŘO místo DS, dále do KS z předchozí řady háčkujeme DS véčko (DS-ŘO-DS). Řadu končíme DS do KS. Otočíme. Máme základ pro 27 sloupců.
4. řada: ŘO místo KS, ŘO. Vzor KS pod ŘO ve véčku, 3 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme KS pod ŘO ve véčku, volné ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme.
5. řada: 3 ŘO místo DS, dále do KS z předchozí řady háčkujeme DS véčko (DS-ŘO-DS). Řadu končíme DS do KS. Otočíme.

6. řada: v této řadě rozšiřujeme. ŘO místo KS, ŘO, KS pod ŘO do mezery mezi krajový DS a první sloupec (do KS dáme označovač), 2 ŘO, KS pod ŘO ve véčku, 3 ŘO. Vzor KS pod ŘO ve véčku, 3 ŘO opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS pod ŘO ve véčku, 2 ŘO, KS do mezery mezi sloupec a první DS (do KS dáme označovač), ŘO, KS do očka náhrady. Otočíme.
7. řada: 3 ŘO místo DS, dále do KS z předchozí řady (máme v něm označovač) háčkujeme DS véčko. Dále DS véčko do každého KS v řadě, včetně posledního KS, kde máme druhý označovač. Řadu končíme DS do řetízkového očka. Otočíme. Máme rozšířeno na 29 sloupců.

8. řada: ŘO místo KS, ŘO. Vzor KS pod ŘO ve véčku, 3 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme KS pod ŘO ve véčku, volné ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme.
9. řada: 3 ŘO místo DS, dále do KS z předchozí řady háčkujeme DS véčko (DS-ŘO-DS). Řadu končíme DS do KS. Otočíme.

10. – 13. řada: stejně jako řada 6-9. Máme rozšířeno na 31 sloupců.
14. – 17. řada: stejně jako řada 6-9. Máme rozšířeno na 33 sloupců.
18. – 21. řada: stejně jako řada 6-9. Máme rozšířeno na 35 sloupců.

22. – 25. řada: stejně jako řada 6-9. Máme rozšířeno na 37 sloupců.
26. – 29. řada: stejně jako řada 6-9. Máme rozšířeno na 39 sloupců.
30. – 33. řada: stejně jako řada 6-9. Máme rozšířeno na 41 sloupců.

TIP: Na přední díl jsem spotřebovala jeden barevný přechod z této velikosti klubíčka Design Yarn. Šířka dílu je 46 cm, výška dílu je 17 cm. Uháčkujeme stejný zadní díl. Pokud máme jiný obvod hrudníku, bude potřeba přizpůsobit velikost předního dílu. Ten zvětšíme větším počtem ok pružného řetízku.

Sháčkování horních dílů, háček 2 mm
1. řada: Na prvním díle jsem přízi neukončila a nejdříve jsem uháčkovala 5 ok pružného řetízku a spojila přední a zadní díl pomocí pevného oka. Poté jsem přízi na prvním díle ukončila. Dále háčkujeme v lícové části šatů. Pokračujeme v háčkování ve stejném směru, tj. nejdříve uháčkujeme 5 ok pružného řetízku a spojíme zadní díl s předním dílem pomocí pevného oka.

2. řada: 2 ŘO místo DS, háčkujeme schéma 2 DS pod ŘO ve véčku, 2 DS pod ŘO, 3 DS pod ŘO. Schéma opakujeme. Pokud potřebujeme více rozšířit, upravíme schéma a tím získáme více sloupků, tj. šaty budou hned od počátku širší. Jakmile doháčkujeme do podpaždí, háčkujeme DS do krajového DS, dále DS do oček pružného řetízku (5), dále DS do krajového DS a pokračujeme schématem 2DS-2DS-3DS pod ŘO ve véčku. Řadu neukončíme pevným okem, ale pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončení řady. Šaty nemají šev.

Než budeme háčkovat tělo šatů, nejdříve si olemujeme horní průramky a vytvoříme tunýlek. Háčkujeme stejnou nebo co nejvíce podobnou barvou, jakou jsou háčkovány horní díly.

Lem průramek, háček 2 mm
1. řada: Přízi navážeme v horní krajové části. V lícové straně háčkujeme ŘO místo KS a háčkujeme 2 KS na řadu DS véček a KS na řadu, ve které jsme háčkovali KS a ŘO. V podpaždí háčkujeme KS do oček pružného řetízku. Na konci řady otočíme.

2. řada: V rubové straně háčkujeme 2 ŘO místo DS. Háčkujeme DS za přední nitku. Na konci řady otočíme a háčkujeme zpět v lícové části opět DS za přední nitku krátkých sloupků, tj. za tu nitku, která nám tam zůstala. Na konci řady otočíme.
3. řada: Sháčkujeme obě řady dlouhých sloupků pomocí pevných ok. Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Horní tunýlek, háček 2 mm
1. řada: Přízi navážeme v horní části. 2 ŘO místo DS. Háčkujeme v lícové straně dva DS do lemu průramku (háčkujeme přes oba DS). Dále háčkujeme DS rovnou za přední nitku oka pružného řetízku. Na konci řady otočíme.

2. řada: 2 ŘO místo DS. V rubové straně háčkujeme zpět a háčkujeme DS za přední nitku. Na konci řady přízi ukončíme.
Navážeme přízi v první řadě a v rubové části háčkujeme 2 DS do lemu průramku (háčkujeme přes oba DS). Dále háčkujeme DS rovnou za přední nitku oka pružného řetíku. Na konci řady otočíme a zopakujeme postup dle řady 2. Přízi neukončíme.

3. řada: Sháčkujeme obě řady dlouhých sloupků pomocí pevných ok. Vznikne tunýlek.

Postup zopakujeme na druhém díle a opět vytvoříme tunýlek. Vzniklým tunýlkem provlečeme pomocnou stuhu nebo přízi a oba konce stuhy zasukujeme. Vrchní dil vyzkoušíme nebo případně přiměříme již k hotovému tričku. V této části je důležité správně trefit délku stuhy, která nahrazuje chybějící ramínka. Celkově by měl vzniknout průramek, který je nám pohodlný a současně v podpaždí zakryje spodní prádlo. Díky tunýlku lze nařasit jak přední díl, tak zadní díl.

Tělo šatů, háček 2,5 mm
3. řada: KS do druhého očka náhrady, PDS za zadní nitku, DS za zadní nitku do konce řady.
Vznikne vzor vystouplého proužku, za který budeme nakonec háčkovat kanýrek z krajkového vzoru jako ozdobu horní části šatů. (volitelné)

4. – 22. řada: háčkujeme DS do DS
23. řada: rozšiřujeme, tj. do prvního a dále do každého dvacátého sloupku uháčkujeme dva DS do jednoho očka, jinak háčkujeme DS do DS.

24. řada: háčkujeme DS do DS
25. řada: rozšiřujeme, tj. do prvního a dále do každého dvacátého sloupku uháčkujeme dva DS do jednoho očka, jinak háčkujeme DS do DS.

26. řada: háčkujeme DS do DS
27. řada: rozšiřujeme, tj. do prvního a dále do každého dvacátého sloupku uháčkujeme dva DS do jednoho očka, jinak háčkujeme DS do DS.
28. – 30. řada: háčkujeme DS do DS

Tělo šatů, háček 2 mm
31. – 36. řada: háčkujeme DS do DS
37. řada: rozšiřujeme, tj. do prvního a dále do každého dvacátého sloupku uháčkujeme dva DS do jednoho očka, jinak háčkujeme DS do DS.
38. – 39. řada: háčkujeme DS do DS

40. řada: rozšiřujeme, tj. do prvního a dále do každého dvacátého sloupku uháčkujeme dva DS do jednoho očka, jinak háčkujeme DS do DS.
41. řada: háčkujeme DS do DS
42. řada: rozšiřujeme, tj. do prvního a dále do každého dvacátého sloupku uháčkujeme dva DS do jednoho očka, jinak háčkujeme DS do DS.
43. řada: háčkujeme DS do DS

44. řada: rozšiřujeme, tj. do prvního a dále do každého patnáctého sloupku uháčkujeme dva DS do jednoho očka, jinak háčkujeme DS do DS.
45. – 66. řada: háčkujeme DS do DS. Jakmile dosáhneme délky minišatů (máme plný vzor přes celé pozadí), v poslední řadě před koncem řady v místě boku v podpaždí háčkujeme poslední čtyři sloupky jako PDS, PDS, KS, PO. Otočíme.

Tělo šatů, krajkový lem, háček 2.2 – 2,5 mm (háček volíme podle utahování)
67. řada: V rubové straně háčkujeme ŘO místo KS, 3-4 ŘO (podle utahování), dvě očka přeskočit, do následujícího háčkujeme KS. Vzor pro tuto řadu je KS, 3-4 ŘO (podle utahování), dvě očka přeskočit. Opakujeme do konce řady. Končíme PO. Otočíme.

68. řada: V lícové straně řadu začínáme 2 ŘO místo DS. Dále háčkujeme do každého KS z předchozí řady DS-2ŘO-DS. Řadu končíme DS do očka náhrady z předchozí řady, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem končíme ve středu véčka. Otočíme.
69. – 80. řada: opakujeme řady 67 a 68. Končíme řadou DS-2ŘO-DS.

Spodní lem šatů, háček 2 mm
81. řada: v lícové straně háčkujeme 2 ŘO místo DS a dále pod ŘO ve véčku z předchozí řady háčkujeme vždy 3 DS. Řadu končíme 2 DS a PO. Neotáčíme a pokračujeme v háčkování ve stejném směru. Pokud jsme nanačali poslední barvu z klubíčka, tak poslední řady háčkujeme poslední barvou, aby se nám promítla na šatech.
82. řada: v lícové straně háčkujeme 2 ŘO místo DS a dále DS za přední nitku. Řadu končíme PO.
83. řada: 2 ŘO místo DS. Dále háčkujeme DS za zadní nitku. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Přízi navážeme za zadní nit, v rubové straně je to přední nit a háčkujeme řady 82 a 83. Přízi neukončíme.
84. řada: Pomocí PO háčkem 3 mm sháčkujeme v lícové straně obě řady dohromady. Vznikne stejná lemovka jako u krku. Řadu končíme PO a přízi ukončíme.

Horní ozdobný lem, háček 2 mm, bílá barva nebo stejná barva, kterou jsme háčkovali horní díl
Za vystouplou nitku (viz 3 řada) háčkujeme KS-ŘO-KS do každého očka.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Pomocnou stuhu nahradíme bavlněnou krajkou bílé barvy nebo v barvě horní části šatů. Šaty dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Hitparáda Top 5 návodů za měsíc září - www.krampolinka.cz 9.10.2023 at 12:43

  […] Šaty VASANTA, video návod zde […]

 • Reply Podcast z obchůdku Hravá klubka - www.krampolinka.cz 17.10.2023 at 18:53

  […] Dále jsme si ukázali klubíčka do krabičky s viskózou a lurexovou nitkou. Uchvátila mne bílá varianta a připomněli jsme si krabičku NEBE, ze kterého jsem pro vás připravila video návod na svetřík. V poličce byla i duhovka VASANTA, ze které máme video návod na šaty. […]

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.