Šálo šátek Hravá klubka

9.2.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme šálo šátek, tentokrát z kolekce Hravá klubka Makronky, Klubíčka do krabičky.

Duhová klubíčka DesignYarn asi nemusím dlouze představovat. Tentokrát jsme se s paní Ivankou z e-shopu HraváKlubka.cz dohodly na barevné kolekci Makronky – Klubíčka do krabičky, což jsou čtyři 50g klubíčka s návinem 250m v jedné krabičce (celkem 1000m). Jedná se o 3-nitky, tón v tónu, přičemž jedna nitka je vždy stejná. Materiálově je to klasická směs 50% bavlna a 50% akryl a z jedné krabičky se čtyřmi 50g duhovkami kromě šátku vyrobíte topík, dětský svetřík, krátké bolerko nebo sukýnku. Více o kolekci Makronky – Klubíčka do krabičky si můžete přečíst v tomto článku nebo mrknou na rozbalování krásných duhových klubíček sem. Klubíčka do krabičky si můžete nechat namotat i ve vlastních barevných kombinacích.

VIDEO NÁVOD

 • Co se týče šálo šátku Hravá klubka, háčkujeme od magického kroužku ze spodního cípu po řadách tam a zpět.  Vždy po šesti řadách přidáme další sloupec vzoru. Toto pozvolné přidávání tvaruje šátek. Jakmile docílíme požadované výšky středu šátku, začneme v pravidelných intervalech ubírat. Díky tomu si můžete pohodlně určovat délku přepony i výši středu. Háčkujeme na výšku středu 28-30 cm a délku 230-250 cm. V návodu naleznete dva způsoby tvarování středu. Na konci návodu na Vás čeká nákres vzoru a PDF soubor s nákresy ke stažení.
 • Co se týče vzoru, budeme háčkovat krajový vzor, který vždy tvoří dva dlouhé sloupky – řetízkové oko – dva dlouhé sloupky. Na otočení potřebujeme řetízkové a pevné oko, kterým se posuneme pod řetízkové oko. Středový vzor tvoří dlouhé sloupky, sháčkované sloupky a řetízková oka. Opakujeme 6 řad a vždy v sedmé řadě založíme nový sloupec vzoru.
 • Co se týče úpravy velikosti, celkovou délku šátku určujeme počtem řad. Pokud budeme háčkovat na délku přepony 250 cm, potřebujeme mít na konci poloviny šátku, tj. před ujímáním délku 125 cm. Z duhovky třínitky cca 950 m Vám vyjde šálo šátek o rozměru 250cmx28cm. Délku šálo šátku volíme podle výšky postavy. Dlouhé cípy šátku můžeme zkrátit uzlem.

TIPY PRO VÁS:
Jak se šálo šátek nosí? Mrkněte do galerie pod článek nebo na krátké video sem.

Ať se Vám šálo šátek Hravá klubka podaří a máte z něj radost.  Moc děkuji paní Mileně, že měla chuť na rychlorevizi a mohla jsem pro Vás návod ještě trochu vylepšit. Tento šálo šátek vznikl pro 1. tvůrčí dílnu Hravá klubka. První setkání háčkařek v Telči pod taktovkou/háčkem paní Ivanky z Hravých klubek proběhne tuto sobotu 11. února 2023. Pokud máte chuť se zúčastnit podobných akcí, stačí se přidat ke skupince Hravá klubka na FB a číhat na vyhlášení dalšího termínu. Věřím, že si to holky společně užijí a snad se příště budu moci zúčastnit s dalším projektem osobně.

Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním šálo šátku Hravá klubka? Fotečky můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #salosatekhravaklubka.

Další video návody z duhových klubíček Design Yarn:

Šálo šátek Hravá klubka
Příze: Klubíčka do krabičky – Makronky od Hravá Klubka
Spotřeba: 1 krabička, 1000 m
Háček: 3 mm
Rozměry: 250 cm nejdelší strana, 28 cm střed
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 30 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
MK – magický kroužek
N – náhrada, tj. počet řetízkových ok místo prvního sloupku v řadě, tj.  ŘO místo DS. Náhrada je součástí vzoru.

Šálo šátek, háček 3 mm
1. řada: N za DS, DS, ŘO, DS, DS do magického kroužku. Otočíme.
2. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. N za DS, DS, ŘO, 2 DS, ŘO, 2 DS – vše pod ŘO. Otočíme.
3. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO, ŘO, 2 DS-ŘO-2 DS pod následující ŘO. Otočíme.

4. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, vějířek 4 DS pod ŘO, ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.
5. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, sháčkujeme 6 DS, přičemž háček vedeme pod ŘO před vějířkem a uháčkujeme tři DS do poloviny a háček vedeme pod ŘO za vějířkem a uháčkujeme další tři DS do poloviny. S nahozením sháčkujeme 7 ok na háčku a uháčkujeme ŘO, dále ŘO na konci řady. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

6. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, vějířek 4 DS háčkujeme do ŘO, které následovalo po sháčkování sedmi ok, dále ŘO na konci řady.  Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.
7. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, sháčkujeme 6 DS, přičemž háček vedeme pod ŘO před vějířkem a uháčkujeme tři DS do poloviny a háček vedeme pod ŘO za vějířkem a uháčkujeme další tři DS do poloviny. S nahozením sháčkujeme 7 ok na háčku a uháčkujeme ŘO, dále ŘO na konci řady. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

Šálo šátek – rozšiřování, háček 3 mm
8. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, rozšiřujeme tak, že háčkujeme sloupce pod krajová řetízková oka z předchozí řady, tj. háčkujeme vějířek 4 DS pod krajové ŘO a 4 DS pod následující krajové ŘO, dále ŘO na konci řady. (2 sloupce vzoru) Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

9. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, sháčkujeme 6 DS, přičemž háček vedeme pod ŘO před vějířkem a uháčkujeme tři DS do poloviny a háček vedeme mezi sloupce za vějířkem a uháčkujeme další tři DS do poloviny, s nahozením sháčkujeme 7 ok na háčku a uháčkujeme ŘO. Dále sháčkujeme 6 DS, přičemž háček vedeme mezi sloupce před vějířkem a uháčkujeme tři DS do poloviny, háček vedeme pod krajové ŘO za vějířkem a uháčkujeme další tři DS do poloviny, s nahozením sháčkujeme 7 ok na háčku a uháčkujeme ŘO, dále ŘO na konci řady. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

10. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, 4 DS háčkujeme do ŘO, které následovalo po sháčkování sedmi ok, 4 DS háčkujeme do ŘO, které následovalo po sháčkování sedmi ok, dále ŘO na konci řady. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

11. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, sháčkujeme 6 DS, přičemž háček vedeme pod ŘO před vějířkem a uháčkujeme tři DS do poloviny a háček vedeme mezi sloupce za vějířkem a uháčkujeme další tři DS do poloviny, s nahozením sháčkujeme 7 ok na háčku a uháčkujeme ŘO. Dále sháčkujeme 6 DS, přičemž háček vedeme mezi sloupce před vějířkem a uháčkujeme tři DS do poloviny, háček vedeme pod krajové ŘO za vějířkem a uháčkujeme další tři DS do poloviny, s nahozením sháčkujeme 7 ok na háčku a uháčkujeme ŘO, dále ŘO na konci řady. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

12. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, 4 DS háčkujeme do ŘO, které následovalo po sháčkování sedmi ok, 4 DS háčkujeme do ŘO, které následovalo po sháčkování sedmi ok, dále ŘO na konci řady. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

13. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, sháčkujeme 6 DS, přičemž háček vedeme pod ŘO před vějířkem a uháčkujeme tři DS do poloviny a háček vedeme mezi sloupce za vějířkem a uháčkujeme další tři DS do poloviny, s nahozením sháčkujeme 7 ok na háčku a uháčkujeme ŘO. Dále sháčkujeme 6 DS, přičemž háček vedeme mezi sloupce před vějířkem a uháčkujeme tři DS do poloviny, háček vedeme pod krajové ŘO za vějířkem a uháčkujeme další tři DS do poloviny, s nahozením sháčkujeme 7 ok na háčku a uháčkujeme ŘO, dále ŘO na konci řady. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

Pozn.: Podle vlastního utahování můžeme v řadě 10 a 12 mezi vějířky háčkovat ŘO. ŘO nikdy neháčkujeme v té řadě, kdy přidáváme sloupec.

14. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, rozšiřujeme a háčkujeme vějířky 4 DS do mezer, dále ŘO na konci řady. (3 sloupce vzoru) Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.
15. – 19. řada: háčkujeme stejně jako 9–13. řada.

20. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, rozšiřujeme a háčkujeme vějířky 4 DS do mezer, dále ŘO na konci řady. (4 sloupce vzoru) Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.
21. – 25. řada: háčkujeme stejně jako 9. – 13. řada.
26. – 109. řada: háčkujeme stejně jako 8. – 13. řada

Pozn. Barvu střídáme na začátku nebo konci řady, nikoliv ve středu vzoru šátku.

Střed šálo šátku, háček 3 mm
Pozn. Pokud netrváte na středové špičce šátku, háčkujete šest řad vzoru (110. – 115. řada) a sedmou řadou (116. řada) zahájíte ujímání. Při každé řadě ujímání přepočítejte počet sloupců.

110. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, rozšiřujeme a háčkujeme vějířky 4 DS do mezer, dále ŘO na konci řady. (19 sloupců vzoru) Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.
111. řada: háčkujeme jako řadu 9.
112. řada: tvarujeme špičku, tj. přidáme další sloupec vzoru. ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady. První vějířek 4 DS háčkujeme pod ŘO do mezery. Další vějířky 4 DS ale háčkujeme do ŘO, které následovalo po sháčkování sedmi ok, dále ŘO na konci řady. (20 sloupců vzoru) Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

113. řada: háčkujeme jako řadu 11.
114. řada: tvarujeme špičku, tj. ubereme poslední přidaný sloupec vzoru. ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady. První sloupec vzoru PŘESKOČÍME. Další vějířky 4 DS ale háčkujeme do ŘO, které následovalo po sháčkování sedmi ok, dále ŘO na konci řady. (19 sloupců vzoru) Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.
115. řada: háčkujeme jako řadu 13.

Ujímání šálo šátku, háček 3 mm
116. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady. První sloupec vzoru PŘESKOČÍME. Další vějířky 4 DS háčkujeme POD ŘO – POČÍTÁME SLOUPCE, dále ŘO na konci řady. (18 sloupců vzoru) Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.
117. řada: háčkujeme jako řadu 9.

118. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady. Vějířky 4 DS háčkujeme do ŘO, které následovalo po sháčkování sedmi ok, dále ŘO na konci řady. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.
119. řada: háčkujeme jako řadu 11.

120. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady. Vějířky 4 DS háčkujeme do ŘO, které následovalo po sháčkování sedmi ok, dále ŘO na konci řady. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.
121. řada: háčkujeme jako řadu 13.

122. – 217. řada: háčkujeme stejně jako řadu 116. řada – 121. řada.

Tvarování cípu šálo šátku, háček 3 mm
218. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady. 4 DS pod ŘO, dále ŘO na konci řady. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

219. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady, sháčkujeme 6 DS, přičemž háček vedeme pod ŘO před vějířkem a uháčkujeme tři DS do poloviny a háček vedeme pod ŘO za vějířkem a uháčkujeme další tři DS do poloviny. S nahozením sháčkujeme 7 ok na háčku a uháčkujeme ŘO, dále ŘO na konci řady. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

220. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO na začátku řady. 4 DS do ŘO, které následovalo po sháčkování sedmi ok, dále ŘO na konci řady. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

221. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: sháčkujeme 6 DS, přičemž háček vedeme pod ŘO před vějířkem a uháčkujeme tři DS do poloviny a háček vedeme pod ŘO za vějířkem a uháčkujeme další tři DS do poloviny. S nahozením sháčkujeme 7 ok na háčku a uháčkujeme ŘO. ŘO na začátku a konci středového vzoru NEHÁČKUJEME. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

222. řada: ŘO, PO pod ŘO z předchozí řady. N za DS, DS, ŘO, DS. Sháčkujeme poslední a první DS krajového vzoru. Dále háčkujeme DS pod následující ŘO, ŘO a řadu končíme 2 DS pod ŘO. Otočíme.
223. řada: ŘO, PO pod ŘO z předchozí řady. N za DS, DS pod ŘO. 2 DS do sháčkovaného DS z předchozí řady, 2 DS pod ŘO. Otočíme.
224. řada: ŘO, PO do mezery mezi DS. N za DS. Sháčkujeme dva DS, přičemž háček vedeme do první a druhé mezery. Řadu končíme DS do mezery. Otočíme.
225. řada: ŘO, PO do mezery mezi DS, přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Šálo šátek můžeme dozdobit štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

SOUBOR ke stažení – Nákresy šálo šátek Hravá klubka

You Might Also Like

7 Comments

 • Reply Šálo šátek Design Yarn - www.krampolinka.cz 2.4.2023 at 18:51

  […] šálo šátku Hravá klubka z klubíček do krabičky kolekce Makronky naleznete ve video návodu zde. No, a protože jsem si nový šálo šátkový střih oblíbila, vytvořila jsem pro Vás další […]

 • Reply Svetřík NEBE - www.krampolinka.cz 24.6.2023 at 19:28

  […] Šálošátek Hravá klubka […]

 • Reply Háčkované šaty Vasanta 6.9.2023 at 19:40

  […] Šálošátek Hravá klubka […]

 • Reply Deka čtyři roční období Hravá klubka - www.krampolinka.cz 15.10.2023 at 18:14

  […] Šálošátek Hravá klubka […]

 • Reply Podcast z obchůdku Hravá klubka - www.krampolinka.cz 17.10.2023 at 18:53

  […] Šálošátek Hravá klubka […]

 • Reply Háčkovaná šiška Drahokam - www.krampolinka.cz 5.12.2023 at 16:42

  […] Šálošátek Hravá klubka […]

 • Reply Háčkovaná baňka Hravá klubka - www.krampolinka.cz 16.12.2023 at 17:32

  […] Šálošátek Hravá klubka […]

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.